Ad image

Co fajnego na YouTube? Historia Image Comics (film dokumentalny)

Dariusz Filipek
2 min czytania
Założyciele Image Comics w pełnym składzie. Dziś nie ma wśród nich Jima Lee, który pracuje dla DC Comics (zdjęcie archiwalne)

Z ostatniej chwili

Na początku lat 90. wywrócili świat komiksów do góry nogami. Chociaż wszyscy wróżyli im klęskę, dziś prowadzą trzecie co do wielkości wydawnictwo komiksowe w Stanach Zjednoczonych. Poznaj historię Image Comics. Często niełatwą, ale na swój sposób piękną, momentami zabawną i wyjątkowo budującą.

Film dokumentalny The History of Image Comics (So Much Damage) to pięcioodcinkowa podróż, która opowiada o buncie w Marvel Comics. Kiedy to najbardziej rozchwytywani i utalentowani artyści postanowili odwrócić się od chlebodawcy i pójść na swoje. Amerykański rynek komiksowy na ten czas był mocno hermetyczny (w pewnych miejscach nie zmienił się do dziś), więc ich sukces nie był oczywisty. Jednak zaryzykowali swoje kariery i w 1992 roku Todd McFarlane, Jim Lee, Marc Silvestri, Erik Larsen, Rob Liefeld, Jim Valentino oraz Whilce Portacio stworzyli wydawnictwo, którego nazwę zna każdy w miarę wyrobiony czytelnik komiksów.

- Reklama -
Ad image

Dziś ich przedsięwzięcie jest największym wydawnictwem, które zajmuje się komiksami niezależnymi. Od lat ma ugruntowaną pozycję na podium i mocno trzyma się trzeciego miejsca, obok Marvel Comics i DC Comics wśród wydawnictw komiksowych w ogóle – ze zmieniającym się udziałem w rynku, oscylującym w okolicy 10%. To tam powstawały takie wspaniałe historie jak Saga, Jupiter’s Legacy, Outcast, Deadly Class, Plutona, Lazarus, The Walking Dead czy The Wicked + The Divine (jest tego zbyt wiele, żeby wymienić wszystkie najciekawsze serie).

Dokument Syfy Wire The History of Image Comics (So Much Damage) opowiada o kulisach powstania, wzlotach, upadkach, zmianach, pożegnaniach i zupełnie nowym rozdaniu w wydawnictwie. Usłyszycie wszystkich ojców założycieli, którzy wyjawiają sekrety i niewygodne fakty dotyczące historii i ich pracy w Image. Świetny film dokumentalny dla tych, którzy komiksem się interesują.

Historia Image Comics (tak wiele szkód) 1: Powstanie

Historia Image Comics (tak wiele szkód) 2: Początki

Historia Image Comics (tak wiele szkód) 3: Kłopoty w raju

Historia Image Comics (tak wiele szkód) 4: The Walking Dead

Historia Image Comics (tak wiele szkód) 5: Dziedzictwo i wpływ

Źródło: YouTube: Syfy Wire

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami – dołącz do nas w mediach społecznościowych!

Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Threads, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Reddicie i Instagramie. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. W razie pytań lub sugestii piszcie do nas na [email protected]. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie zawsze na czasie z najnowszymi trendami i wydarzeniami! Nie zapomnijcie wpaść na nasz YouTube.

Podziel się artykułem
Zostaw komentarz