Czy uda się uratować serial “Crystal Lake”? Fani filmowej serii “Piątek 13-go”* z niecierpliwością czekają na dalsze informacje!
Plany na nowy serial telewizyjny “Crystal Lake” produkowany przez A24 i Peacock na podstawie kultowego “Piątku 13-go” rozpadły się w pył! Jak wiemy showrunner Bryan Fuller, znany z hitu “Hannibal”, został WYRZUCONY Z PROJEKTU, co wywołało wielkie zamieszanie i pozostawiło fanów w szoku. Co tak naprawdę się stało? Ekskluzywny raport The Wrap rzuca szersze światło na ten chaos za kulisami!

Kolekcja WSZYSTKICH filmów z serii “Piątek 13-go” na Blu-ray
Poznaj jedną z najpopularniejszych historii w dziejach horroru dzięki tej niesamowitej kolekcji płyt Blu-ray. Opowieść rozgrywająca się w “Piątku 13-go” została zainspirowana brutalnymi morderstwami skautek w Oklahomie w 1977 roku. Trzy lat później powstał pierwszy film z serii, która liczy dwanaście części – wszystkie do obejrzenia dzięki temu przepięknemu wydaniu kolekcjonerkiemu.
“Crystal Lake”, czyli powrót do uniwersum “Piątku 13-go”
Przypomnijmy, że Peacock zamówił serię bezpośrednio w 2022 roku, zapowiadając “Crystal Lake” jako “rozszerzony prequel” do oryginalnej serii “Piątek 13-go”, z udziałem zarówno Jasona Voorheesa, jak i jego morderczej matki, Pameli. Sensacyjna wiadomość? Charlize Theron miała zagrać Mrs. Voorhees! Czyżby A24 celowało w największe gwiazdy?
Dodatkowe szczegóły z raportu The Wrap ujawniają, że odcinek napisany przez Kevina Williamsona (“Krzyk”) miał rozgrywać się “całkowicie na zamarzniętym Crystal Lake”, a Williamson opisywał go jako “godzinną pogoń”. Marzenie fanów “Piątku 13-go” o zimowej odsłonie serii miało się wreszcie spełnić!
Na dodatek, znani reżyserzy Vincenzo Natali (“Cube”, “Splice”) i Kimberly Peirce (“Nie czas na łzy”, “Carrie”) mieli reżyserować odcinki, a budżet na projekt miał wynosić oszałamiające 10 milionów dolarów na odcinek! Z zaplanowanymi ośmioma odcinkami na pierwszy sezon, A24 miało wydać około 85 milionów dolarów na realizację serii.
The Wrap zaznacza, że każdy sezon miał być “dekonstrukcją” pierwszych czterech filmów Paramount. Serial miał włączać elementy fabularne z kilku sequeli, ale przekształcać je w sposób podobny do “Hannibala” Fullera.
Vincenzo Natali napisał na Twitterze: “Przeczytałem pierwsze dwa odcinki. ‘Crystal Lake’ Bryana Fullera zmierzało ku temu, by stać się kolejną reinwencją na poziomie ‘Hannibala’, jednocześnie piękną, smutną, poetycką, zabawną i przerażającą. Opłakuję jego utratę”.
Bryan Fuller ciężki we współpracy?
CO SIĘ STAŁO?! Według The Wrap Bryan Fuller został zwolniony z “Crystal Lake” zaledwie trzy miesiące przed rozpoczęciem produkcji tego lata. Raport ujawnia, że serial od początku był prześladowany przez problemy: niedoświadczeni kierownicy produkcji podejmujący wątpliwe decyzje, konflikty między showrunnerami a kierownikami oraz problemy z zespołem pisarskim.

Jednak dramat rozgrywa się za kulisami. Bryan Fuller, znany ze swojego wizjonerskiego podejścia, nie pierwszy raz napotyka problemy w realizacji wielkich projektów. Przypomnijmy, że Fuller opuścił “Amerykańskich bogów” po pierwszym sezonie z powodu różnic twórczych. Jego praca nad “Star Trek: Discovery” również została przerwana przez konflikty z producentami. Zrezygnował także z pracy nad “Amazing Stories”. Czyżby Bryan Fuller miał problem z dogadywaniem się z ekipą produkcyjną?
To bardzo utalentowany twórca, ale ma olbrzymi problem ze współpracą i nierzadko wszystko stawia na jedną kartę, a później kończy się zwyczajowo – odejściem z projektu.
“Crystal Lake” jednak powstanie?
Więcej szczegółów na temat tych problemów można znaleźć w raporcie The Wrap, który dogłębnie analizuje kulisy wyzwań, które doprowadziły A24 do wycofania się z wizji Fullera dotyczącej serii. ALE JEST TEŻ DOBRA WIADOMOŚĆ! A24 nie zrezygnowało jeszcze całkowicie z projektu.
A24 i Peacock teraz gorączkowo szukają nowego showrunnera dla serii, a Nick Antosca (“Channel Zero”, “Brand New Cherry Flavor”) jest jednym z potencjalnych kandydatów.

Według źródeł bliskich projektowi A24 jest nadal zaangażowane w realizację serialu, chociaż nie jest jasne, czy studio wykorzysta oryginalne scenariusze i konspekty Fullera, czy zacznie od nowa z nowym kierownictwem kreatywnym. Jeśli Nick Antosca zostanie showrunnerem, prawdopodobnie “porzuci” dotychczasową pracę. Byłoby szkoda, gdyż praca Fullera jest zazwyczaj trafiona – jeśli nie komercyjnie, to na pewno artystycznie.
W Polsce najprawdopodobniej serial, jeśli powstanie, obejrzymy najprawdopodobniej w serwisie SkyShowtime.
*Tak, wiemy, że “Piątek 13-go” to niepoprawne nazewnictwo, ale pomimo upływu lat nie potrafimy się wyzbyć magii tytułu, który właśnie w takiej formie wylądował w Polsce na VHS.