filmy dokumentalne o epidemiach
Seriale i filmy dokumentalne o epidemiach
in ,

SZOKSZOK SUPER!SUPER!

10 seriali i filmów dokumentalnych o epidemiach, które warto obejrzeć

Przed Wami dziesięć dokumentów, które opowiadają o różnych obliczach epidemii.

Nie ma lepszego czasu, by zgłębić wiedzę o śmiercionośnych wirusach, niż teraz, gdy na zewnątrz strach sieje koronawirus. Wybrałem dla Was dziesięć dokumentów, które opowiadają o tym, jak i o innych wirusach przynoszących śmierć. Od pandemii grypy w 1918 roku, poprzez ebolę i zikę, aż na koronawirusie kończąc. Skąd się biorą, jak się przed nimi chronić i co nas czeka? Poniższe seriale i filmy dokumentalne o epidemiach starają się odpowiedzieć na te i inne pytania.

#10 Koronawirus: dziennik z kwarantanny w Pekinie

Sébastien Le Belzic, który od ponad dziesięciu lat żyje i pracuje w Chinach jako korespondent, opowiada o rzeczywistości i prozie życia w dobie wybuchu epidemii koronawirusa w Pekinie.

Reportaż Koronawirus: dziennik z kwarantanny w Pekinie w serwisie Arte >>

#9 Ebola

Trzy dokumentalne filmy krótkometrażowe (Ebola: The Doctors’ Story, Body Team 12 i Orphans of Ebola) opowiadające z różnych perspektyw o wirusie ebola, który przetrawił Sierra Leone.

Film dokumentalny Ebola w serwisie HBO GO >>

#8 Spillover – Zika, Ebola & Beyond

W ciągu ostatnich dziesięcioleci pojawiały się kolejne choroby przenoszone ze zwierząt na ludzi. Co się kryje za ich wzrostem i czy robimy wszystko, by zwalczyć tych niebezpiecznych przeciwników? W tym dokumencie stacji PBS poznajemy naukowców, którzy badają rozprzestrzenianie się wirusów, takich jak zika, ebola i koronowirus. Dowiedz się, co nauka może zrobić, aby przewidywać i zapobiegać epidemiom.

#7 Hero with a Thousand Faces

Ostatni wybuch epidemii eboli w Afryce Zachodniej był jedną z najbardziej śmiercionośnych epidemii zdrowotnych w najnowszej historii. Sierra Leone zostało najmocniej dotknięte wirusem. Dokument przypomina tę tragedię.

#6 Mosquito

Dokument stacji Discovery przekonuje, że nie ma niebezpieczniejszych owadów niż komary, które powodują co roku śmierć około 750 tysięcy ludzi. To właśnie małe i jakże irytujące komary przyczyniły się do zakażeń wirusem zika i są sprawcami wielu innych chorób – malarii, dengi czy żółtej febry.

#5 Wyjaśniamy – sezon 2, odcinek 4: Następna pandemia

Odcinek netflixowego serialu dokumentalnego Wyjaśniamy, w którym między innymi Bill Gates przestrzega, iż nie jesteśmy gotowi na pandemię. Niestety większość naukowców i specjalistów była zgodna, że rzeczy idą w bardzo złym kierunku.

Oglądaj serial dokumentalny Wyjaśniamy w serwisie Netflix >>

#4 Unseen Enemy

Film dokumentalny Unseen Enemy powstał w 2017 roku i jego wymowa była dosyć prosta i dosadna: jeśli niczego nie zrobimy, to nie będzie kwestia czy, a kiedy wybuchnie kolejna pandemia. Produkcja odpowiada na pytanie, dlaczego w XXI wieku mamy do czynienia z wysypem epidemii – eboli, grypy czy zika. Film prezentuje, jak rosnąca populacja, urbanizacja i szybkie przemieszczanie się oraz zmiany klimatu zwiększyły ryzyko rozprzestrzeniania się i mutowania chorób.

#3 Influenza 1918

Stacja PBS przygotowała dla widzów lekcję z historii, czyli opowieść o grypie z 1918 roku. Do dziś ciężko oszacować, ile istnień pochłonęła ta pandemia, ale wyliczenia zaczynają się od 50 do aż 100 milionów zgonów. W samych Stanach Zjednoczonych zmarło przynajmniej 600 tysięcy Amerykanów, przede wszystkim za sprawą wracających z wojny żołnierzy.

Film dokumentalny Influenza 1918 w serwisie PBS >>

#2 Epidemie: Niewidzialne zagrożenie

Dokument Arte, który pomimo kilku lat na karku, dosyć dosadnie przekonuje, że wybuch epidemii, która przekształciła się w obecną pandemię koronwirusa, to była kwestia czasu. Dokumentaliści przy wsparciu specjalistów i naukowców opowiadają, skąd się biorą takie zagrożenia jak ebola, dżuma, hiszpanka. Nakreślają tło historyczne, mówią o możliwej przyszłości, przestrzegają i przekonują, iż jedna mutacja może zamienić wirus w bombę.

#1 Pandemia

Pandemia to sześcioodcinkowy dokument Netflixa opowiadającym o trudach w radzeniu sobie z zagrożeniem, którym jest grypa. Problemem są środki i ludzie. Skąpi się pieniędzy na prewencję, szpitale są w opłakanym stanie, a antyszczepionkowcy żyją w swoich bańkach, którym niedaleko do płaskoziemców. W dokumencie pada jasne ostrzeżenie, że jeśli na świecie pojawi się pandemia jak ta w 1918 roku, to może zabić nie dziesiątki milionów, a w dobie częstego i łatwego przemieszczania się na duże odległości, setki milionów ludzi może umrzeć.

Serial dokumentalny Pandemia w serwisie Netflix >>

Dajcie znać w komentarzach, jeśli oglądaliście jakieś inne filmy lub seriale dokumentalne o epidemiach i pandemiach grypy lub podobnych chorób. Ponadto zachęcam do sprawdzenia naszej listy ciekawych filmów o epidemiach oraz listy z serialami traktującej o tym samym problemie. Ponadto możecie przeczytać naszą recenzję serialu dokumentalnego Pandemia.

Znajdź nas na Facebooku

Dariusz Filipek

Napisał Dariusz Filipek

Redaktor naczelny. Przez lata nieszczęśliwie związany z e-commerce. Ogląda, czyta, słucha, pisze, rysuje, ale nie zatańczy. Publikował na łamach serwisów różnych i różniastych.

2 komentarzy

Pokaż pełną wersję artykułu - to jest widok uproszczony tekstu

Dodaj komentarz

Avatar

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Loading…

empik go koronawirus za darmo audibooki darmowe

Empik Go – darmowy dostęp do tysięcy audiobooków i e-booków na 60 dni

polowanie koronawirus niewidzialny człowiek film vod

Koronawirus: Polowanie, Niewidzialny człowiek i inne filmy z kin na VOD