Bernardo Bertolucci zmarł
Bernardo Bertolucci (materiały prasowe i archiwalne; edycja: Popkulturyści)
in ,

Bernardo Bertolucci zmarł. Reżyser Ostatniego tanga w Paryżu przeżył 77 lat

Bernardo Bertolucci odszedł po 77 latach. Włoskiego reżysera zapamiętamy za takie dzieła jak Ostatni cesarz, Ostatnie tango w Paryżu czy Marzyciele.

Bernardo Bertolucci urodził się 16 marca 1940 roku w Panamie we Włoszech. Jako reżyser debiutował Kostuchą w 1962 roku. Światowe uznanie zdobył dzięki Konformiście, za którego został nominowany do Oscara w 1972 roku w kategorii Najlepszy scenariusz adaptowany.

Później była nominacja za najlepszą reżyserię, dzięki Ostatniemu tangu w Paryżu. Film wywołał spore kontrowersje i piętno złych decyzji podjętych na planie, ciągnęło się za Bertoluccim dekadami.

Oscara zdobył dwukrotnie za Ostatniego cesarza – za najlepszą reżyserię i scenariusz adaptowany. Łącznie widowisko zgarnęło dziewięć Oscarów.

Jego ostatnim filmem pełnometrażowym był Ja i ty z 2012 roku.

Wcześniej nakręcił Marzycieli w 2003 roku. To dzieło było idealnym odzwierciedleniem twórczość Bertolucciego, którą przesycał erotyzm i poetycka narracja. Po długiej chorobie zmarł na raka 26 listopada 2018 roku.

[interaction id=”5bfc201b4879e0b7acabf14a”]

Znajdź nas na Facebooku

Dariusz Filipek

Napisał Dariusz Filipek

Redaktor naczelny. Przez lata nieszczęśliwie związany z e-commerce. Ogląda, czyta, słucha, pisze, rysuje, ale nie zatańczy. Publikował na łamach serwisów różnych i różniastych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

serial 1983 pierwszy polski serial netflixa
5/10

1983 – sezon 1 – recenzja pierwszego polskiego serialu Netflixa

1983 Netflix

1983 powody do narzekania. Znamy winnych tego, że serial Netflixa jest słaby