Daredevil – sezon 3 – recenzja serialu Marvela i Netflixa

Dariusz Filipek
7 min czytania
Daredevil (źródło: Netflix; edycja: Popkulturyści)

Z ostatniej chwili

Pierwszy sezon Daredevila był objawieniem. Niewielu spodziewało się, iż widowisko będzie aż tak dobre i zostawi daleko w tyle większość seriali superbohaterskich. Przy minimum środków osiągnięto niesamowity efekt.

Produkcja Marvela okazała się mroczna, mocna, ciekawa i przede wszystkim przepakowana emocjami. Pomimo całej superbohaterskiej otoczki zachowano przyziemny charakter bohatera. Komiks bezbłędnie przetłumaczono na język odcinkowej fabuły. Rozkochując tym samym cały świat brutalną opowieścią o niewidomym prawniku, który nocą przeistacza się w zamaskowanego obrońcę nowojorskiego Hell’s Kitchen.

Po sukcesie pierwszego Daredevila wszystko wskazywało na to, że uniwersum Marvela w netflixowym zakątku czeka świetlana przyszłość. Jednak showrunnerzy kolejnych widowisk (Jessica Jones, Luke Cage, Iron Fist, Defenders), zamiast postawić na oryginalne przedstawienie swoich bohaterów, czerpali pełnymi garściami z formatu wypracowanego przez Daredevila. To samo miasto, równie gęsty mrok, dosyć zbieżne prezentowanie życiowych problemów bohaterów. Jednak to, co sprawdzało się w historii o Diable z Hell’s Kitchen niekoniecznie pasowało do reszty ulicznych wojowników. Jedynie Punisher, korzystający z podobnego pomysłu, pozostawiony gdzieś na uboczu robił wrażenie.

Daredevil (Netflix)
Daredevil (Netflix)
Daredevil (Netflix)
Daredevil (Netflix)
Daredevil (Netflix)
Daredevil (Netflix)

W tym roku Matt Murdock, jak to Matt Murdock, ma problemy ze sobą. Jego cały świat runął wraz z budynkiem w finale Defenders.

Ledwo uszedł z życiem, a jego wiara – nie tylko w Boga, którego naukami uparcie się kieruje – ucierpiała mocniej niż ciało. Fizycznie też się najlepiej nie ma. Jego zmysły przytępiały, a ciało gojąc się, cierpi katusze. Postanowił odciąć się od życia, które do tej pory prowadził i jedyne co mu w głowie to ujadać na rzeczywistość, doprowadzając się do jeszcze większej zguby. Przez chwilę świta mu nawet myśl, żeby popełnić samobójstwo.

Jednak świadomość, iż z więzienia wychodzi Wilson Fisk to coś, co ruszy nawet tak zdruzgotanego człowieka, jak Murdock. Z czasem okazuje się, że przestępca za kratami z chirurgiczną precyzją ułożył diaboliczny plan, działający na tak wielu płaszczyznach, że momentami miałem poczucie, iż intryga została uszyta zbyt grubymi nićmi. Co nie zmienia tego, że Fisk narobi niezłego rabanu bliskim Murdocka i mieszkańcom Nowego Jorku. Aby tego dokonać, sprytnie otacza się skorumpowanymi i zastraszanymi przedstawicielami władz. Pomyślicie – nic nowego. Jednak skala jego misternego planu Was rozsadzi. W pewnym momencie okaże się nawet, że tak sobie wszystko zgrabnie zaplanował, iż przeciwstawi sobie członków kochającej się rodziny.

Daredevil (Netflix)
Daredevil (Netflix)
Daredevil (Netflix)
Daredevil (Netflix)
Daredevil (Netflix)
Daredevil (Netflix)

Na domiar złego na horyzoncie pojawia się kolejna zmora Daredevila.

Psychopatyczny agent FBI, Benjamin Poindexter. Czytelnikom komiksów znany doskonale jako Bullseye – najbardziej ikoniczny wróg z galerii postaci pojawiających się na łamach historii obrazkowych o Daredevilu. Jest nie tylko obłąkany, ale przede wszystkim niezwykle sprawny fizycznie, a jego największym atutem jest niemal nadludzka celność. Nie raz sprawi baty tytułowemu bohaterowi.

Gdzieś obok sojuszu Kingpina z ewoluującym w stronę Bullseye’a Pointdexterem jest Karen Page i Foggy Nelson. Próbują pomagać Murdockowi na swój, nieraz nieporadny sposób. Szczególnie Karen dostała dużo miejsca ekranowego. Jeden z odcinków jest poświęcony wyłącznie jej. Dzięki czemu stała się bliższa postaci znanej z komiksów Marvela. Przy czym Deborah Ann Woll nie pokazuje niczego nowego, grając solidnie, jak ma w zwyczaju (nie licząc Defenders, gdzie jej bohaterka została tragicznie napisana). Za to błyszczy Foggy. Momentami jest wręcz rozbrajający. Kolejny raz stanowi jeden z najjaśniejszych elementów widowiska. Nawet wtedy, kiedy błądzi niczym dziecko we mgle.

