The Boys sezon 4

“To nie krew, tylko sok z buraka” – tak komik naśmiewał się z transkobiet podczas stand-upu Netflixa

Dariusz Filipek
3 min czytania

Z ostatniej chwili

Zawrzało. “Wegecipki” i “nie krew, tylko sok z buraka” — w ten sposób Dave Chappelle mówił o transkobietach w najnowszym stand-upie Netflixa.

CZYTAJ WIĘCEJ O:
NETFLIX / LGBT+

Stand-up Netflixa “Dave Chappelle: The Closer” w lwiej części skupił się na kwestiach LGBT+. Było ostro, ale kiedy Chappelle stwierdził, że “Płeć istnieje. To fakt. Każda ludzka istota obecna w tym pomieszczeniu i żyjąca na Ziemi musiała wyjść spomiędzy kobiecych nóg, żeby być na Ziemi. To fakt. Chociaż… Nie twierdzę, że transkobiety to nie kobiety. Mówię tylko, że te ich cipki… Wiecie, o co chodzi? Nie twierdze, że to nie są cipki, ale to trochę takie wegecipki, Beyond-Cipki. Smakują jak cipki, ale to nie do końca to samo. To nie krew, tylko sok z buraka” – brawa i śmiechy momentami mieszały się z buczeniem.

- Reklama -
Ad image

Stand-up “The Closer” bardzo szybko stał się hitem Netflixa. Spodziewano się, iż Dave Chappelle popisowo pomoże nabrać dystansu do kwestii związanych z LGBT+, ale zamiast tego wywołał oburzenie. Nie tylko poparł J.K. Rowling w tym, co mówiła o osobach transseksualnych, ale również stwierdził, że “W naszym kraju możesz strzelać i zabić cza***cha, ale lepiej nie rań uczuć geja”.

Netflix w ogniu krytyki społeczności LGBT+

Jednak niezadowolenie części widowni to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Po wtorkowej emisji netflixowego stand-upu, w sieci zaczęło robić się gorąco. Aktywistka społeczności LGBT+, Taylor Ashbrook, wyraziła swoje rozczarowanie niesmacznymi żartami komika. “Jako transkobieta zwykle broniłam występów Dave’a Chappelle’a, ponieważ uważam, że są zabawne, a jego żarty na temat transpłciowych kobiet nigdy nie były celowo złośliwe. “The Closer” zmieniło moje zdanie na ten temat. Ten występ wydaje się tak leniwy i nieszczery, że jestem naprawdę rozczarowana” – stwierdziła.

Producentka zrywa współpracę z Netflixem

Głos w sprawie zabrała producentka wykonawcza serialu “Drodzy biali!”, Jaclyn Moore, transkobieta, która oznajmiła, iż “Kocham tak wielu ludzi, z którymi pracowałam w Netfliksie. To genialni ludzie i wykonawcy, którzy współpracowali i walczyli za ważną sztuką… Ale zostałam przygnieciona do muru, gdyż “nie jestem ‘prawdziwą’ kobietą”. Rzucano we mnie butelkami po piwie. Dlatego, Netfliksie, odchodzę“.

https://twitter.com/JaclynPMoore/status/1445917679546679300

To nie pierwszy raz, kiedy jego żarty na temat społeczności LGBT+ wstrząsnęły odbiorcami. Aczkolwiek komik nadal w wyjątkowo ostry sposób porusza ten temat i według niektórych przyczynia się w ten sposób do utrwalania transfobii w społeczeństwie.

Według niektórych Netflix powinien natychmiast usunąć “The Closer” z biblioteki i przeprosić społeczność transpłciową. Na tę chwilę występ Dave’a Chappelle’a jest dostępny w serwisie. Netflix odmówił komentarza na temat kontrowersji, a przedstawiciele komika nie odpowiedzieli na prośbę o rozmowę w sprawie jego najnowszego występu.

- Reklama -
Skazana Max serial

Oglądaj występ “Dave Chappelle: The Closer” w serwisie Netflix ▶

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami – dołącz do nas w mediach społecznościowych!

Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Threads, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Reddicie i Instagramie. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. W razie pytań lub sugestii piszcie do nas na [email protected]. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie zawsze na czasie z najnowszymi trendami i wydarzeniami! Nie zapomnijcie wpaść na nasz YouTube.

Podziel się artykułem
2 komentarze