donald trump amerykanski sen netflix serial dokumentalny
8/10
Trump: Amerykański sen (źródło: Netflix; edycja: Popkulturyści)
in

SUPER!SUPER!

Trump: Amerykański sen – sezon 1 – recenzja serialu dokumentalnego Netflixa

https://www.youtube.com/watch?v=BBzLbj8fJn4

Kim jest Donald Trump? Bufonem? Seksistą? Rasistą? Mitomanem? Socjopatą? W jego kierunku padają najmocniejsze sformułowania. Zapewne wielu z Was ma wyrobione zdanie na jego temat, ale tak naprawdę dziś ciężko popatrzeć na niego z innej perspektywy niż aktualne wydarzenia. Dlatego serial dokumentalny Netflixa Trump: Amerykański sen to złoto, jeśli chcecie ubogacić się o szerszy obraz tego człowieka.

Trump: Amerykański sen to opowieść o początkach Donalda Trumpa, przejmowaniu rodzinnego imperium i poszerzaniu go. To również rzecz o egocentrycznym tworzeniu własnego wizerunku, jego wzlotach i upadkach, karierze politycznej i niełatwych związkach. Jego historię poznajemy z perspektywy prasowych nagłówków, archiwów telewizyjnych, ale przede wszystkim dzięki ludziom, którzy go poznali. Słyszymy jego przyjaciół, wypowiadają się dziennikarze, specjaliści i współpracownicy. Obalają mity i szczerze, a nieraz rozbrajająco mówią o mężczyźnie, który zasiadł w Białym Domu.

Serial dokumentalny to czteroodcinkowa podróż, rozpoczynająca się od jego pierwszych kroków na Manhattanie. Rzecz to również o wychodzeniu z cienia ojca i wykorzystywaniu pozycji w dobie kryzysu. Rozwoju budowlanego biznesu, idącego w parze z rozbuchanymi ambicjami, które nieraz sprowadzały Trumpa-przedsiębiorcę do parteru. Jednak zawsze miał u boku kogoś, kto rozwiązywał jego problemy. W biznesie był to szemrany prawnik Roy Cohn, a w polityce kombinator Roger Stone, o którym Netflix nakręcił inny dokument Potrzebny mi Roger Stone.

Donald Trump: Amerykański sen Netflix
Donald Trump, Ed Koch i Roy Cohn (Netflix)

Chociaż Donald Trump to jeden z tych polityków, którego świat mógł nam oszczędzić, to ciężko nie oddać mu wytrwałości w dążeniu do celów.

Nieraz po trupach, nierzadko w bardzo złym stylu, potrafił się podnieść po każdej porażce. W najbardziej niesprzyjających momentach życia umiał tworzyć obraz człowieka sukcesu. Netflix pokazuje nie tylko osobę ambitną, ale również zdradzającą, bez zasad i mającą problemy z prawdomównością.

Świat światem i niestety lubi zaskakiwać nas co rusz jegomościami na najwyższych stanowiskach, schlebiających ciemnogrodowi. Przejawiają wyuczone zachowania, na wyrost sprzyjają najniższym instynktom, byle zdobyć poklask i głosy. Nie trzeba nam Trumpa, bo znamy to z własnego poletka, gdzie nieraz spotykamy wybrańców narodu, którzy łżą beznamiętnie, korupcja tak klasyczna, jak i ta polityczna jest im nieobca, a i nierzadko przejawiają zachowania ksenofobiczne czy seksistowskie.

Z tą różnicą, że u nas takie dokumenty nie powstają. Niestety. Trump: Amerykański sen, chociaż opowiada o polityku z zupełnie innej bajki, jest przykładem dla naszych twórców. Miło byłoby obejrzeć podobne widowisko, ale skupiające się na naszych politykach.

Serial dokumentalny Trump: Amerykański sen Netflix
Spadkobierca olbrzymiego majątku, a jednocześnie pozer i egocentryk, który został prezydentem Stanów Zjednoczonych – Donald Trump w czepku urodzony (Netflix)

Co ważne, nie jest to dokument silący się na negatywność, ale i nie wychwala tytułowego bohatera.

Widowisko zachowuje dynamikę, obiektywizm i chociaż nie przeciera nowych lądów, jest interesujące i wciągające. Aczkolwiek jest jeszcze coś. Nie sam dokument, a naga prawda, czyli historia bohatera widowiska jest czymś więcej – podskórną przestrogą dla wyborców: głosujcie mądrzej. W innym wypadku trafi Wam się taki Donald Trump. Człowiek, którego misja jest jedna: wypełnić po brzegi swoje ego, odciskając jak najmocniejsze piętno w historii kosztem milionów obywateli swojego kraju.

Serial dokumentalny Trump: Amerykański sen w serwisie Netflix >>

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

Recenzja serialu dokumentalnego Trump: Amerykański sen (sezon 1) (2017) (Netflix)
8/10
8/10

Werdykt

Widowisko zachowuje dynamikę i chociaż nie przeciera nowych lądów, jest interesujące i wciągające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Napisał Dariusz Filipek

Redaktor naczelny. Przez lata nieszczęśliwie związany z e-commerce. Ogląda, czyta, słucha, pisze, rysuje, ale nie zatańczy. Publikował na łamach serwisów różnych i różniastych.

avengers koniec gry studentka szpital chiny płacz

21-latka prawie umarła oglądając Avengers: Koniec gry. Emocje wzięły górę

star trek discovery serial netflix recenzja sezon 2
6/10

Star Trek: Discovery – sezon 2 – recenzja serialu sci-fi od CBS All Access