Daredevil (Netflix)
Daredevil (Netflix)
Daredevil (Netflix)
Daredevil (Netflix)
Daredevil (Netflix)
Daredevil (Netflix)

Charlie Cox jest ciągle świetnym Mattem Murdockiem. Chociaż czułem, że aktora stać na więcej, gdyby dać mu zagrać w produkcji nieco lepiej rozpisanej.

Bo pomimo tego, że trzeci sezon Daredevila jest solidny, to niczego przed nami nie odkrywa. Nie powoduje opadu szczęki. Raczej kolejny raz stara się opowiedzieć podobną historię z użyciem podobnych środków i rozwiązań. To rzuca się w oczy szczególnie przy próbach skopiowania scen walki z pierwszego sezonu. Mamy nową wersję bijatyki w korytarzu, tym razem rozgrywającą się w więzieniu. Dostaliśmy również scenę, w której Fisk masakruje współpracownika – ma ona podobną wymowę, co ta, gdzie obijał nieszczęśnikowi głowę drzwiami samochodu. Pomimo solidności, drugi raz to wszystko nie robi takiego wrażenia. Czuć tu lenistwo twórców.

Na szczęście nie zawiedli antagoniści. Zarówno Vincent D’Onofrio jako Fisk, jak i Wilson Bethel jako Pointdexter unieśli role. I chociaż D’Onofrio nieco odtwarza kolejny raz to samo, tak postać Bethela jest momentami do tego stopnia zaburzona, że budzi nieskrywany niepokój. Mam nadzieję, że jeszcze zobaczymy go na ekranie, bo aktor odwalił kawał dobrej roboty, nadając bohaterowi niesamowitego wyrazu. Brawa należą się również scenarzystom, którzy nie pisali Pointdextera jako jednowymiarowego psychola, a nadali mu głębi, której tak bardzo brakowało Colinowi Farrellowi w filmie Daredevil z 2003 roku.

Dużo tu dramatyzmu, rozpraw o uczuciach, życiowych rozterek. Chwilami czuć przesyt, ale te elementy nie męczą tak bardzo, jak w innych produkcjach Marvela i Netflixa. Pojawiają się nowe postaci. W tym przynajmniej dwie bardzo ciekawe, nie licząc wspomnianego Bullseye’a. Ponadto ciekawie ogląda się Pointdextera w stroju Daredevila. Ten przywdziewa go, by zbezcześcić dobre imię superbohatera, mordując w kostiumie niewinnych ludzi. Chociaż to dosyć obleciany motyw, tutaj się sprawdził.

Daredevil (Netflix)
Daredevil (Netflix)
Daredevil (Netflix)
Daredevil (Netflix)
Daredevil (Netflix)
Daredevil (Netflix)

Koniec końców trzeci sezon Daredevila to solida, ale nieco wtórna produkcja, o której szybko zapomnę.

Bo chociaż oglądając, bawiłem się dobrze, ten sezon już nie emocjonował mnie tak bardzo, jak poprzednie odsłony. Mimo wszystko to ciągle najlepszy serial Marvela obok Punishera (nie tylko na Netfliksie). Co świetnie pokazuje, w jakiej kondycji są pozostałe widowiska. Jakkolwiek nie mogę nie odnotować, że trzecie podejście do przygód Daredevila, chociaż złe nie było, to już nie czerpałem z niego tyle radości, ile poprzednio.

Serial Daredevil w serwisie Netflix >>

[interaction id=”5bcf653cadcee88878bddd91″]

Recenzja serialu Daredevil (2015) - sezon 3
daredevil poster plakat

Nazwa: Daredevil

Opis: Daredevil jest brutalną opowieścią o niewidomym prawniku, który nocą przeistacza się w zamaskowanego obrońcę nowojorskiego Hell's Kitchen.

[ Więcej ]

7/10

Werdykt

Chociaż trzeci sezon Daredevila zły nie jest, nie jest też tak dobry jak pierwszy. Mimo to Marvel i Netflix dostarczyli solidne widowisko.

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami – dołącz do nas w mediach społecznościowych!

Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Threads, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Reddicie i Instagramie. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. W razie pytań lub sugestii piszcie do nas na [email protected]. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie zawsze na czasie z najnowszymi trendami i wydarzeniami! Nie zapomnijcie wpaść na nasz YouTube.

6 komentarze