in ,

SMUTNESMUTNE SUPER!SUPER! SZOKSZOK

Kler od Wojciecha Smarzowskiego może jeszcze bardziej podkręcić wojnę polsko-polską [aktualizacja]

kler 2018 film kler 2018 kler zwiastun kler
Zwiastun filmu Kler (Kino Świat)

W Polsce niedługo zrobi się niezły syf, o ile jeszcze się nie zrobił, a ja tego nie zauważyłem. Pojawił się zwiastun widowiska Kler. Filmu, który zbierze do kupy najgorsze przywary i grzechy naszego kościoła. To nie może skończyć się dobrze. Nie u nas.

O Klerze było głośno już wtedy, kiedy pojawił się tytuł w zbitce z nazwiskiem reżysera Wojciecha Smarzowskiego, który od lat jedzie po bandzie, serwując nam czasem zabawne, ale najczęściej gorzkie produkcje pokroju Wesela, Wołynia, Pod mocnym aniołem, Róży, Drogówki czy Domu złego – traktujące o nas, Polakach. Robi to bez znieczulenia. To reżyser niezwykle stylowy, wręcz nie do podrobienia, doceniany przez część widzów i bardzo mocno uhonorowany przez branżę filmową. Tym samym jego twórczy głos ma wpływ na nasze postrzeganie rzeczywistości.

https://www.youtube.com/watch?v=Ba_DVM0OGSc

Po pierwszym zwiastunie Kleru można się spodziewać, że kościołowi nieźle się oberwie. W zapowiedzi widzimy pijaństwo, chciwość, wpływanie na politykę, seks, a pod koniec pojawia się wątek pedofilski.

To nie pierwszy raz, kiedy Smarzowski zabrał się za tematy kościelne. Wcześniej w jego twórczości pojawiali się niezbyt zacni przedstawiciele tego świata, a dla ShowMaxu nakręcił krótkometrażówkę o wymownym tytule Ksiądz. Jednak długi metraż może nieźle zatrząść naszym, i tak podzielonym społeczeństwem. Bo chociaż Smarzowski zapewne nie podsunie nam niczego nowego, a jedynie zobaczymy ciemną stronę kościoła taką, jaką znamy z naszej codzienności czy opowieści, to wielu osobom w Polsce może się to nie spodobać. Szczególnie w momencie, w którym wiatr zmian ciągnie nas niebezpiecznie na prawo.

W Klerze zobaczymy m.in. Janusza Gajosa, Arkadiusza Jakubika, Roberta Więckiewicza i Jacka Braciaka. Premiera filmu odbędzie się 28 września. Oj, będzie się działo. Nie mogę się doczekać premiery.

Aktualizacja: Druga wersja zwiastuna poniżej.

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Threads, Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

serial one dollar 2018 one dollar serial

One Dollar – krwawy i świetnie zapowiadający się serial od CBS All Access

film niepoczytalna 2018 niepoczytalna
8/10

Niepoczytalna – recenzja filmu