The Boys sezon 4

Disney przejął 21st Century Fox: co, jak i za ile?

Dariusz Filipek
6 min czytania
To już oficjalne: Disney przejął 21st Century Fox! (materiał prasowy, na zdjęciu Bob Iger i Rupert Murdoch)

Z ostatniej chwili

Disney przejął aktywa 21st Century Fox za 52,4 miliardy dolarów. Nie jest to największe przejęcie w świecie biznesu rozrywkowego, ale na pewno najciekawsze.

Według umowy aktywa 21st Century Fox są warte 66,1 miliardów dolarów, w tym zawarto 13,7 miliardów zadłużenia 21st Century Fox. Całkowita wartość przedsiębiorstwa to 69 miliardów dolarów.

- Reklama -
Ad image

Prezes Disneya Bob Iger przedłużył swój kontrakt na kolejne dwa lata, do końca 2021 roku, celem nadzorowania integracji aktywów. Jest to bodaj czwarty albo piąty raz, kiedy Iger – pomimo zarzekania się, że odchodzi – przedłuża umowę.

Disney przejął dywizję filmową i sporą część telewizyjnego biznesu Foxa.

Udziałowcy 21st Century Fox otrzymają 0,2745 akcji Disneya za każdą posiadaną akcję Foxa, co da akcjonariuszom około 25% udziałów w Disneyu.

Z 21st Century Fox zostanie wydzielone Fox  Broadcasting Co., Fox Sports, Fox News, Fox Television Stations oraz kilka innych aktywów. Również 20th Century Fox w Century City trafi do przedsiębiorstwa, które nie będzie miało nic wspólnego z Disneyem.

21st Century Fox będzie kontynuował starania o przejęcie 61% akcji w grupie Sky plc.

- Reklama -
Skazana Max serial

Disney spodziewa się zaoszczędzić około 2 miliardy dolarów na połączeniu firm w ciągu dwóch lat od zamknięcia transakcji.

Disney przejął 21st Century Fox, ale umowa pomiędzy firmami musi przejść przegląd federalnego regulatora rynkowego, który według założeń potrwa półtora roku.

Jesteśmy zaszczyceni i wdzięczni Rupertowi Murdochowi, który powierzył nam przyszłość firmy, którą budował przez całe życie i cieszymy się z niezwykłej możliwości ubogacenia naszego portfolio o uwielbiane franczyzy (…) Umowa znacznie poszerzy nasz zasięg międzynarodowy, umożliwi oferowanie światowej klasy historii i innowacyjnych platform dystrybucji dla większej liczby konsumentów na kluczowych rynkach na całym świecie. – Powiedział Bob Iger.

Jesteśmy niezwykle dumni ze wszystkiego, co budowaliśmy w 21st Century Fox i mocno wierzę, że połączenie z Disneyem stworzy jeszcze większą wartość dla akcjonariuszy (…) Ponadto jestem przekonany, że to połączenie, pod przewodnictwem Igera, będzie skutkowało jedną z największych firm na świecie. – Powiedział Rupert Murdoch.

Disney ma nadzieję, że dokonany zakup ubogaci jego usługi strumieniujące, które zadebiutują w 2018 (sportowa) i 2019 roku (rozrywkowa).

- Reklama -
Shogun oglądaj online serial disney

Disney wzbogacił się o grupę kanałów FX Networks, National Geographic i ponad 300 międzynarodowych kanałów oraz 22 regionalne stacje sportowe. Ponadto uzyskał kolejne 30% udziałów w Hulu (już posiada 30% – po połączeniu będzie udziałowcem większościowym), 50% Endemol Shine Group, usługę satelitarną Star India oraz 39% udziałów w Sky plc (Fox jest zobligowany do wykupu reszty akcji).

Jeśli federalny regulator rynkowy zablokuje przejęcie o wartości 52,4 miliardów dolarów, Disney zobowiązał się wypłacić 2,5 miliardową opłatę zrywającą umowę na rzecz 21st Century Fox.

Disney nie nabył: stacji naziemnej Fox i jej 28 kanałów (jedno przedsiębiorstwo nie może posiadać dwóch stacji naziemnych – Disney ma już ABC), Fox News, Fox Business oraz krajowego kanału Fox Sports 1 i Fox Sports 2, oraz sieci Big Ten Network i kompleksu 20th Century Fox w Century City.

Chociaż Disney przejął 21st Century Fox, to firmy nie przedstawiły jeszcze planu zarządzania działami telewizyjnymi i filmowymi.

Dla przykładu – Fox ma studio, które przygotowuje dla Disneyowskiego ABC serial Współczesna rodzina. Teraz Disney przejmuje kontrolę nad programem i dzięki połączeniu będzie mógł zaoszczędzić na kosztach dalszej produkcji.

Studio filmowe Foxa ma prawa do serii Marvela X-Men i Fantastycznej Czwórki oraz częściowo do Gwiezdnych wojen. Po przejęciu działu filmowego te franczyzy wrócą do domu.

Dzięki europejskiej sieci telewizyjnej Sky firma Boba Igera uzyska dostęp do nowych rynków, na których do tej pory nie była mocno zakotwiczona. Po wykupie reszty udziałów w Sky plc Disney uzyska nowe, niesamowite możliwości dystrybucyjne.

Po przejęciu 30% udziałów w Hulu Disney będzie miał 60% w streamingu, który dociera do 32 milionów abonentów. Może to tworzyć konflikt z resztą udziałowców – Time Warnerem oraz Comcastem. Oczekuje się, że Disney spróbuje wykupić resztę udziałów, chociaż Comcast, do którego należy NBCUniversal, może nie być skłonny do odsprzedaży, gdyż zagrażałoby to interesom przedsiębiorstwa.

Po przejęciu kanałów, które Fox ma na kablówce, Disney będzie największą grupą telewizyjną w Stanach Zjednoczonych. Dzięki czemu będzie miał dodatkowy oręż w rozmowach z dystrybutorami telewizyjnymi oraz reklamodawcami.

To były suche fakty. Więcej informacji wkrótce. Dodam tylko, że akcje Disneya i Foxa idą w górę – inwestorzy są zadowoleni. Co z konsumentami? Czas pokaże.

Zanim Disney przejął 21st Century Fox – przeczytaj poprzednie artykuły:

Źródło: Variety

- Reklama -
Ad image

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami – dołącz do nas w mediach społecznościowych!

Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Threads, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Reddicie i Instagramie. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. W razie pytań lub sugestii piszcie do nas na [email protected]. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie zawsze na czasie z najnowszymi trendami i wydarzeniami! Nie zapomnijcie wpaść na nasz YouTube.

Podziel się artykułem
Zostaw komentarz