disney plus disney+ grupa wiekowa kategoria wiekowa pg-13 serwis familijny
Disney+ to będzie serwis rodzinny do bólu (stock, Disney)
in ,

SMUTNESMUTNE SUPER!SUPER! OkropneOkropne

Disney+ będzie obrzydliwie grzeczny. W serwisie nie znajdziecie żadnych treści dla dorosłych

Powtarzam się, ale Disney+ rysuje się jako serwis wyjątkowo przyjazny rodzinie, przez co będzie usługą dosyć specyficzną. Obok widowisk Marvela i tych ze świata Gwiezdnych Wojen, wypełni ramówkę przede wszystkim programami dla dzieci i młodzieży. Mnie to nieco odstrasza.

Eric Vespe, dziennikarz od lat zajmujący się rozrywką, poinformował na Twitterze, że przedstawiciel Disney+ zapewnił go, iż wszystko, co się znajdzie w serwisie, będzie miało niską kategorię wiekową. W przełożeniu na kategoryzowanie w systemie kinowym będą to produkcje PG-13 (pod nadzorem rodziców do 13 roku życia lub bez nadzoru powyżej 13) lub jeszcze łagodniejsze.

Disney+ będzie serwisem obrzydliwie ułożonym

O ile można się spodziewać, że niektóre widowiska Marvel Studios czy Lucasfilm mogą nieco naginać ograniczenia wiekowe, to o wiele mocniej już nie będzie. Serwis chce zdobywać serca widzów pogodnymi serialami pokroju High School Musical, aniżeli mocnymi dramatami w stylu Czarnobyla od HBO. Tym samym szykuje nam się taki trochę Disney Channel pomieszany z Freeform, ale w internecie.

Wszystko, co mocniejsze pójdzie na Hulu

Co dla Disney+ będzie stratą, dla Hulu będzie zyskiem. Chociażby w tym roku drugi z wymienionych serwisów zasłynął takimi mocnymi serialami jak The Act czy Paragraf 22, które zdecydowanie nie nadają się dla młodszej widowni. I to właśnie na tym streamingu Disneya obejrzymy doroślejsze produkcje. Jeśli widz będzie chciał mieć jedno i drugie, to będzie mógł wykupić specjalny pakiet w dosyć przyzwoitej cenie, który zbierze wszystkie trzy streamingi Disneya – Disney+, Hulu oraz sportowy ESPN+. Niestety to rozwiązanie nie będzie dostępne w Europie, gdzie w najbliższym czasie będzie funkcjonował tylko Disney+. Plany na Hulu na naszym kontynencie są, ale odłożone w czasie.

Moon Knight to nie będzie nowy Daredevil

Na Disney+ zapowiedziano serialową adaptację komiksów z serii Moon Knight. Bohater Marvela jest kojarzony raczej z mocniejszymi historiami, którym bliżej do Punishera niż Spider-Mana. Jakkolwiek widzowie muszą się przygotować na grzeczniejszą wersję tego superbohatera, który nie będzie mógł sobie pozwolić na Disney+ na taką masakrę, jakiej dokonywał Frank Castle czy Matt Murdock na Netfliksie.

Moon Knight Disney+ Disney Plus
Moon Knight nie będzie szlachtował przeciwników w kadrze (Marvel Comics)

Powiadają, że wszystko można zrobić w PG-13, ale nie wszystko wypada. I chociaż Moon Knight to ciągle może być świetny serial, nawet z grzeczną kategorią wiekową, to i tak trochę żal, że nie będzie mógł sobie pozwolić na wszystko.

Disney wiele ryzykuje

Koszt powstania takiego serwisu i stworzenie oferty programowej to olbrzymie pieniądze, które pójdą w miliardy dolarów już w pierwszych latach działania. I coś czuję, że przynajmniej część z nich może być nieco nierozsądnie wydawana. Bo czy po obejrzeniu nowego sezonu serialu Marvela będę chciał dalej opłacać serwis dla filmów o gadających psach? Niekoniecznie, bo z kolei mój portfel ma ograniczenia – nie ważne, jak bardzo kocham oglądać filmy i seriale, będę musiał wybrać.

Na horyzoncie mamy Apple TV+, który startuje dosłownie za chwilę. Amazon Prime Video pokaże wiele nowych wysokobudżetowych widowisk. Netflix uzbroił się w przepotężną bazę abonencką. NBCUniversal przygotowuje na przyszły rok własny streaming. W dodatku należące do AT&T WarnerMedia startuje z HBO Max, które ma umocnić i tak mocną pozycję HBO na rynku. Nawet będące w rękach Disneya Hulu tworzy wysokiej jakości widowiska, skierowane do różnych grup wiekowych i zdobywa nowych widzów.

Disney+ to nie będzie netflix-killer

Disney+ chce w tej sytuacji pozostać przy Marvelu, Gwiezdnych Wojnach, pewnie dokumentach przyrodniczych, programach lifestylowych i tonach widowisk familijnych i dla dzieci. Czy taką ofertą wygra portfele widzów, którzy oczekują czegoś ponadto – bardziej zróżnicowanej biblioteki, która odpowie na potrzeby różnych grup wiekowych? Dobre pytanie. Mam coraz większe wątpliwości.

Jednego jestem już dziś pewien, że melodramatyczne hasła, które głoszą różni specjaliści, twierdzący, iż serwis odbierze koronę króla Netflixowi, to wierutna bzdura. Netflix ma swoje problemy, ale Disney+ tworzy je sobie jeszcze przed premierą.

Widzowie w sieci oczekują innego rodzaju doświadczenia niż w kinie. Chcą w cenie jednego abonamentu dostać wachlarz gatunków, tematów, doznań i chociaż w niedzielne popołudnie niektórzy mają ochotę na rodzinny seans, to w piątkowy wieczór mogą nabrać chęci na pełnokrwistą rzeź. Disney+ będzie Bożym Narodzeniem cały rok, przez co nie zostawi miejsca na Halloween. Serwis zostanie uruchomiony w Stanach Zjednoczonych 12 listopada i nawet jeśli na początku będzie bombą, to czuję, że po czasie, gdy emocje opadną, zostawi więcej dymu niż ognia.

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisał Dariusz Filipek

Redaktor naczelny. Przez lata nieszczęśliwie związany z e-commerce. Ogląda, czyta, słucha, pisze, rysuje, ale nie zatańczy. Publikował na łamach serwisów różnych i różniastych.

Monopoly Socialism

Gra planszowa Monopoly Socialism wzbudza kontrowersje

first ladies serial showtime viola davis michelle obama

Viola Davis jako Michelle Obama w serialu First Ladies