donald trump amerykanski sen netflix serial dokumentalny
8/10
Trump: Amerykański sen (źródło: Netflix; edycja: Popkulturyści)
in

SUPER!SUPER!

Trump: Amerykański sen – sezon 1 – recenzja serialu dokumentalnego Netflixa

Kim jest Donald Trump? Bufonem? Seksistą? Rasistą? Mitomanem? Socjopatą? W jego kierunku padają najmocniejsze sformułowania. Zapewne wielu z Was ma wyrobione zdanie na jego temat, ale tak naprawdę dziś ciężko popatrzeć na niego z innej perspektywy niż aktualne wydarzenia. Dlatego serial dokumentalny Netflixa Trump: Amerykański sen to złoto, jeśli chcecie ubogacić się o szerszy obraz tego człowieka.

Trump: Amerykański sen to opowieść o początkach Donalda Trumpa, przejmowaniu rodzinnego imperium i poszerzaniu go. To również rzecz o egocentrycznym tworzeniu własnego wizerunku, jego wzlotach i upadkach, karierze politycznej i niełatwych związkach. Jego historię poznajemy z perspektywy prasowych nagłówków, archiwów telewizyjnych, ale przede wszystkim dzięki ludziom, którzy go poznali. Słyszymy jego przyjaciół, wypowiadają się dziennikarze, specjaliści i współpracownicy. Obalają mity i szczerze, a nieraz rozbrajająco mówią o mężczyźnie, który zasiadł w Białym Domu.

Serial dokumentalny to czteroodcinkowa podróż, rozpoczynająca się od jego pierwszych kroków na Manhattanie. Rzecz to również o wychodzeniu z cienia ojca i wykorzystywaniu pozycji w dobie kryzysu. Rozwoju budowlanego biznesu, idącego w parze z rozbuchanymi ambicjami, które nieraz sprowadzały Trumpa-przedsiębiorcę do parteru. Jednak zawsze miał u boku kogoś, kto rozwiązywał jego problemy. W biznesie był to szemrany prawnik Roy Cohn, a w polityce kombinator Roger Stone, o którym Netflix nakręcił inny dokument Potrzebny mi Roger Stone.

Donald Trump: Amerykański sen Netflix
Donald Trump, Ed Koch i Roy Cohn (Netflix)

Chociaż Donald Trump to jeden z tych polityków, którego świat mógł nam oszczędzić, to ciężko nie oddać mu wytrwałości w dążeniu do celów.

Nieraz po trupach, nierzadko w bardzo złym stylu, potrafił się podnieść po każdej porażce. W najbardziej niesprzyjających momentach życia umiał tworzyć obraz człowieka sukcesu. Netflix pokazuje nie tylko osobę ambitną, ale również zdradzającą, bez zasad i mającą problemy z prawdomównością.

Świat światem i niestety lubi zaskakiwać nas co rusz jegomościami na najwyższych stanowiskach, schlebiających ciemnogrodowi. Przejawiają wyuczone zachowania, na wyrost sprzyjają najniższym instynktom, byle zdobyć poklask i głosy. Nie trzeba nam Trumpa, bo znamy to z własnego poletka, gdzie nieraz spotykamy wybrańców narodu, którzy łżą beznamiętnie, korupcja tak klasyczna, jak i ta polityczna jest im nieobca, a i nierzadko przejawiają zachowania ksenofobiczne czy seksistowskie.

Z tą różnicą, że u nas takie dokumenty nie powstają. Niestety. Trump: Amerykański sen, chociaż opowiada o polityku z zupełnie innej bajki, jest przykładem dla naszych twórców. Miło byłoby obejrzeć podobne widowisko, ale skupiające się na naszych politykach.

Serial dokumentalny Trump: Amerykański sen Netflix
Spadkobierca olbrzymiego majątku, a jednocześnie pozer i egocentryk, który został prezydentem Stanów Zjednoczonych – Donald Trump w czepku urodzony (Netflix)

Co ważne, nie jest to dokument silący się na negatywność, ale i nie wychwala tytułowego bohatera.

Widowisko zachowuje dynamikę, obiektywizm i chociaż nie przeciera nowych lądów, jest interesujące i wciągające. Aczkolwiek jest jeszcze coś. Nie sam dokument, a naga prawda, czyli historia bohatera widowiska jest czymś więcej – podskórną przestrogą dla wyborców: głosujcie mądrzej. W innym wypadku trafi Wam się taki Donald Trump. Człowiek, którego misja jest jedna: wypełnić po brzegi swoje ego, odciskając jak najmocniejsze piętno w historii kosztem milionów obywateli swojego kraju.

Serial dokumentalny Trump: Amerykański sen w serwisie Netflix >>

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Facebook, Twitter bądź Instagram. Zachęcamy też do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Napisz na [email protected], jeśli masz jakieś uwagi.

Recenzja serialu dokumentalnego Trump: Amerykański sen (sezon 1) (2017) (Netflix)
8/10
8/10

Werdykt

Widowisko zachowuje dynamikę i chociaż nie przeciera nowych lądów, jest interesujące i wciągające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

avengers koniec gry studentka szpital chiny płacz

21-latka prawie umarła oglądając Avengers: Koniec gry. Emocje wzięły górę

star trek discovery serial netflix recenzja sezon 2
6/10

Star Trek: Discovery – sezon 2 – recenzja serialu sci-fi od CBS All Access