David Tennant zagra Aleksandra Litwinienkę, byłego szpiega FSB. “Litwinienko” w Polsce na Viaplay

Dariusz Filipek
Dariusz Filipek 66 wyświetleń
2 min czytania
Po lewej David Tennant. Po prawej umierający Aleksandr Litwinienko

“Litwinienko” opowie o morderstwie na polityczne zlecenie szpiega FSB, który nadepnął na odcisk Kremlowi.

CZYTAJ WIĘCEJ O:
LITWINIENKO / DAVID TENNANT / VIAPLAY

Śmierć Aleksandra Litwinienki została uznana za morderstwo na polityczne zamówienie — orzekł niedawno Europejski Trybunał Praw Człowieka. Historia życia, a szczególnie śmierci byłego szpiega FSB i oficera KGB, który napsuł krwi Kremlowi, będzie kanwą serialu wyprodukowanego dla ITV oraz Viaplay. W zmarłego 14 lat temu mężczyznę wcieli się David Tennant. Aktora mogliśmy poprzednio oglądać w wielu innych kryminalnych serialach — ostatnio w przeciętnym “Deadwater Fell” i intrygującym “Des”.

Dużą rolę w opowieści odegra żona otrutego radioaktywnym polonem-210 mężczyzny — Marina Litwinienko, w którą wcieli się Margarita Levieva, amerykańska aktorka o rosyjskich korzeniach, znana z ról w serialach “Kroniki Times Square” czy “Czarna lista”.

“Litwinienko” powstaje przy wsparciu wielu kluczowych osób zaangażowanych w śledztwo. W tym byłych funkcjonariuszy Scotland Yardu – Clive’a Timmonsa i Brenta Hyatta, a także Bena Emmersona i rodziny Aleksandra Litwinienki. Mark Bonnar zagra Timmonsa, a Neil Maskell Hyatta.

Od “Lupina” do “Litwinienko”

“Litwinienko” ma przede wszystkim skupić się na śledztwie oficerów Scotland Yardu, którzy przez dziesięć lat pracowali nad tym, aby udowodnić, kto jest odpowiedzialny za śmierć Aleksandra Litwinienki. To ma być opowieść o determinacji oraz jednym z najbardziej złożonych, oraz jednym z najniebezpieczniejszych śledztw w historii Metropolitan Police.

Kasztanowy ludzik

Netflix ma dla nas nowy skandynawski serial kryminalny. Przeczytaj więcej o “Kasztanowym ludziku” ▶

“Pod koniec 2006 roku Aleksandr Litwinienko był żywym świadkiem własnego morderstwa. Spędził swoje ostatnie dni, powierzając Metropolitan Police szczegóły tego, co się z nim stało. Zajęło to policji i wdowie po nim, Marinie Litwinienko, dziesięć lat, aby jego roszczenia zostały potwierdzone. Ich wytrwałość, ciężka praca i odwaga sprawiły, że jest to nie tylko istotna historia naszych czasów, ale także przywilej, aby zostać poproszonym o jej opowiedzenie” – tak opisał swój wkład w produkcję scenarzysta serialu, George Kay, który wcześniej pracował nad “Lupinem” oraz “Criminal” dla Netflixa. Ten pierwszy jest jednym z najpopularniejszych seriali w dziejach serwisu.

Serial zostanie wyreżyserowany przez Jima Fielda Smitha, który współpracował z Georgem Kayem przy “Criminal”.

W Polsce na Viaplay

Serial będzie emitowany na antenie ITV w Wielkiej Brytanii oraz w dostępnym w Polsce serwisie strumieniującym Viaplay. W krajach, w których nie ma Viaplay, widowisko będzie dystrybuowane przez ITV.

Podziel się artykułem
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x