The Boys sezon 4

Co się stało z Alltube.tv? Serwis podzielił los podobnych pirackich stron

Dariusz Filipek
5 min czytania
Alltube.tv nie działa od tygodni i wygląda na to, że się już nie podniesie

Z ostatniej chwili

Alltube.tv to kolejny przykład na to, że piractwo w Polsce nie ma się najlepiej, a właściciele serwisów internetowych oferujących nielegalnie udostępnione treści, zaczynają trząść portkami. To cieszy.

Alltube.tv to kolejny serwis, który podzielił los Fili.cc czy Zalukaj, czyli zniknął z rynku. Fili.cc katapultowało się w dosyć spektakularny sposób. Do domu właściciela tego serwisu wpadła policja i ostatecznie mężczyzna dostał wyrok w zawieszeniu i kilkadziesiąt milionów złotych zadośćuczynienia do zapłacenia firmom dzierżących prawa autorskie, których dobra naruszył. Nieprzyjemna sytuacja, ale właściciele praw autorskich wielokrotnie komunikowali mu, że chcą, żeby zaprzestał nielegalnego procederu. Ich słowa trafiały w próżnię, a on prawie trafił do paki.

- Reklama -
Ad image

⚡ PRZECZYTAJ: Piractwo jest złe i idzie się za nie do piekła

Piractwo powoli, ale zdecydowanie się kończy

Obecnie prawa autorskie w Polsce są poważniej traktowane przez organy państwowe. Z drugiej strony mamy ekspansję tanich i legalnych serwisów strumieniujących, które oferują dostęp do filmów i seriali wygodniej, bez reklam, bez haczyków i w wysokiej jakości. Tym samym piractwo jest coraz mniej potrzebne.

Wciąż są treści, których nie mamy w Polsce w dniu premiery lub rzeczy tak niszowe, że nikt nie chce się nad nimi pochylić. Aczkolwiek większość filmów i seriali z głównego nurtu znajdziemy między innymi w serwisach Netflix, HBO GO, Player.pl czy Amazon Prime Video. Mamy w czym wybierać.

⚡ PRZECZYTAJ: Jak Tadeusz Cymański zachęcał do obejrzenia pirackiego filmu?

Nie do zobaczenia na Alltube.tv

Mówi się, że po ucięciu hydrze jednego łba, wyrośnie kilka na ich miejsce. I to jest poniekąd prawda, ale te świeże głowy, czyli nowe pirackie serwisy, nie grzeszą wielkimi bibliotekami i bardzo szybko padają. Z witryn internetowych, które oferują pirackie treści, została garstka, kiedy porównać to do tego, co się w sieci działo dekadę temu, kiedy panowała niemal wolna amerykanka. Wiele się od tego czasu zmieniło. Na szczęście na lepsze.

Tym samym Alltube.tv spotkał los innych pirackich serwisów – zniknął z rynku. Na jego miejsce wskoczyło przekierowanie do witryny Alltube.com.pl, a tam za opłatą dostaniecie informację, gdzie legalnie można obejrzeć wybrane filmy i seriale. Ironia losu, prawda?

⚡ PRZECZYTAJ: Widzieliście zwiastun nowego serialu Marvela? Wgniata w fotel!

Jeśli spadać to z wysokiego konia

Jeszcze w zeszłym roku serwis Alltube.tv był notowany na liście najpopularniejszych witryn oferujących darmowe treści wideo. Według firmy Gemius/PBI piracka strona miała w lipcu 2020 roku 10,5 milionów odsłon. Całkiem niezły wynik.

- Reklama -
Skazana Max serial
Alltube
Na Alltube.tv już nie obejrzycie filmów o dzikach

Osoba lub osoby stojące za Alltube.tv najwidoczniej wyczuli pismo nosem i zwinęli interes, zanim dobrała się do nich policja, a później sąd i ostatecznie współwięźniowie. Nikt nie chce być na miejscu właściciela Fili.cc. Ten nie ma wielu opcji – sznur, ucieczka do kraju bez umowy ekstradycyjnej z Polską, praca na innych do końca życia, skreślenie szóstki w Lotto przy niezłej kumulacji lub upadłość konsumencka. Niezbyt przyjemny zestaw opcji.

Piractwo nigdy nie upadnie, ale w Polsce już nie ma miejsca dla wielkich witryn utrzymujących się na całego z nielegalnych treści. Tego typu strony znikają lub próbują się ucywilizować. Im mniej piratów, tym prawdopodobniejsze, iż pieniądze potencjalnych widzów częściej będą trafiały do kieszeni producentów treści, a dzięki temu tych treści będzie tylko więcej. To jest świetna wiadomość, bo ile filmów czy seriali wyprodukowali dla nas piraci? Cała sprawa jasno wskazuje na to, że nasz rynek powoli, ale się cywilizuje. Oby tak dalej.

Mieszkacie za granicą i chcielibyście oglądać polski Netflix czy HBO GO? A może chcecie uzyskać dostęp do lokalnych wersji różnych serwisów w Japonii, Wielkiej Brytanii czy w Stanach Zjednoczonych? Potrzebujecie usługę VPN, która zmieni Waszą wirtualną geolokalizację. Polecamy NordVPN, z którego skorzystacie za niespełna 3 euro miesięcznie. Pozwala to na oglądanie serwisów strumieniujących ze wszystkich stron świata (również Disney Plus, Hulu i wielu innych). Z NordVPN możecie korzystać zarówno na komputerach, jak i smartfonach, przystawkach multimedialnych, telewizorach czy tabletach. Usługa działa zarówno na Androidzie, Windowsie, Linuksie, jak i na urządzeniach Apple. Dodatkowo zabezpieczycie swoją anonimowość w sieci.

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami – dołącz do nas w mediach społecznościowych!

Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Threads, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Reddicie i Instagramie. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. W razie pytań lub sugestii piszcie do nas na [email protected]. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie zawsze na czasie z najnowszymi trendami i wydarzeniami! Nie zapomnijcie wpaść na nasz YouTube.

Podziel się artykułem
28 komentarze