Działalność wydawnicza Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego

Wpis partnerski
3 min czytania

Z ostatniej chwili

Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego to powołana z mocy ustawy instytucja, która zajmuje się inicjowaniem, wspieraniem oraz prowadzeniem działań skierowanych do narodów Europy Wschodniej. Jego misją jest wzmacnianie niezależności tych państw oraz wspieranie zachodzących w nich procesów demokratycznych. Centrum przyczynia się także do pogłębiania więzi Polaków z Ukraińcami, Białorusinami, Mołdawianami i Gruzinami. Cele te są realizowane m. in. poprzez działalność wydawniczą, którą prowadzi Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego.

Wydawnictwo naukowe Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego

Działalność wydawnicza Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego koncentruje się głównie na publikacjach prac naukowych z zakresu historii, prawa międzynarodowego i ekonomii. Ważne miejsce zajmują w niej także edycje źródeł, które są cennym narzędziem pracy współczesnych historyków, zgłębiających tajniki historii Europy Wschodniej po II wojnie światowej i nie tylko.

Wszystkie książki publikowane przez wydawnictwo naukowe Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego są autorstwa renomowanych historyków i badaczy nie tylko z Polski, lecz także z całej Europy. Ich celem jest przyczynie się do lepszej znajomości historii i dziejów państw Europy Wschodniej pogłębienia wzajemnego zrozumienia poszczególnych narodów je tworzących.

Działalność wydawnicza Centrum pozwala Polakom lepiej poznać historię, kulturę i tradycję obywateli Ukrainy, Białorusi, Rosji i innych państw z naszego kręgu kulturowego. W ten sposób realizowany jest cel nałożony na Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego przez ustawodawcę. Książki wydawane przez wydawnictwo naukowe cieszą się sporym zainteresowaniem nie tylko osób zafascynowanych historią, lecz także badaczy – są chętnie cytowane przez polskich i zagranicznych historyków, znawców prawa międzynarodowego, a także ekonomistów.

Jakie publikacje oferuje wydawnictwo Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego?

W ofercie wydawnictwa znajduje się szeroki przekrój książek o tematyce historycznej. Wszystkie je łączy tematyka Europy Wschodniej. Nie oznacza to jednak, że wydawnictwo publikuje jedynie monografie naukowe, edycje źródeł oraz książki popularnonaukowe. Bardzo ważne miejsce wśród jego publikacji zajmują bowiem także działa literackie – pióra znanych i cenionych autorów polskich, rosyjskich, ukraińskich i białoruskich. Wydawnictwo Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego ogromną wagę przywiązuje do doboru zarówno autorów, jak i ich dzieł – są one starannie weryfikowane pod kątem wartości dla czytelników oraz poprawności i obiektywizmu znajdujących się w nich informacji.

obraz 1
Many books standing in a row

Pod szyldem wydawnictwa Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego wydane zostały takie dzieła, jak chociażby uhonorowana w 2022 r. nagrodą Klio seria wydawnicza „Dokumenty do historii stosunków polsko-sowieckich 1918–1945” pod redakcją Mariusza Wołosa, tom dokumentów pod redakcją ks. Romana Dzwonkowskiego i Andrzeja Szabaciuka „Bolszewicy w walce z religią” – pierwsza na polskim rynku publikacja źródłowa omawiająca losy kościoła katolickiego w okresie międzywojennym poprzez pryzmat dokumentów polskiej dyplomacji – a także tomy poświęcone tzw. „operacji polskiej” NKWD z lat 1937–1938. Wartym wspomnienia opracowaniem jest też słownik biograficzny oficerów polskiego i litewskiego pochodzenia w Armii Czerwonej Jakuba Wojtkowiaka.

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami – dołącz do nas w mediach społecznościowych!

Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Threads, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Reddicie i Instagramie. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. W razie pytań lub sugestii piszcie do nas na [email protected]. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie zawsze na czasie z najnowszymi trendami i wydarzeniami! Nie zapomnijcie wpaść na nasz YouTube.

Podziel się artykułem
Zostaw komentarz