Dzień De Dag serial Player.pl recenzja
7/10
Recenzja serialu "Dzień" dostępnego w serwisie Player.pl
in ,

SUPER!SUPER!

“Dzień” (“De Dag”) – sezon 1 – recenzja serialu

Dwa lata temu premierę miał belgijski serial, który jest swego rodzaju “Domem z papieru” nie dla idiotów, ale niewiele osób go widziało. Szkoda, bo “Dzień” to jeden z najlepszych heistów w odcinkach.

“Dzień” jest jednym z niewielu seriali, który mieści się w nurcie heistowym. Na szybko do głowy przychodzi mi wspomniany “Dom z papieru” oraz “Inside Men”, “Złodziej”, “Wielki napad na pociąg” i “Good Girls”. Niestety twórcy serialowi nie są skorzy do tworzenia historii o napadach na banki, sortownie pieniędzy, mennice państwowe, pociągi czy supermarkety. A szkoda, bo to świetny temat, a dobrze ugryziony przez scenarzystów jest na wagę złota.

Akcja serialu rozgrywa się we flamandzkim miasteczku, gdzie dochodzi do napadu na bank. Pomimo że wydarzenie rozgrywa się w ciągu jednego dnia, to temat zaraz podchwytują media i sprawą żyje cała Belgia. Obserwujemy trzyosobową grupę mediatorów starających się uspokoić przestępców, którzy wysunęli szereg żądań i umieścili na terenie banku oraz na zakładnikach ładunki wybuchowe. Niestety nie wszystko idzie po myśli policji, a dodatkowo rodziny zakładników oraz media dostarczają im kolejnych kłopotów.

Dzień De Dag
Trzonem opowieści jest praca negocjatorów

“Dzień” to intensywna opowieść o walce z czasem i terrorem psychicznym skierowanym w ludzi w momencie emocjonalnego wrzenia.

Fabularnie serial jest prosty jak drut i twórcy wiedząc o tym, najpewniej chcieli widzom nieco udziwnić odbiór serialu, stosując interesującą konstrukcję narracyjną. 12-odcinkowa historia jest przedstawiana z dwóch punktów widzenia – policji oraz bandziorów. Jeden odcinek prezentuje perspektywę policjantów, a kolejny skupia się na tym, co się w tym samym czasie działo u przestępców. Momentami to nieco męczy, ale trzeba przyznać, że nadało to serialowi unikalności i głębi.

Wizualnie mamy do czynienia z produkcją zrealizowaną niemal perfekcyjnie. Nie ma tutaj wodotrysków, ale docenicie pracę kamery – jedno z długich ujęć bez przejść jest wręcz zdumiewająco zgrane. Również ekipa aktorska spisała się wyśmienicie i chociaż to tylko kolejny kryminał, to emocje, z którymi zmagali się bohaterzy, nierzadko mi się udzielały.

Dzień recenzja serialu
Serial jest początkowo niemal generycznym kryminałem, ale z czasem zaczyna zaskakiwać

“Dzień” ma wszystko, co serial o policjantach i złodziejach mieć powinien.

To mocna, nastawiona na psychologie bohaterów i jednocześnie dosyć mroczna opowieść, w której cały czas coś się dzieje, a zwroty akcji następują jeden po drugim. Ten serial po prostu wciąga. To nie jest opowiastka z tych, które włączacie i męczycie, bo pasuje skończyć, skoro się zaczęło. Chciałem wiedzieć, jak to wszystko się zakończy i o co tu do licha chodzi.

Oczywiście nie ma róży bez kolców i nie ma “Dnia” bez gorszych momentów. Najbardziej irytujące jest zakończenie zapowiadające ciąg dalszy. Minęły dwa lata od premiery pierwszej odsłony, a drugiego sezonu ani widu, ani słychu. Ponadto serial bywa chwilami nieco naciągany. Nie tak bardzo jak “Dom z papieru”, który przypomina bardziej adaptację szalonego komiksu niż ugruntowany w rzeczywistości kryminał, ale mimo wszystko realizm zdarzeń miejscami nieco Belgom siada. Aczkolwiek nie jest źle, bo chociaż tutaj też pojawia się romans, plan ucieczki jest wyjątkowo niecodzienny, a relacje między bohaterami nierzadko są przedziwne, to nie miałem nieprzyjemnego poczucia przesady jak w przypadku hiszpańskojęzycznego widowiska.

Dzień serial Player.pl
“Dzień” dostarcza sporo surowej rozrywki

Belgowie nieraz udowodniali, że są dobrzy w tworzeniu wciągających i mrocznych historii w odcinkach. Niedawno dostaliśmy od nich “Kierunek: Noc”, a wcześniej doceniłem ich dramat sądowy “Dwunastu”. W ostatnich latach widziałem około dziesięciu produkcji z tego kraju, które zasługują na uwagę. “Dzień” nie odstaje od tego grona i w mojej opinii jest jednym z najlepszych belgijskich seriali kryminalnych.

Oglądaj serial “Dzień” w serwisie Player ▶

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

Recenzja serialu "Dzień" ("De Dag") (Player.pl)
7/10
7/10

Werdykt

“Dzień” jest jednym z najlepszych belgijskich seriali kryminalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisał Dariusz Filipek

Redaktor naczelny. Przez lata nieszczęśliwie związany z e-commerce. Ogląda, czyta, słucha, pisze, rysuje, ale nie zatańczy. Publikował na łamach serwisów różnych i różniastych.

Dirty John: The Betty Broderick Story recenzja serial Netflix sezon 2
7/10

“Dirty John: The Betty Broderick Story” – sezon 2 – recenzja serialu

hbo max dc universe seriale oryginalne

HBO Max przejmuje seriale oryginalne od DC Universe