The Boys sezon 4

Comcast wypada z gry. Już tylko Disney walczy o aktywa 21st Century Fox

Dariusz Filipek
6 min czytania
Comcast wycofał się z bitwy o Fox. Disney jest coraz bliższy celu (Apocalypse Now)

Z ostatniej chwili

Został już tylko jeden na placu boju. Comcast oficjalnie poinformował, że wycofał się z negocjacji, które miały na celu przejęcie części aktywów 21st Century Fox. Obecnie liczy się wyłącznie Disney.

To jest wariactwo, które dzieje się na naszych oczach. The Walt Disney Company, jedna z największych firm z branży rozrywkowo-medialnej, przebiła w negocjacjach inną wielką firmę działającą w tym segmencie, czyli Comcast (właściciel NBCUniversal). Wszystko po to, by przejąć część aktywów jeszcze innej olbrzymiej firmy, działającej na tym samym polu.

- Reklama -
Ad image

Mówi się o przynajmniej 40 miliardach dolarów, ale tak naprawdę nie wiemy, o jakie pieniądze chodzi, gdyż na dobrą sprawę nie znamy oficjalnej listy aktyw, które ciążą Murdochom (synom założyciela korporacji 21st Century Fox). Jedno jest pewne. Kwoty, które wchodzą w grę, są astronomiczne. Comcast jest nie tylko właścicielem NBCUniversal, ale przede wszystkim największym potentatem kablówkowym w Stanach Zjednoczonych. Jak powiedział przedstawiciel firmy, podczas licytacji kwota, na której stanęło, była zaporowa.

[vc_row][vc_column][vc_progress_bar values=”%5B%7B%22label%22%3A%22Comcast%20Corporation%22%2C%22value%22%3A%22179.66%22%2C%22color%22%3A%22bar_blue%22%7D%2C%7B%22label%22%3A%22The%20Walt%20Disney%20Company%22%2C%22value%22%3A%22161.35%22%2C%22color%22%3A%22bar_orange%22%7D%2C%7B%22label%22%3A%2221st%20Century%20Fox%22%2C%22value%22%3A%2262.09%22%2C%22color%22%3A%22bar_red%22%7D%5D” title=”Kapitalizacja rynkowa na 12.12.17 (dane: Google Finance)” units=” mld dolarów”][/vc_column][/vc_row]

Istnieje nikłe prawdopodobieństwo, że jakieś rozmowy prowadził również Verizon (jedna z największych sieci telefonii komórkowej w Stanach Zjednoczonych). Jednak obecnie nic nie wskazuje na to, by firma w rozmowach uczestniczyła.

Co to wszystko oznacza? Murdochowie bardzo chcą sprzedać dużą część posiadanych aktywów. Obecnie podbijali cenę. Na placu boju pozostał już tylko Disney, więc wszystko wskazuje na to, że rozmowy są finalizowane. I zapewne na dniach przejęcie zostanie oficjalnie ogłoszone. Wtedy dowiemy się, co dokładnie i za ile zostało nabyte przez przedsiębiorstwo kierowane przez Boba Igera.

Według mnie najważniejsze jest przejęcie Hulu. Fox i Disney posiadają po 30% udziałów w streamingu, który dociera do 32 milionów abonentów.

Pisałem to ponad miesiąc temu, kiedy wszyscy rozpływali się nad możliwością dołączenia X-Men i Fantastycznej Czwórki do Marvel Cinematic Universe – co owszem, jest również ważne. Jednak to dzięki Hulu Disney będzie posiadał konkurenta dla Netflixa, jeszcze przed 2019 rokiem, na który jest planowany start nowej platformy.

- Reklama -
Skazana Max serial

Jeśli już przy SVOD jesteśmy, to ważne jest również przejęcie działu telewizyjnego. Przede wszystkim FX oraz National Geographic i lokalnych sieci Sky oraz Star.

