box office czarna pantera
Czarna Pantera okazała się filmową niespodzianką roku (Marvel)
in

SZOKSZOK

Box office – Czarna Pantera wyrównała rekord Avatara

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Takiego obrotu spraw nie spodziewał się prawie nikt. Czarna Pantera piąty raz z rzędu dominuje weekendowy box office w Stanach Zjednoczonych. Do tej pory udało się to wyłącznie jednemu filmowi. Był to Avatar w 2009 roku. Czy Pantera prześcignie najbardziej kasowy film w dziejach?

To się raczej nie stanie. Jednak jeszcze kilka miesięcy temu nikt nie wiedział, że Czarna Pantera będzie miała tak długie nogi i osiągnie tak spektakularny sukces. Kiedy czytałem zeszłotygodniowe założenia, niewielu spodziewało się, iż film Marvel Studios piąty raz zapanuje nad kasami kinowymi. Wszystko za sprawą debiutu nowego Tomb Raidera, który miał pozbawić króla Wakandy korony. Jednak nowa produkcja od Warner Bros. zawiodła na całej linii. Debiutujące widowisko zebrało zaledwie 23,5 miliony dolarów i zajęło 2. miejsce w rankingu najbardziej dochodowych filmów weekendu. To pozwoliło Panterze, przy 33,8% spadku frekwencji, zarobić 27 milionów dolarów i tym samym utrzymać się na szczycie.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]Aczkolwiek Pantera miała dodatkowo utrudnioną sprawę, gdyż poza Tomb Raiderem debiutowały jeszcze dwie inne produkcje. Familijny I Can Only Imagine, który zarobił 17 milionów dolarów i 3. miejsce oraz Twój Simon zgarniający 11,5 milinów dolarów i zajmujący 5. pozycję. W zestawieniu znalazła się jeszcze Pułapka czasu od Disneya. Czy raczej porażka od Disneya.

Co najciekawsze, filmy w pierwszej piątce były zupełnie różnie oceniane. Od Tomb Raidera, który nie został zbyt ciepło przyjęty przez krytyków. Poprzez totalnie przez nich zjechany I Can Only Imagine. Kończąc na nieźle przyjętym Twoim Simonie.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_progress_bar values=”%5B%7B%22label%22%3A%22Czarna%20Pantera%22%2C%22value%22%3A%2288%22%7D%2C%7B%22label%22%3A%22Tomb%20Raider%22%2C%22value%22%3A%2246%22%7D%2C%7B%22label%22%3A%22I%20Can%20Only%20Imagine%22%2C%22value%22%3A%2227%22%7D%2C%7B%22label%22%3A%22Pu%C5%82apka%20czasu%22%2C%22value%22%3A%2253%22%7D%2C%7B%22label%22%3A%22Tw%C3%B3j%20Simon%22%2C%22value%22%3A%2273%22%7D%5D” title=”Oceny najlepiej zarabiających filmów (Metacritic)” units=” na 100″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Widownia pokochała Czarną Panterę bezgranicznie, bo już dziś widowisko Marvela jest 7. najlepiej zarabiającym filmem w historii amerykańskiego box office oraz 14. w ujęciu światowym.

W przyszłym tygodniu produkcja w domu powinna pobić wynik Gwiezdnych wojen: Ostatni Jedi oraz Avengers. To właśnie ta produkcja jest najlepiej zarabiającą za oceanem, pośród wszystkich widowisk Marvela. Na dziś Pantera ma tam 605 milionów dolarów, a Avengers 18 milionów więcej. Trzeba dopisać dwie rzeczy. Film Ryana Cooglera miał nieco mniejszy budżet niż pierwsza grupowa produkcja studia. Ponadto największy procent przychodów z biletów kinowych przypada właśnie z tych sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych. Tym samym, nawet jeśli najnowszy film Marvela nie przebije Avengers na świecie, to i tak koniec końców może okazać się najbardziej zyskowną produkcją studia.

Istnieje spore prawdopodobieństwo, że Pantera z podium zrzuci Titanica, który w 1997 roku zarobił w Stanach 659 milionów dolarów.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][wpdatatable id=”18″][vc_column_text]Czarna Pantera  okazała się niespodzianką roku, ale nie ma większych szans na obronę pozycji lidera kolejny raz. W przyszłym tygodniu w kinach pojawi się m.in. Pacific Rim: Rebelia i wszystko wskazuje na to, że to tą produkcją będą żyły kina. Jakkolwiek sukces już został osiągnięty i teraz małymi kroczkami film Marvela będzie go tylko umacniał.

I jak przewidywałem, tak wszystko wskazuje na to, że Marvel Studios bez najmniejszego problemu osiągnie historyczny wynik i w tym roku przebije się przez magiczną granicę 3 miliardów dolarów.

Źródło: Box Office Mojo[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Sprawdź poprzednie raporty z box office:

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisał Dariusz Filipek

Redaktor naczelny. Przez lata nieszczęśliwie związany z e-commerce. Ogląda, czyta, słucha, pisze, rysuje, ale nie zatańczy. Publikował na łamach serwisów różnych i różniastych.

jessica jones netflix marvel sezon 2 online
4/10

Jessica Jones – recenzja 2. sezonu serialu Netflixa i Marvela

botoks showmax serial patryka vegi
5/10

Botoks – sezon 1. – recenzja serialu Patryka Vegi