CBS All Access wciąż rozwija się w cieniu większych konkurentów, ale serwis już na początku bieżącego roku zaskoczył lepszym niż spodziewanym przyrostem abonentów. Tym samym usługa już w nowym ładzie korporacyjnym ma w przyszłym roku zaserwować widzom jeszcze więcej produkcji oryginalnych.
Sporo dzieje się w CBS Corporation. Na początku grudnia firma ponownie połączy się z Viacomem, z którym rozeszła się w 2006 roku. To zostanie ostatecznie przypieczętowane na giełdzie, gdzie niedługo będzie można kupować akcje ViacomCBS. W dobie megakorporacji działających w segmencie rozrywki i mediów, takich jak Comcast, AT&T czy Disney, firmy nie mogły postąpić inaczej, jeśli chcą dotrzymywać kroku potężnym konkurentom. Mimo tego trzeźwego kierunku część inwestorów nie jest przekonanych do tego, że połączenie przedsiębiorstw jest właściwym ruchem.
Aby wzmocnić swoje portfolio Viacom czynił niedawno zakusy, by przejąć bibliotekę Miramaxu, o którą bił się finalnie z Lionsgate, ale konkurent odpuścił, a później również Viacom spasował. Sytuacja jest o tyle ciekawa, a jednocześnie skomplikowana, bo zarówno CBS Corporation, jak i Viacom chcieli przejąć wcześniej Lionsgate. Pierwszej z firm szczególnie zależało na stacjach z rodziny Starz. Być może połączone firmy będą miały podwójną chrapkę i zwiększoną moc nabywczą. Wiceprezes Lionsgate mówił dwa lata temu, że ze wszystkich chętnych (w grze było również Hasbro, Amazon, Comcast i Verizon) najbliżej mu właśnie do CBS i Viacomu. Takie przejęcie mogłoby znacząco wzmocnić firmę w walce o klienta wybierającego coraz rzadziej tradycyjne kanały telewizyjne, a przede wszystkim sięgającego po media strumieniujące.
Serwisowi CBS All Access jeszcze daleko, by nazywać go perłą w koronie.
Jednak rozwija się całkiem przyzwoicie i na początku roku serwis miał ponad 4 miliony subskrybentów. Niestety firma matka wciąż podcina mu skrzydła. CBS nadal nie zdobyło się na to, by dać szansę swojemu serwisowi realnie powalczyć z Netflixem, Hulu, Apple TV+, Amazon Prime Video, Disney+ czy nachodzącymi HBO Max oraz Peacockiem.
CBS Corporation ma na rynku dwa znaczące, ale relatywnie małe serwisy strumieniujące – obok CBS All Access działa usługa towarzysząca kanałom z rodziny Showtime, która ma jeszcze większą bazę abonencką. Ponadto już jako ViacomCBS do portfolio nowej firmy dojdzie kilka nowych podmiotów na czele z wytwórnią filmową Paramount.
Jakkolwiek na razie nic nie słychać o konsolidacji usług ani o ich globalnej ekspansji. CBS All Access wciąż gra bezpiecznie w Stanach Zjednoczonych i na zewnętrznych rynkach największe hity licencjonuje innym serwisom, pozwalając przypinać łatkę produkcji oryginalnych Star Trek: Discovery na Netfliksie czy Star Trek: Picard na Amazon Prime Video. Najwidoczniej CBS All Access swoją siłę upatruje w rynku rodzimym i handlu licencjami. Co na dłuższą metę może nie być dobrą strategią.
Odnoga jednej z najpopularniejszych stacji telewizyjnych w Stanach Zjednoczonych ma czym obłaskawiać widzów, bo poza produkcjami z głównej anteny CBS, posiada w portfolio kilka widowisk oryginalnych.
Serwis poszerzył zespół do spraw treści oryginalnych i zapowiada jeszcze więcej produkcji na wyłączność. Poza Star Trekami CBS All Access ma w ofercie seriale: Sprawa idealna, Strange Angel, Why Women Kill, Opowiedz mi bajkę, nowe The Twilight Zone, No Activity czy One Dollar. Niestety część z tych seriali jest niedostępna oficjalnie w Polsce.
Jednak to nie koniec. W 2020 roku czeka nas wysyp nowości pod szyldem CBS All Access. Świeżo zatrudnieni w dziale produkcji oryginalnych: Danny Feldheim, Jana Steele Helman oraz Ashley Whitake – jasno wskazują kierunek, w którym podąża serwis, na którym będzie w najbliższych latach jeszcze więcej premier. W przyszłym roku serwis wypuści przynajmniej 14 oryginalnych widowisk.
Poza Star Trekiem: Picard obecnie czekamy na serialową kontynuację Bastionu Stephena Kinga, kryminał Interrogation, fantastycznonaukowy serial The Man Who Fell to Earth, kreskówkę Star Trek: Lower Decks, 8 Fights – The Life of Muhammad Ali oraz Girls with Guns i You’re Killing Me. Do tego dojdą kontynuację i wciąż niezapowiedziane nowości.