FX słynie ze świetnych seriali telewizyjnych i współpracy z bardzo utalentowanymi ludźmi. To stamtąd pochodzą takie widowiska jak Zawód: Amerykanin, American Crime Story, American Horror Story, Fargo, Atlanta, Konflikt, Układy, Justified. Poza prawem, Synowie Anarchii i wiele innych. Stacja zapowiedziała sporo interesujących pozycji na najbliższe lata. Jeśli Disney zasili swoje SVOD produkcjami na wyłączność od FX to będzie gigantyczna rzecz. Tym bardziej że jakiś czas temu stacja zaczęła wycofywać swoje seriale z Netflixa.

National Geographic to przyrodnicza maszynka do robienia pieniędzy. Świetnie uzupełniłaby portfolio kanałów dokumentalnych Disneya, który już ma u siebie chociażby History Channel. Być może Disney po uzyskaniu kolejnych 20% udziałów w Vice Media, pokusi się o pakiet większościowy.

Struktura własnościowa niektórych zagranicznych stacji Foxa jest miejscami niejasna, ale jeśli Disney i na nich położy ręce, to uzyska dostęp m.in. do naszego rynku, ale również telewizji w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, Irlandii, Indiach, Chinach, Australii i we wielu innych krajach. Międzynarodowa ekspansja streamingu byłaby dzięki temu dziecinnie prosta.

Disney może również nabyć 50% udziałów w Endemol Shine Group. Pośród różnych biznesów, jest to jeden z największych producentów telewizyjnych programów typu reality show. Stamtąd pochodzą Milionerzy i Wielki Brat.

- Reklama -
Shogun oglądaj online serial disney

Firma Igera mogłaby uzyskać także lokalne kanały sportowe, które będą z kolei wzmocnieniem dla ESPN. To także mnóstwo pomniejszych stacji i firm producenckich. Zapewne po przejęciu w większości zostaną odsprzedane dalej, niektóre zamknięte, a reszta połączona z innymi lub zrestrukturyzowana.

Poza X-Men i Fantastyczną Czwórką oraz resztą praw do Gwiezdnych wojen, do Disneya mogą trafić również prawa do takich filmowych franczyz jak Obcy, Predator, Szklana pułapka, Epoka lodowcowa, Omen, Planeta małp, Avatar czy nowości od wytwórni 20th Century Fox, które przygotowano na najbliższy czas. W tym świetnie zapowiadającej się Alita: Battle Angel. Nie napiszę jednak, że wszystko, co produkował Fox, trafi do domu Myszki Miki, gdyż umowy licencyjne często są nietransferowalne.

Wiem, że Disney nie zrobi żadnej głupoty z częścią filmową Foxa od strony biznesowej, ale boję się, że będzie mniej odważny i jako firma przyjazna rodzinie i młodym widzom, ciężko będzie tam o produkcje odważniejsze i skierowane do starszego odbiorcy. Obym się mylił.

Tak jak się myliłem w sprawie przejęcia. Sądziłem, że do tego nie dojdzie, a obecnie znaki na niebie i ziemi mówią jasno, że wszystko – poza główną stacją telewizyjną Foxa (prawo antymonopolowe zakazuje posiadania dwóch stacji naziemnych przez jedno przedsiębiorstwo), głównym telewizyjnym działem sportowym oraz sekcją biznesową i informacyjną – trafi w ręce Disneya. Szalone czasy. Niesamowicie będzie obserwować konsolidację aktywów, a później… A później czeka nas ostre starcie z Netflixem. Wióry będą lecieć.

Źródło: Reuters

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami – dołącz do nas w mediach społecznościowych!

Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Threads, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Reddicie i Instagramie. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. W razie pytań lub sugestii piszcie do nas na [email protected]. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie zawsze na czasie z najnowszymi trendami i wydarzeniami! Nie zapomnijcie wpaść na nasz YouTube.

Podziel się artykułem
Zostaw komentarz