Shogun oglądaj online serial disney

Trump: Amerykański sen – sezon 1 – recenzja serialu dokumentalnego Netflixa

Dariusz Filipek
2 min czytania
Trump: Amerykański sen (źródło: Netflix; edycja: Popkulturyści)

Z ostatniej chwili

https://www.youtube.com/watch?v=BBzLbj8fJn4

- Reklama -
Fallout Prime Video online promocja

Kim jest Donald Trump? Bufonem? Seksistą? Rasistą? Mitomanem? Socjopatą? W jego kierunku padają najmocniejsze sformułowania. Zapewne wielu z Was ma wyrobione zdanie na jego temat, ale tak naprawdę dziś ciężko popatrzeć na niego z innej perspektywy niż aktualne wydarzenia. Dlatego serial dokumentalny Netflixa Trump: Amerykański sen to złoto, jeśli chcecie ubogacić się o szerszy obraz tego człowieka.

Trump: Amerykański sen to opowieść o początkach Donalda Trumpa, przejmowaniu rodzinnego imperium i poszerzaniu go. To również rzecz o egocentrycznym tworzeniu własnego wizerunku, jego wzlotach i upadkach, karierze politycznej i niełatwych związkach. Jego historię poznajemy z perspektywy prasowych nagłówków, archiwów telewizyjnych, ale przede wszystkim dzięki ludziom, którzy go poznali. Słyszymy jego przyjaciół, wypowiadają się dziennikarze, specjaliści i współpracownicy. Obalają mity i szczerze, a nieraz rozbrajająco mówią o mężczyźnie, który zasiadł w Białym Domu.

Serial dokumentalny to czteroodcinkowa podróż, rozpoczynająca się od jego pierwszych kroków na Manhattanie. Rzecz to również o wychodzeniu z cienia ojca i wykorzystywaniu pozycji w dobie kryzysu. Rozwoju budowlanego biznesu, idącego w parze z rozbuchanymi ambicjami, które nieraz sprowadzały Trumpa-przedsiębiorcę do parteru. Jednak zawsze miał u boku kogoś, kto rozwiązywał jego problemy. W biznesie był to szemrany prawnik Roy Cohn, a w polityce kombinator Roger Stone, o którym Netflix nakręcił inny dokument Potrzebny mi Roger Stone.

Donald Trump: Amerykański sen Netflix
Donald Trump, Ed Koch i Roy Cohn (Netflix)

Chociaż Donald Trump to jeden z tych polityków, którego świat mógł nam oszczędzić, to ciężko nie oddać mu wytrwałości w dążeniu do celów.

Nieraz po trupach, nierzadko w bardzo złym stylu, potrafił się podnieść po każdej porażce. W najbardziej niesprzyjających momentach życia umiał tworzyć obraz człowieka sukcesu. Netflix pokazuje nie tylko osobę ambitną, ale również zdradzającą, bez zasad i mającą problemy z prawdomównością.

Świat światem i niestety lubi zaskakiwać nas co rusz jegomościami na najwyższych stanowiskach, schlebiających ciemnogrodowi. Przejawiają wyuczone zachowania, na wyrost sprzyjają najniższym instynktom, byle zdobyć poklask i głosy. Nie trzeba nam Trumpa, bo znamy to z własnego poletka, gdzie nieraz spotykamy wybrańców narodu, którzy łżą beznamiętnie, korupcja tak klasyczna, jak i ta polityczna jest im nieobca, a i nierzadko przejawiają zachowania ksenofobiczne czy seksistowskie.

- Reklama -
X-Men Disney Plus online promocja

Z tą różnicą, że u nas takie dokumenty nie powstają. Niestety. Trump: Amerykański sen, chociaż opowiada o polityku z zupełnie innej bajki, jest przykładem dla naszych twórców. Miło byłoby obejrzeć podobne widowisko, ale skupiające się na naszych politykach.

Serial dokumentalny Trump: Amerykański sen Netflix
Spadkobierca olbrzymiego majątku, a jednocześnie pozer i egocentryk, który został prezydentem Stanów Zjednoczonych – Donald Trump w czepku urodzony (Netflix)

Co ważne, nie jest to dokument silący się na negatywność, ale i nie wychwala tytułowego bohatera.

Widowisko zachowuje dynamikę, obiektywizm i chociaż nie przeciera nowych lądów, jest interesujące i wciągające. Aczkolwiek jest jeszcze coś. Nie sam dokument, a naga prawda, czyli historia bohatera widowiska jest czymś więcej – podskórną przestrogą dla wyborców: głosujcie mądrzej. W innym wypadku trafi Wam się taki Donald Trump. Człowiek, którego misja jest jedna: wypełnić po brzegi swoje ego, odciskając jak najmocniejsze piętno w historii kosztem milionów obywateli swojego kraju.

Serial dokumentalny Trump: Amerykański sen w serwisie Netflix >>

Recenzja serialu dokumentalnego Trump: Amerykański sen (sezon 1) (2017) (Netflix)
8/10

Werdykt

Widowisko zachowuje dynamikę i chociaż nie przeciera nowych lądów, jest interesujące i wciągające.

Śledźcie Popkulturystów

Chcecie być na bieżąco? Śledźcie nasz Threads, Facebook, Twitter, Reddit i Instagram. Zachęcamy do subskrypcji kanałów Popkulturystów RSS na Feedly oraz Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

Podziel się artykułem
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x