The Boys sezon 4

Koronawirus dalej niszczy kina. Sieć kinowa Alamo Drafthouse Cinema ogłasza upadłość. Nowy właściciel zapowiada restrukturyzację

Dariusz Filipek
3 min czytania
Alamo Drafthouse Cinema

Z ostatniej chwili

Problemy sieci kinowej Alamo Drafthouse Cinema to idealna w swej nieidealności wizytówka stanu branży łamiącej się w pandemicznym krajobrazie.

Alamo Drafthouse Cinema ma w Stanach Zjednoczonych około 380 ekranów zlokalizowanych w 35 obiektach, co czyni tę firmę dziewiątym co do wielkości operatorem kinowym. Sieć właśnie złożyła w sądzie w Delaware wniosek o ochronie przed upadłością i poinformowała o sprzedaży swoich aktywów Altamont Capital oraz Fortress Investment Group.

- Reklama -
Ad image

Kiedy szefostwo sieci kinowej AMC zwalnia ludzi i wypłaca sobie nieprzyzwoite premie liczone w milionach dolarów, jednocześnie prosząc rząd o pomoc, mniejsi gracze powoli zwijają manatki. Alamo Drafthouse Cinema nie zniknie z kinowej mapy Stanów Zjednoczonych, gdyż długi firmy mają pokryć nowi właściciele, ale obrazek, jakim jest fakt, iż dotychczasowy właściciel nie mógł dłużej prowadzić biznesu, pokazuje, iż jest źle.

Nie obejdzie się bez restrukturyzacji

Alamo Drafthouse Cinema to niezależna sieć, skupiona na bogatym menu, znana z pokazów tematycznych oraz atmosfery skupionej na fanach. Jednak nawet najlepsza atmosfera nie pomoże, kiedy niewiele nowości filmowych trafia do kin, część można obejrzeć w tym samym czasie, a nawet wcześniej w serwisach strumieniujących. Ponadto wciąż obowiązują obostrzenia związane z pandemią koronawirusa.

Dziesięć największych sieci kinowych w Stanach Zjednoczonych infografika statystyki dane
Dziesięć największych sieci kinowych w Stanach Zjednoczonych

Tym samym szefostwo sieci poddało się i postanowiło ratować, co się da. Ciekawostką jest to, że wśród nowych nabywców jest również jeden z założycieli Alamo Drafthouse Cinema, Tim League, który jest aktywnym producentem filmowym i wieloletnim prezesem sieci. Przejęcie zapewni dostęp do dodatkowego finansowania, które powinno pozwolić przedsiębiorstwu wyjść z pandemii połamanym, ale obronną ręką.

Nie obędzie się bez restrukturyzacji, która nie ma mieć wpływu na działalność otwartych obiektów. Aczkolwiek zmiany muszą nastąpić, gdyż aktywa sieci zostały wycenione na 100-500 milionów dolarów, czyli dokładnie tyle samo, co jej zobowiązania finansowe.

Idą lepsze czasy

Tim League stwierdził, że Alamo Drafthouse Cinema było warto przejąć, gdyż szczepienia na Covid-19 idą w dobrym kierunku, a przed nami mnóstwo premier. W końcu wiele filmów zostało przesuniętych na późniejsze terminy, ale warto też pamiętać o tym, iż mnóstwo produkcji już trafiło do mediów strumieniujących.

- Reklama -
Skazana Max serial

Jednak nowy współwłaściciel jest dobrej myśli i wierzy, że stłumiony popyt publiczności to gwarant zastrzyku gotówki. Jest pewien, iż przemysł kinowy będzie się rozwijał i efekty tego zobaczymy jeszcze w tym roku. Jednocześnie przyznaje, że w trakcie procesu, którym jest bankructwo sieci kinowej, trzeba będzie podjąć trudne decyzje.

Trzymam kciuki za powodzenie. W końcu kina to nie tylko rozrywka, ale również praca – w tym przypadku zapewniająca chleb setkom pracowników.

Źródło: THR. Wikipedia

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami – dołącz do nas w mediach społecznościowych!

Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Threads, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Reddicie i Instagramie. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. W razie pytań lub sugestii piszcie do nas na [email protected]. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie zawsze na czasie z najnowszymi trendami i wydarzeniami! Nie zapomnijcie wpaść na nasz YouTube.

Podziel się artykułem
Zostaw komentarz