activision blizzard microsoft pozew sądowy
in ,

Akcjonariusz pozywa Activision Blizzard w związku ze sprzedażą firmy Microsoftowi

Zarząd Activision Blizzard stanął w obliczu pozwu akcjonariusza twierdzącego, że sprzedaż firmy Microsoftowi narusza prawo giełdowe.

Pozew przeciwko Activision Blizzard został złożony w czwartek w kalifornijskim sądzie przez Kyle’a Watsona, który twierdzi, iż zarządowi firmy nie tyle zależy na jej akcjonariuszach, ile bardziej na szybkich i znaczących korzyściach dla siebie. Akcjonariusz zaznacza, iż obecny plan sprzedaży przyczyni się do naruszenia Ustawy o Giełdzie Papierów Wartościowych Stanów Zjednoczonych.

O zakupie giganta z branży gier wideo przez Microsoft dowiedzieliśmy się w styczniu bieżącego roku. Wtedy ogłoszono, iż gigant zapłaci 95 dolarów za akcję Activision Blizzard, czyli przejęcie wyniesie 68,7 miliardów dolarów. Jest to jedno z największych przejęć w historii.

Watson twierdzi, że sprzedaż jest nieuczciwa z wielu powodów i zauważa, że zarząd Activision Blizzard chce uzyskać jak najwięcej dla siebie i wyższego kierownictwa. Według niego transakcja sprowadza się do uzyskania znaczących i szybkich korzyści kosztem akcjonariuszy. Zaznaczył w pozwie, iż transakcja nie leży w najlepszym interesie przejmowanej firmy. Ponadto sądzi, że wstępne sprawozdanie Activision Blizzard w sprawie przejęcia, złożone 18 lutego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, istotnie wprowadza w błąd i jest niekompletne.

Activision Blizzard pozwano również w odrębnym postępowaniu przez akcjonariuszy, zarzucając firmie zaniedbania w sprawie rozpatrywania zgłoszeń dotyczących molestowania i dyskryminacji.

Ukraińscy artyści wzywają do bojkotu rosyjskich filmów

Ukraińska Akademia Filmowa wzywa globalny przemysł kinematograficzny do bojkotu rosyjskich filmów. CZYTAJ WIĘCEJ ▶

Microsoft w ostatnich latach szczególnie śmiało poczyna sobie na arenie przejęć producentów gier wideo. Umacnia tym samym swoją obecność w branży, gdzie musi szczególnie konkurować z platformami i usługami kontrolowanymi przez Sony, Nintendo, Alphabet, Tencent czy Valve. Wcześniej firma przejęła między innymi ZeniMax Media, które ma pod swoim parasolem takie serie gier jak “The Elder Scrolls” czy “Fallout”. Jednak było to relatywnie o wiele mniejsze przejęcie, którego koszt został zamknięty w okolicy 7,5 miliardów dolarów.

Microsoft zamierza sfinalizować przejęcie Activision Blizzard najpóźniej w czerwcu 2023 roku.

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisał Dariusz Filipek

Redaktor naczelny. Przez lata nieszczęśliwie związany z e-commerce. Ogląda, czyta, słucha, pisze, rysuje, ale nie zatańczy. Publikował na łamach serwisów różnych i różniastych.

Ukraina filmy Rosja

Ukraińscy artyści wzywają do bojkotu rosyjskich filmów

cenega tencent

Cenega w rękach Tencent. Chińczycy kupili od Rosjan 1C Entertainment