Przejęcie 21st Century Fox przez Disney zagrożone. Comcast zaoferował więcej!
Comcast nie powiedział ostatniego słowa. Ciągle może sprzątnąć sprzed nosa 21st Century Fox Disneyowi.
in ,

SZOKSZOK

Przejęcie 21st Century Fox przez Disney zagrożone. Comcast zaoferował więcej!

Większość z nas oswoiła się z informacją, że nie Comcast, a The Walt Disney Company przejmie większą część 21st Century Fox. Jednak sprawy się skomplikowały. Goliat działający na rynku telewizji kablowej i właściciel NBCUniversal, nie wydał ostatniego tchnienia i postanowił wykorzystać czas, aby zawalczyć jeszcze raz o firmę Murdochów.

Comcast zaproponował 60 miliardów dolarów w gotówce. Oferta Disneya to około 52,4 miliardy dolarów, w tym duża część tej kwoty byłaby wypłacona w akcjach. Dzięki czemu najwięksi udziałowcy 21st Century Fox mieliby realny wpływ na kształtowanie się nowej, połączonej firmy.

Ponadto pozycja porozumienia Disneya z Foxem jest nieco niestabilna, gdyż Comcast gra ostro i czyni starania o przejęcie europejskiej sieci kanałów Sky. Właściciele 21st Century Fox mają 31% udziałów, a Disney chciał uzyskać pakiet większościowy. Gdyby ubiegł ich Comcast, porozumienie pomiędzy Foxem a Disneyem mocno straciłoby na wartości.

Comcast gra także na trzeci front. Korporacja jest również zainteresowana zakupem Time Warnera po tym, jak na przejęcie firmy przez AT&T nie zgodził się Departament Sprawiedliwości, który w Stanach Zjednoczonych sprawuje pieczę nad prawem antymonopolowym. AT&T nie jest jeszcze na przegranej pozycji i do fuzji wartej 85 miliardów dolarów może ciągle dojść, najpewniej w czerwcu, jeśli przyzwoli na to  sędzia federalny.

Gdyby ten również odrzucił umowę pomiędzy AT&T a Time Warnerem, tym samym Comcast wkroczyłby do gry o przejęcie właściciela m.in. HBO oraz wytwórni Warner Bros., wycofując się z dalszych starań o zakup 21st Century Fox.

Gdyby tak się nie stało, czy to oznacza, że m.in. filmowi X-Men i Fantastyczna Czwórka nie wrócą do Marvela?

Być może. Niekoniecznie. Tak naprawdę dziś nie ma jasnej odpowiedzi. Z jednej strony Comcast zaproponował świetne pieniądze, ale w biznesie nie tylko o to chodzi. Szczególnie w biznesie właścicieli 21st Century Fox, który należy w największym procencie do kontrowersyjnej rodziny Murdochów. A tym na pieniądzach zależy równie bardzo, co na blichtrze dolara.

Przyjmując ofertę Comcastu, synowie Murdocha nie mogliby liczyć w przyszłości na wysokie stanowiska, w tym na zasiadanie na stołku prezesa The Walt Disney Company. Po wielokrotnie odkładanym, ale nieuniknionym odejściu Boba Igera byliby naturalnymi pretendentami do zajęcia tronu w Domu Myszki Miki. Po wyborze Comcastu dostaliby wyłącznie gotówkę i mieliby w rękach kilka kanałów, w tym ogólnoamerykańską stację Fox, której z uwagi na prawo antymonopolowe Disney przejąć nie mógł (jedna firma nie może posiadać dwóch stacji naziemnych – Disney ma kanał ABC).

Murdochowie oraz udziałowcy i tak dostaną spore pieniądze. Jednocześnie przetransferują się do największego przedsiębiorstwa działającego na rynku mediów i rozrywki. Comcast to tylko obietnica gigantycznej wypłaty.

Jednak w księgach wszystko musi się zgadzać. Powinniśmy się spodziewać ruchu Disneya. Być może Bob Iger będzie musiał zrewidować umowę i zaproponować więcej pieniędzy. Ostatecznie rada nadzorcza 21st Century Fox jest zobligowana do zagłosowania w tej sprawie. Przekonamy się czy dla udziałowców ważniejsza jest pozycja i dobre pieniądze, czy tylko lepsza jednorazowa oferta.

Może być różnie. W czym utwierdził mnie program, który obejrzałem na stacji Fox Business, czyli kanale bezpośrednio związanym z bohaterem dzisiejszego dramatu.

Jeden ze specjalistów zaproszonych do studia stwierdził pod koniec materiału, że ciężko wyobrazić mu sobie Ruperta Murdocha wychodzącego z walizką pieniędzy. Bycie udziałowcem z prawem głosu to jego żywioł. Tuna Amobi dodał, iż Disney raczej wygra, ale będzie go to więcej kosztowało. Ponadto przejęcie większości aktywów 21st Century Fox przez Comcast byłoby trudniejsze do zrealizowania z uwagi na regulatora rynku.

Disney jest naturalniejszym partnerem i lepszym wyborem z przytoczonych względów. Jednocześnie przeciągająca się walka nieco osłabi imperium Boba Igera. Comcast stać na wiele i może podkopywać przeciwnika do czasu, aż sprawy nie przyklepie Departament Sprawiedliwości, a umowa pomiędzy The Walt Disney Company a 21st Century Fox nie wejdzie w życie.

Więcej o umowie pomiędzy 21st Century Fox a Disneyem

Źródło: CBS News, YouTube – Fox Business

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Napisał Dariusz Filipek

Redaktor naczelny. Przez lata nieszczęśliwie związany z e-commerce. Ogląda, czyta, słucha, pisze, rysuje, ale nie zatańczy. Publikował na łamach serwisów różnych i różniastych.

trzynaście powodów zwiastun trzynaście powodów 2 data premiery trzynaście powodów netflix trzynaście powodów serial trzynaście powodów online

Zagadkowy zwiastun Trzynastu powodów

filmweb fake news disney comcast fox

Faktyczny stan rzeczy – Filmweb znowu ogłupia swoich czytelników