The Boys sezon 4

Naga kobieta protestowała przeciwko gwałtom w Ukrainie. Usunięto ją z czerwonego dywanu w Cannes

Dariusz Filipek
4 min czytania

Z ostatniej chwili

Protest trwał zaledwie kilkadziesiąt sekund, ale dostrzegł go cały świat

Aktywistka protestująca przeciwko przemocy seksualnej dokonywanej przez Rosjan w Ukrainie, została usunięta przez ochronę z festiwalu filmowego w Cannes.

Do incydentu doszło przed pokazem filmu “Three Thousand Years of Longing” George’a Millera. Jednak film z Idrisem Elbą i Tildą Swinton stał się kwestią drugorzędną, gdyż gwiazdą pokazu stała się aktywistka, która wbiegła na czerwony dywan przyodziana wyłącznie w majtki. Na piersiach i brzuchu miała wykonaną farbą flagę Ukrainy i napis “Przestańcie nas gwałcić”. Z kolei na plecach miała napis “Szumowina” (ang.: “Scum”, co jest nazwą grupy aktywistów, z której się wywodzi). Jej różowe majtki były również pokryte farbą, ale czerwoną – przypominającą krew.

- Reklama -
Ad image

Kobiecie udało się wbiec na czerwony dywan, kiedy wywiadów udzielały gwiazdy, które zmierzały na pokaz filmu. Krzycząca aktywistka szybko została pochwycona przez ochronę, przyodziana i zniesiona z widoku publicznego.

Jej zachowanie było dosyć wymowne i akuratne w związku z sytuacją wojenną w Ukrainie, gdzie dochodzi nie tylko do morderstw, grabieży i tortur ze strony rosyjskich oprawców, ale również do licznych gwałtów dokonywanych przez żołnierzy. Można wręcz mówić o pladze przemocy seksualnej. Nierzadko rosyjscy żołnierze nie tylko gwałcą dorosłe kobiety i wiele z nich później mordują, ale robią to również z dziećmi. Tajemnicą poliszynela jest, iż w zbrodniczej armii rosyjskiej jest ciche przyzwolenie na takie karygodne zachowania.

“Aktywistka SCUM idąca po czerwonym dywanie w #Cannes2022, aby potępić przemoc seksualną wobec ukraińskich kobiet w kontekście wojny (…) Kobiety są pierwszymi ofiarami wojny prowadzonej przez mężczyzn i dla mężczyzn. Potępiamy tortury seksualne, którym poddawane są ukraińskie kobiety od 24 lutego (…) Ta aktywistka ujawniła gwałty wojenne i tortury seksualne popełniane na ukraińskich kobietach przez rosyjskich żołnierzy” – odnotowała grupa SCUM w serii Twittów.

Ruch SCUM zaczął się od radykalnego manifestu feministycznego opublikowanego jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku. Członkini tej francuskiej grupy wybiegła na czerwony dywan, kiedy na pokazie był obecny zarówno reżyser, jak i gwiazdy filmu. I chociaż można śmiało stwierdzić, że wielu osobom cała sytuacja się nie spodobała z uwagi na ekstremalność przekazu, to sygnał poszedł w świat, gdyż o sytuacji zaczęły trąbić media.

Tegoroczny festiwal obywał się wśród licznych dyskusji na temat wojny w Ukrainie. Oficjalne delegacje rosyjskie i dziennikarze mediów popierających Putina nie byli mile widziani na imprezie. Jakkolwiek to właśnie w Cannes zadebiutował film koprodukowany przez rosyjskiego oligarchę, Romana Abramowicza, na którego nałożono sankcje.

- Reklama -
Skazana Max serial

W zeszłym roku w Cannes sfotografowano inną kobietę prezentującą piersi na czerwonym dywanie. Jednak poza nagością nie miała nic do zakomunikowania zebranym. Wtedy ochrona festiwalu nie zareagowała.

PyNHyvC8z2T TpviH2Ov LWhmaECqUr6EgTur0kujDc
Kobieta z odkrytymi piersiami podczas Festiwalu Filmowego w Cannes w 2021 roku

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami – dołącz do nas w mediach społecznościowych!

Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Threads, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Reddicie i Instagramie. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. W razie pytań lub sugestii piszcie do nas na [email protected]. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie zawsze na czasie z najnowszymi trendami i wydarzeniami! Nie zapomnijcie wpaść na nasz YouTube.

Podziel się artykułem
2 komentarze