Komiks – pozornie prosta historia obrazkowa, niewymagająca od odbiorcy wysiłku intelektualnego. Taki, wciąż niestety funkcjonujący obraz medium, jakim jest komiks jest nie tylko krzywdzący, ale również całkowicie nieprawdziwy. W rzeczywistości warto czytać komiksy, ponieważ są profesjonalnym i wartościowym produktem o charakterze edukacyjnym, artystycznym i rozrywkowym.
Komiks pomaga rozwijać wyobraźnię
Komiks to unikatowa forma sztuki łącząca obraz i słowo pisane. Dzięki takiej formie można doświadczyć opowieści w sposób wizualny i tekstowy. Połączenie obrazu i słowa wymaga od czytelnika posługiwania się wyobraźnią, a przez to zrozumienie komiksu wymaga od czytelnika myślenia abstrakcyjnego.
Komiks to pełnowartościowy produkt artystyczny, edukacyjny i rozrywkowy
Powieść graficzna jest wciąż często traktowana jak produkt o niskiej wartości artystycznej i intelektualnej. W rzeczywistości początki komiksu należy upatrywać w średniowieczu (krótkie historie obrazkowe sławiące czyny świętych), a rozwój tego medium następował równolegle z rozwojem cywilizacji. Współczesne komiksy niosą ze sobą nie tylko wartość rozrywkową, edukacyjną (komiksy historyczne, geograficzne, polityczne), ale nierzadko są również dziełami sztuki rysowniczej. Komiksy często prezentują piękne ilustracje, co może dostarczyć czytelnikowi przyjemności estetycznej. Dobrymi przykładami takich komiksów są dzieła Neila Gaimana (np. seria Sandman czy The Last Temptation) czy epicka powieść graficzna Craiga Thompsona pt. Habibi.
Komiks sprzyja nauczaniu wielu przedmiotów szkolnych
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, komiks niesie ze sobą walor edukacyjny. Wiele komiksów przedstawia historie złożone i głębokie, które poruszają tematy społeczne, polityczne, historyczne, psychologiczne czy ekologiczne. Dlatego właśnie komiks może stanowić przyczynek do rozważań na wiele tematów, może być źródłem inspiracji, a w konsekwencji źródłem zainteresowań i pasji. Bez wątpienia czytanie komiksów może pomóc w nauce takich przedmiotów szkolnych, jak historia, wiedza o społeczeństwie, geografia, biologia, język polski czy języki obce (o ile komiks będzie napisany w którymś z języków obcych). Wśród najważniejszych tytułów, które mogą sprzyjać nauczaniu przedmiotów szkolnych można wymienić Maus Arta Spiegelmana – uhonorowana nagrodą Pulitzera powieść graficzna metaforycznie przedstawiająca problem Holocaustu.
Komiks wspomaga czytelnictwo
Komiks może być wykorzystywany jako narzędzie wspomagania czytelnictwa, szczególnie dla młodszych odbiorców. Historie obrazkowe pomagają dzieciom przyswoić kontekst, a dialogi i opisy rozwijają zdolności czytania.
Komiks staje się również coraz bardziej dochodowym medium, a liczba jego użytkowników stale rośnie. Komiksy mogą przedstawiać historie wzruszające, edukacyjne, złożone i głębokie przy jednoczesnej przystępnej i rozrywkowej formie. Bez wątpliwości: warto zatem czytać komiksy.
Tym bardziej warto zainteresować się tym medium, że w Łodzi otwarto właśnie pierwsze w Polsce Centrum Komiksu. Pełna nazwa tego kompleksu to Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1. Otwarta w budynku dawnej elektrociepłowni wystawa przybliża historię polskiego i światowego komiksu, a dodatkowo zaprasza na wystawę dotyczącą współczesności i historii narracji interaktywnej, czyli mówiąc wprost – gier wideo.
Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej może być pomysłem na ciekawy, edukacyjny i rozrywkowy wyjazd rodzinny. EC1, jak i zresztą cała Łódź oferują naprawdę fajne miejsca na weekend lub wyjazd jednodniowy, w trakcie którego doskonale będą się bawić najmłodsi (np. strefa dotycząca wirtualnej rzeczywistości), nieco starsi (np. ścieżka edukacyjna nawiązująca do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon), a nawet ci, którzy pamiętają furorę, jaką w latach 80. i 90. robiły Commodore i Pegasus. Wszystkie te atrakcje znajdziecie w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1.
W stu procentach się z Mężem zgadzamy! Sami zajmujemy się tworzeniem komiksów edukacyjnych od kilkunastu lat i wiemy, jak dzieci i dorośli żywo reagują na tą formę publikacji. To bardzo skuteczne medium przekazywania wiedzy – kolorowo, obrazkowo, a całkowicie na poważnie! 🙂 Pozdrawiamy z Pawłem! 🙂