in ,

SUPER!SUPER! SZOKSZOK

Co fajnego na YouTube? Historia Image Comics (film dokumentalny)

co fajnego na youtube historia image comics film dokumentalny
Założyciele Image Comics w pełnym składzie. Dziś nie ma wśród nich Jima Lee, który pracuje dla DC Comics (zdjęcie archiwalne)

Na początku lat 90. wywrócili świat komiksów do góry nogami. Chociaż wszyscy wróżyli im klęskę, dziś prowadzą trzecie co do wielkości wydawnictwo komiksowe w Stanach Zjednoczonych. Poznaj historię Image Comics. Często niełatwą, ale na swój sposób piękną, momentami zabawną i wyjątkowo budującą.

Film dokumentalny The History of Image Comics (So Much Damage) to pięcioodcinkowa podróż, która opowiada o buncie w Marvel Comics. Kiedy to najbardziej rozchwytywani i utalentowani artyści postanowili odwrócić się od chlebodawcy i pójść na swoje. Amerykański rynek komiksowy na ten czas był mocno hermetyczny (w pewnych miejscach nie zmienił się do dziś), więc ich sukces nie był oczywisty. Jednak zaryzykowali swoje kariery i w 1992 roku Todd McFarlane, Jim Lee, Marc Silvestri, Erik Larsen, Rob Liefeld, Jim Valentino oraz Whilce Portacio stworzyli wydawnictwo, którego nazwę zna każdy w miarę wyrobiony czytelnik komiksów.

Dziś ich przedsięwzięcie jest największym wydawnictwem, które zajmuje się komiksami niezależnymi. Od lat ma ugruntowaną pozycję na podium i mocno trzyma się trzeciego miejsca, obok Marvel Comics i DC Comics wśród wydawnictw komiksowych w ogóle – ze zmieniającym się udziałem w rynku, oscylującym w okolicy 10%. To tam powstawały takie wspaniałe historie jak Saga, Jupiter’s Legacy, Outcast, Deadly Class, Plutona, Lazarus, The Walking Dead czy The Wicked + The Divine (jest tego zbyt wiele, żeby wymienić wszystkie najciekawsze serie).

Dokument Syfy Wire The History of Image Comics (So Much Damage) opowiada o kulisach powstania, wzlotach, upadkach, zmianach, pożegnaniach i zupełnie nowym rozdaniu w wydawnictwie. Usłyszycie wszystkich ojców założycieli, którzy wyjawiają sekrety i niewygodne fakty dotyczące historii i ich pracy w Image. Świetny film dokumentalny dla tych, którzy komiksem się interesują.

Historia Image Comics (tak wiele szkód) 1: Powstanie

Historia Image Comics (tak wiele szkód) 2: Początki

Historia Image Comics (tak wiele szkód) 3: Kłopoty w raju

Historia Image Comics (tak wiele szkód) 4: The Walking Dead

Historia Image Comics (tak wiele szkód) 5: Dziedzictwo i wpływ

Źródło: YouTube: Syfy Wire

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Threads, Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

The Weinstein Company sprzedaż kupno firma wartość

The Weinstein Company może zostać sprzedane za grosze

Kiernan Shipka netflix chilling adventures of Sabrina

Kiernan Shipka zaczaruje Was na śmierć w nowym serialu Netflixa