“Avatar” jest znowu najlepiej zarabiającym filmem wszechczasów. Widowisko przeskoczyło “Avengers: Koniec gry”

Dariusz Filipek
Dariusz Filipek 46 wyświetleń
1 min czytania

“Avatar” właśnie wrócił na tron i ponownie jest najbardziej kasowym widowiskiem na świecie. Film osiągnął to dzięki tegorocznemu powrotowi do kin w Chinach. Produkcja w pierwsze dwa dni wyświetlania miała przynieść 12,3 milionów dolarów, co w sumie daje hitowi sprzed lat 2,8 miliardy.

“Avatar” przez dziesięć lat cieszył się tytułem najbardziej dochodowego filmu wszechczasów. Wszystko zmieniło się w 2019 roku, kiedy “Avengers: Koniec gry” rozgromiło światowe kasy biletowe. Widowisko Marvela o mały włos przeskoczyło film wyreżyserowany przez Jamesa Camerona, przynosząc zdumiewające 2,797 miliardy dolarów.

“Avatar” był na swój czas olbrzymim hitem w Chinach, gdzie osiągnął przychód na poziomie 203 milionów dolarów. Dziś ten wynik nie robi już takiego wrażenia, ale trzeba pamiętać, iż były to inne czasy. Wtedy chiński rynek kinowy dopiero otwierał się na blockbustery ze Stanów Zjednoczonych, a sama infrastruktura kinowa nie była tak rozwinięta, jak jest dziś.

Sytuacja jeszcze może się zmienić, gdyż bardzo prawdopodobne, iż Disney zdecyduje się kiedyś ponownie wypuścić do kin “Avengers: Koniec gry”.

Trzeba jednak zaznaczyć, iż Disneyowi na tę chwilę nie robi wielkiej różnicy, który z filmów zarobi więcej na kolejnych pokazach. Ostatecznie pieniądze z widowisk z serii “Avengers”, jak i z “Avatara”, trafią do kiniarzy i Disneya, który jest właścicielem tych filmowych buldożerów kas biletowych. Prawa do marki, która narodziła się w 2009 roku, firma przejęła wraz z aktywami 21st Century Fox.

avatar box office

Odgrzewanie starych hitów, odgrzewaniem starych hitów. Bardziej zajmujące jest to, jak rysuje się przyszłość tych marek.

W końcu szykujemy się powoli na kontynuacje “Avatara”, których będzie aż cztery. 16 grudnia 2022 roku mamy obejrzeć w kinach “Avatara 2”; “Avatar 3” ma trafić do kin 20 grudnia 2024 roku; 18 grudnia 2026 roku premierę ma mieć czwarta część; a piąta ma pojawić się 22 grudnia 2028 roku. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że James Cameron wielokrotnie przekładał daty premier i jeszcze wiele w tym temacie może się zmienić.

Ponadto na dużych ekranach najpewniej jeszcze nieraz zobaczymy filmy z serii “Avengers”. Tym samym prawdziwa bitwa pomiędzy tymi mocarnymi markami rozpocznie się dopiero za jakiś czas.

Podziel się artykułem
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x