filmy dokumentalne o epidemiach
Seriale i filmy dokumentalne o epidemiach
in ,

SZOKSZOK SUPER!SUPER!

10 seriali i filmów dokumentalnych o epidemiach, które warto obejrzeć

Przed Wami dziesięć dokumentów, które opowiadają o różnych obliczach epidemii.

Nie ma lepszego czasu, by zgłębić wiedzę o śmiercionośnych wirusach, niż teraz, gdy na zewnątrz strach sieje koronawirus. Wybrałem dla Was dziesięć dokumentów, które opowiadają o tym, jak i o innych wirusach przynoszących śmierć. Od pandemii grypy w 1918 roku, poprzez ebolę i zikę, aż na koronawirusie kończąc. Skąd się biorą, jak się przed nimi chronić i co nas czeka? Poniższe seriale i filmy dokumentalne o epidemiach starają się odpowiedzieć na te i inne pytania.

#10 Koronawirus: dziennik z kwarantanny w Pekinie

Sébastien Le Belzic, który od ponad dziesięciu lat żyje i pracuje w Chinach jako korespondent, opowiada o rzeczywistości i prozie życia w dobie wybuchu epidemii koronawirusa w Pekinie.

Reportaż Koronawirus: dziennik z kwarantanny w Pekinie w serwisie Arte >>

#9 Ebola

Trzy dokumentalne filmy krótkometrażowe (Ebola: The Doctors’ Story, Body Team 12 i Orphans of Ebola) opowiadające z różnych perspektyw o wirusie ebola, który przetrawił Sierra Leone.

Film dokumentalny Ebola w serwisie HBO GO >>

#8 Spillover – Zika, Ebola & Beyond

W ciągu ostatnich dziesięcioleci pojawiały się kolejne choroby przenoszone ze zwierząt na ludzi. Co się kryje za ich wzrostem i czy robimy wszystko, by zwalczyć tych niebezpiecznych przeciwników? W tym dokumencie stacji PBS poznajemy naukowców, którzy badają rozprzestrzenianie się wirusów, takich jak zika, ebola i koronowirus. Dowiedz się, co nauka może zrobić, aby przewidywać i zapobiegać epidemiom.

#7 Hero with a Thousand Faces

Ostatni wybuch epidemii eboli w Afryce Zachodniej był jedną z najbardziej śmiercionośnych epidemii zdrowotnych w najnowszej historii. Sierra Leone zostało najmocniej dotknięte wirusem. Dokument przypomina tę tragedię.

#6 Mosquito

Dokument stacji Discovery przekonuje, że nie ma niebezpieczniejszych owadów niż komary, które powodują co roku śmierć około 750 tysięcy ludzi. To właśnie małe i jakże irytujące komary przyczyniły się do zakażeń wirusem zika i są sprawcami wielu innych chorób – malarii, dengi czy żółtej febry.

#5 Wyjaśniamy – sezon 2, odcinek 4: Następna pandemia

Odcinek netflixowego serialu dokumentalnego Wyjaśniamy, w którym między innymi Bill Gates przestrzega, iż nie jesteśmy gotowi na pandemię. Niestety większość naukowców i specjalistów była zgodna, że rzeczy idą w bardzo złym kierunku.

Oglądaj serial dokumentalny Wyjaśniamy w serwisie Netflix >>

#4 Unseen Enemy

Film dokumentalny Unseen Enemy powstał w 2017 roku i jego wymowa była dosyć prosta i dosadna: jeśli niczego nie zrobimy, to nie będzie kwestia czy, a kiedy wybuchnie kolejna pandemia. Produkcja odpowiada na pytanie, dlaczego w XXI wieku mamy do czynienia z wysypem epidemii – eboli, grypy czy zika. Film prezentuje, jak rosnąca populacja, urbanizacja i szybkie przemieszczanie się oraz zmiany klimatu zwiększyły ryzyko rozprzestrzeniania się i mutowania chorób.

#3 Influenza 1918

Stacja PBS przygotowała dla widzów lekcję z historii, czyli opowieść o grypie z 1918 roku. Do dziś ciężko oszacować, ile istnień pochłonęła ta pandemia, ale wyliczenia zaczynają się od 50 do aż 100 milionów zgonów. W samych Stanach Zjednoczonych zmarło przynajmniej 600 tysięcy Amerykanów, przede wszystkim za sprawą wracających z wojny żołnierzy.

Film dokumentalny Influenza 1918 w serwisie PBS >>

#2 Epidemie: Niewidzialne zagrożenie

https://www.youtube.com/watch?v=LeHzDxmJZ1o

Dokument Arte, który pomimo kilku lat na karku, dosyć dosadnie przekonuje, że wybuch epidemii, która przekształciła się w obecną pandemię koronwirusa, to była kwestia czasu. Dokumentaliści przy wsparciu specjalistów i naukowców opowiadają, skąd się biorą takie zagrożenia jak ebola, dżuma, hiszpanka. Nakreślają tło historyczne, mówią o możliwej przyszłości, przestrzegają i przekonują, iż jedna mutacja może zamienić wirus w bombę.

#1 Pandemia

Pandemia to sześcioodcinkowy dokument Netflixa opowiadającym o trudach w radzeniu sobie z zagrożeniem, którym jest grypa. Problemem są środki i ludzie. Skąpi się pieniędzy na prewencję, szpitale są w opłakanym stanie, a antyszczepionkowcy żyją w swoich bańkach, którym niedaleko do płaskoziemców. W dokumencie pada jasne ostrzeżenie, że jeśli na świecie pojawi się pandemia jak ta w 1918 roku, to może zabić nie dziesiątki milionów, a w dobie częstego i łatwego przemieszczania się na duże odległości, setki milionów ludzi może umrzeć.

Serial dokumentalny Pandemia w serwisie Netflix >>

Dajcie znać w komentarzach, jeśli oglądaliście jakieś inne filmy lub seriale dokumentalne o epidemiach i pandemiach grypy lub podobnych chorób. Ponadto zachęcam do sprawdzenia naszej listy ciekawych filmów o epidemiach oraz listy z serialami traktującej o tym samym problemie. Ponadto możecie przeczytać naszą recenzję serialu dokumentalnego Pandemia.

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisał Dariusz Filipek

Redaktor naczelny. Przez lata nieszczęśliwie związany z e-commerce. Ogląda, czyta, słucha, pisze, rysuje, ale nie zatańczy. Publikował na łamach serwisów różnych i różniastych.

empik go koronawirus za darmo audibooki darmowe

Empik Go – darmowy dostęp do tysięcy audiobooków i e-booków na 60 dni

polowanie koronawirus niewidzialny człowiek film vod

Koronawirus: Polowanie, Niewidzialny człowiek i inne filmy z kin na VOD