in ,

Bernardo Bertolucci zmarł. Reżyser Ostatniego tanga w Paryżu przeżył 77 lat

Bernardo Bertolucci zmarł
Bernardo Bertolucci (materiały prasowe i archiwalne; edycja: Popkulturyści)

Bernardo Bertolucci odszedł po 77 latach. Włoskiego reżysera zapamiętamy za takie dzieła jak Ostatni cesarz, Ostatnie tango w Paryżu czy Marzyciele.

Bernardo Bertolucci urodził się 16 marca 1940 roku w Panamie we Włoszech. Jako reżyser debiutował Kostuchą w 1962 roku. Światowe uznanie zdobył dzięki Konformiście, za którego został nominowany do Oscara w 1972 roku w kategorii Najlepszy scenariusz adaptowany.

Później była nominacja za najlepszą reżyserię, dzięki Ostatniemu tangu w Paryżu. Film wywołał spore kontrowersje i piętno złych decyzji podjętych na planie, ciągnęło się za Bertoluccim dekadami.

Oscara zdobył dwukrotnie za Ostatniego cesarza – za najlepszą reżyserię i scenariusz adaptowany. Łącznie widowisko zgarnęło dziewięć Oscarów.

Jego ostatnim filmem pełnometrażowym był Ja i ty z 2012 roku.

Wcześniej nakręcił Marzycieli w 2003 roku. To dzieło było idealnym odzwierciedleniem twórczość Bertolucciego, którą przesycał erotyzm i poetycka narracja. Po długiej chorobie zmarł na raka 26 listopada 2018 roku.

[interaction id=”5bfc201b4879e0b7acabf14a”]

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Threads, Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

serial 1983 pierwszy polski serial netflixa
5/10

1983 – sezon 1 – recenzja pierwszego polskiego serialu Netflixa

1983 Netflix

1983 powody do narzekania. Znamy winnych tego, że serial Netflixa jest słaby