Czy wiecie, że niezapomniana “Casablanca” nie zakończyła się na kultowym filmie? Widowisko doczekało się seriali, naśladowców oraz kontynuacji, która od lat czeka na realizację.
“Casablanca” to widowisko uważane dziś za jedną z najwybitniejszych produkcji filmowych w dziejach. Niegdysiejsza perła w koronie Warner Bros. szybko zyskała status filmowej ikony, zjednując wokół siebie zarówno widzów, jak i krytyków. Była sukcesem komercyjnym, a wokół filmu narodziło się sporo innych produkcji, ale do dziś nie dostaliśmy pełnokrwistej kontynuacji hitu z lat 40.
Akcja “Casablanki” rozgrywała się na tle II Wojny Światowej. Michael Curtiz nakręcił porywającą opowieść o romansie, określaną dziś jednym z najlepszych filmów romantycznych w dziejach, a na pewno swoich czasów. Humphrey Bogart znakomicie wcielił się tam w rolę amerykańskiego emigranta Ricka Blaine’a, który romansuje ze swoją dawną miłością Ilsą Lund, w którą wcieliła się Ingrid Bergman. Problem jest taki, że Ilsa jest zajęta. Ta historia wydawała się dziełem tak przemyślanym od początku do końca, że nie wymagała opowiedzenia na nowo czy kontynuowania.
Jednak Hollywood lubi pieniądze bardziej niż cokolwiek innego, więc logika dzieła zamkniętego tutaj nie działa i wielokrotnie próbowano przekuć niegdysiejszy sukces w solidny pieniądz raz jeszcze.
“Brazzaville” – niezrealizowana kontynuacja “Casablanki”
“Brazzaville” było jednym z projektów, który miał zmienić ten stan rzeczy. Frederick Stephani, znany między innymi z tego, że był współscenarzystą i współreżyserem pierwszego filmu z serii o “Flashu Gordonie”, dostał zlecenie od Warner Bros., aby zajął się scenariuszem kontynuacji “Casablanki”.
Sam Bogart mocno kibicował powstaniu kontynuacji, w której mógłby jeszcze raz wcielić się w Ricka. Jednak po zapoznaniu się z pomysłem Stephaniego, jego entuzjazm opadł i nie doczekaliśmy dynamic duo, którym miał być duet złożony z Ricka i Louisa Renaulta, w którego w “Casablance” wcielił się Claude Rains.
Inspiracje “Casablanką”
W 1980 roku miał premierę nieoficjalny remake filmu o nazwie “Caboblanco”, który według zamysłu był przeróbką wielkiego klasyka osadzoną w Ameryce Południowej. Zupełnie nieudaną – dodam – a podobieństwa między produkcjami ostatecznie były niewielkie. Już samego słowa “remake” nadużyłem, bo bardziej pasowałaby tu “podróba” z tych tanich.
Ponadto powstało kilka parodii “Casablanki” i filmów mocno się dziełem z lat 40. inspirujących – “Hawana” czy “Armaan”.
“Casablanca” jako serial ABC
W 1955 roku na antenie stacji ABC debiutował serial “Casablanca”, który został nakręcony w ramach cyklu Warner Bros. Presents. Widowisko spotkało się z dosyć przeciętnym przyjęciem przez widownię. Było to pierwsze podejście Warner Bros. do tworzenia seriali na podstawie swoich największych filmowych hitów – czyli czegoś, co dziś jest na porządku dziennym.
“Casablanca” jako serial NBC
Kolejne podejście do odcinkowej formy nastąpiło w 1983 roku, kiedy to na antenie NBC zadebiutował 5-odcinkowy serial “Casablanca”. Nie cieszył się popularnością do tego stopnia, że emisję dwóch finałowych części odłożono w czasie.
Iracka “Casablanca” od Madonny
W 2008 roku Madonna ogłosiła, iż pracuje nad remakiem “Casablanki”, którego akcja miała być osadzona w Iraku. Do realizacji projektu nigdy nie doszło. Piosenkarka, której filmowa kariera praktycznie się zakończyła, nie miała szansy wcielić się Ilsę i najpewniej nawet już zapomniała o tym pomyśle. W tym przypadku dziś byłaby to Ilsa w okolicach wieku emerytalnego, więc temu projektowi mówimy dobranoc.
“Return to Casablanca” – najnowszy projekt (od wnuczki założyciela Warner Bros.)
Cass Warner, wnuczka Harry’ego Warnera, producenta filmowego pochodzącego z Polski, współzałożyciela Warner Bros., zamierzała wyprodukować kontynuację “Cassablanki”. Niestety, ten projekt upadł i nie wiadomo, czy jest jeszcze szansa na jego reaktywację. Aczkolwiek jak do tej pory ten projekt był najbardziej sensownym pomysłem na powrót do tematu.
“Return to Casablanca” miało opowiadać o Richardzie, synie Ricka i Ilsy adoptowany przez Victora Laszlo, który wyrusza na Bliski Wschód, aby dowiedzieć się więcej o swoim biologicznym ojcu. Widowisko miało powstać na podstawie scenariusza Howarda Kocha, nieżyjącego już współtwórcy oryginalnego filmu. Koch przygotował scenariusz sequela w latach 80.
Scenarzyści “Casablanki”, bracia Epsteinowie pracowali nad oryginalnym filmem osobno od Kocha i twierdzili, że jego pomysły na “Casablankę” ostatecznie nie zostały wykorzystane w filmie. On twierdził inaczej.
“As Time Goes By”
Nowela “As Time Goes By”, napisana przez Michaela Walsha i opublikowana w 1998 roku, została autoryzowana przez Warner Bros. jako oficjalna kontynuacja wydarzeń filmowych. Akcja książki przedstawia początki życia Ricka Blaine’a w Ameryce oraz okres bezpośrednio po opuszczeniu Casablanki. Książka odniosła niewielki sukces.
“Od spieczonego słońcem Maroka po wojenny Londyn, od Nowego Jorku po Pragę, niezapomniane postacie, takie jak Rick, Ilsa, Louis i Sam, ożywają na nowo. Rozgrywający się podczas II wojny światowej klasyczny film ‘Casablanca’ jest jedną z najbardziej romantycznych historii wszech czasów, a ‘As Time Goes By’ kontynuuje tę opowieść. Zagraj to jeszcze raz, Sam!” – tak zapowiadał książkę wydawca. Nigdy nie ukazała się w polskiej dystrybucji.
Co dalej z tą “Casablanką”?
Jak widać, pomysłów na realizację kontynuacji było wiele i można sądzić, że prędzej czy później po projekt ktoś sięgnie. Pytanie, czy nie jest już nieco za późno, aby nadać historii ogień, a wielkiemu poprzednikowi nie umniejszyć zasług. Najpewniej wszystko zaczyna się i kończy na dobrym pomyśle i jego dobrej realizacji.
“Casablanca” jest dostępna w serwisie Prime Video, gdzie film możecie wypożyczyć na dwie doby za 9,99 zł lub kupić za 39,99 zł. Widowisko nie jest na tę chwilę do obejrzenia w żadnym serwisie w modelu subskrypcyjnym. Jednak nie wypada go nie znać.