The Boys sezon 4

Bernardo Bertolucci zmarł. Reżyser Ostatniego tanga w Paryżu przeżył 77 lat

Dariusz Filipek
1 min czytania
Bernardo Bertolucci (materiały prasowe i archiwalne; edycja: Popkulturyści)

Z ostatniej chwili

Bernardo Bertolucci odszedł po 77 latach. Włoskiego reżysera zapamiętamy za takie dzieła jak Ostatni cesarz, Ostatnie tango w Paryżu czy Marzyciele.

Bernardo Bertolucci urodził się 16 marca 1940 roku w Panamie we Włoszech. Jako reżyser debiutował Kostuchą w 1962 roku. Światowe uznanie zdobył dzięki Konformiście, za którego został nominowany do Oscara w 1972 roku w kategorii Najlepszy scenariusz adaptowany.

- Reklama -
Ad image

Później była nominacja za najlepszą reżyserię, dzięki Ostatniemu tangu w Paryżu. Film wywołał spore kontrowersje i piętno złych decyzji podjętych na planie, ciągnęło się za Bertoluccim dekadami.

Oscara zdobył dwukrotnie za Ostatniego cesarza – za najlepszą reżyserię i scenariusz adaptowany. Łącznie widowisko zgarnęło dziewięć Oscarów.

Jego ostatnim filmem pełnometrażowym był Ja i ty z 2012 roku.

Wcześniej nakręcił Marzycieli w 2003 roku. To dzieło było idealnym odzwierciedleniem twórczość Bertolucciego, którą przesycał erotyzm i poetycka narracja. Po długiej chorobie zmarł na raka 26 listopada 2018 roku.

[interaction id=”5bfc201b4879e0b7acabf14a”]

- Reklama -
Skazana Max serial

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami – dołącz do nas w mediach społecznościowych!

Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Threads, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Reddicie i Instagramie. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. W razie pytań lub sugestii piszcie do nas na [email protected]. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie zawsze na czasie z najnowszymi trendami i wydarzeniami! Nie zapomnijcie wpaść na nasz YouTube.

Podziel się artykułem
Zostaw komentarz