filharmonia poznańska MB Motors Mercedes Benz
in ,

MB Motors – Mercedes Benz sponsorem Filharmonii Poznańskiej

Centrum poznańskiej kultury wysokiej swoimi korzeniami sięga do lat dwudziestych ubiegłego wieku. To był specyficzny okres. Poznańscy muzycy z jednej strony przyzwyczajeni do koncertowego życia i pełni chęci odróżnienia się od niedawnych zaborców z drugiej, postanowili powołać filharmonię z prawdziwego zdarzenia. Taką polską, pełną ówczesnego wyzwolonego ducha. Choć początki nie były łatwe, udało się zorganizować salę koncertową oraz opracować komplety repertuar estradowo – symfoniczny.

Filharmonia Poznańska im. Tadeusza Szeligowskiego

Filharmonia przyjęła patronat Tadeusza Szeligowskiego, zasłużonego dla polskiej muzyki kompozytora ze Lwowa. Filharmonia często miała nie po drodze z władzą – czy to sanacyjną, czy komunistyczną, zawsze podkreślała przywiązanie do polskości i nonkonformizmu, tak właściwego dla artystów. Dziś to prężna kulturalna instytucja, kierowana przez prawnika i dziennikarza Wojciecha Nentwiga. Regularnie odbywają się koncerty i pojawia się nowy repertuar. Wieloletnią tradycją są comiesięczne „Koncerty Poznańskie” mające na celu popularyzację muzyki poważnej. Przy Filharmonii działają także Pro Sinfonika, krzewiąca miłość do muzyki wśród młodego pokolenia oraz Klub Przyjaciół Filharmonii Poznańskiej.

Filharmonia Poznańska dumna ze swojej Orkiestry i chóru Słowików

O sile brzmienia Filharmonii świadczą ludzie, którzy w niej występują. Ci zrzeszeni są w dwóch elitarnych filarach funkcjonowania instytucji. Za muzykę odpowiada niezwykle ceniona symfoniczna Orkiestra Filharmonii Poznańskiej. Gra od 1947 roku i uświetnia niemal wszystkie koncerty. Towarzyszy finałom Konkursu Chopinowskiego w Warszawie czy Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Dyrygowali jej takie sławy jak Jan Krenz, Henryk Czyż lub Kazimierz Kord. Za śpiew zaś odpowiada dzieło życia Tadeusza Szeligowskiego, czyli męsko – chłopięcy chór Poznańskie Słowiki, którego przedstawiać nie trzeba. Swoim kunsztem, drobiazgowym doborem śpiewaków i przygotowaniem biją na głowę wiele chórów w Polsce i na świecie.

Najnowsze koncerty w Filharmonii Poznańskiej – czerwiec 2022

W Filharmonii każdy miesiąc to święto muzyki. Nie inaczej jest w czerwcu 2022 roku, gdzie odbędzie się kilka koncertów:

  • 3 czerwca – Viva Moniuszko! – koncert dla uczczenia 150. Rocznicy śmierci słynnego kompozytora. Odegrane zostaną najważniejsze dzieła Stanisława Moniuszki – m.in. Halka, Straszny Dwór, Szumią jodły na gór szczycie, Tańce góralskie czy Hrabina. Przy akompaniamencie Orkiestry Filharmonii Poznańskiej wystąpią Aleksandra Kubas jako sopran, Dominik Sutowicz jako tenor a dyrygować całości będzie Tadeusz Kozłowski,
  • 11 czerwca – Nasi Goście – na harfie zagra Joel von Lerber, a dyrygentem Jörg-Peter Weigle. Zagrane będą m.in. Concierto serenata Joaquína Rodrigo czy B Boléro Maurice Ravela. Całość uświetni Brandenburgisches Staatsorchester Frankfurt,
  • 15 czerwca – Pamięci Stefana Stuligrosza – koncert z okazji 10. rocznicy śmierci Stefana Stuligrosza. Poznańskie Słowiki uczczą swojego założyciela pod dyrygenturą Macieja Wielocha. Tym razem koncert odbędzie się w kościele Wszystkich Świętych w Poznaniu. Chór zadba o oprawę Mszy świętej, a po nabożeństwie wykona koncert,
  • 17 czerwca – Gwiazdy Światowych Estrad – koncert wieńczący sezon. Zagrany będzie koncert wiolonczelowy a-moll Roberta Schumanna oraz V Symfonia B-dur Antona Brucknera. Wystąpią Julian Steckel na wiolonczeli, jako dyrygent Łukasz Borowicz, w akompaniamencie Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.

Za obsługę motoryzacyjną i logistyczną w Filharmonii Poznańskiej odpowiada Mercedes-Benz MB Motors. To dla nas ogromny zaszczyt, że możemy uczestniczyć w działalności tak zacnej instytucji kulturalnej. Filharmonii, która w ciemnych czasach pielęgnowała miłość do sztuki, muzyki, wartości narodowych i współtworzyła historię. Nie da się policzyć, ile wzruszeń i inspiracji wynieśli uczestnicy koncertów. Będziemy wspierać Filharmonię, by nadal mogła robić to, co robi. A Orkiestra i Słowiki dojechali na koncert na czas.

Jeden ze sponsorów Filharmonii Poznańskiej – Mercedes-Benz MB Motors

W MB Motors Mercedes Benz wiemy, że piękno przeplata się z materią. Przejawia się w śpiewie, kolorach panoramy czy zapachu zbliżającego się lata. Nasi projektanci od lat wprowadzają harmonię w to, jak wyglądają nasze pojazdy. Uważamy, że te powinny nie tylko komfortowo się prowadzić, ale także wyglądać. To, że jesteśmy czuli na estetykę, czyni nas ludźmi. To poczucie piękna nie bierze się znikąd, lecz jest wdrukowane w naszą duszę. A piękno uporządkowane buduje kulturę. Coś, co nas kształtuje i czyni tym, kim byliśmy i jesteśmy. Dlatego postanowiliśmy zostać sponsorem niezwykle ważnego ośrodka kulturalnego w Polsce – Filharmonii Poznańskiej. MB Motors Mercedes Benz to wyłączny partner motoryzacyjny Filharmonii.

Sprawdź aktualne oferty Mercedes Benz MB Motors

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nagroda Literacka Nike 2022

Nagroda Literacka “Nike” 2022 – lista nominowanych książek; wśród nich „Dewocje” i „Mireczek”

Koty-aktorzy

Koty grają główne role w historiach ze “Star Wars” i “Pokemon”?