filmy o epidemii filmy o epidemiach epidemie w filmach epidemie w kinie
Film Grypa z 2013 roku
in ,

SUPER!SUPER! LOLLOL SZOKSZOK SMUTNESMUTNE Na czasieNa czasie OkropneOkropne

10 filmów o epidemiach, które warto obejrzeć

Koronawirus niestety wciąż zbiera żniwo, więc to dosyć akuratny czas, by w domowym zaciszu obejrzeć jakieś filmy o epidemiach.

Czekają nas dwa tygodnie, kiedy przede wszystkim będziemy się kisili w domach. Kina zamknięte, urzędy również, restauracje oferują przede wszystkim jedzenie na wynos, a młodzież nie ma co z sobą zrobić, kiedy okazuje się, że dodatkowe ferie oznaczają w gruncie rzeczy miękki areszt domowy. W tym przypadku najlepszym wyborem w czasie epidemii będą filmy o epidemii.

Lista nie zawiera wielu widowisk traktujących o żywych trupach. Gdyby wybrać najlepsze, przeważałyby one liczebnie nad pozostałymi produkcjami. Okazuje się, że większość filmów o epidemiach jest reprezentowana właśnie przez chodzących, ale nieumarłych.

#10 Śmiertelna gorączka

Leśna zaraza

Horror osadzony w lesie to nic nowego. Jednak w tej produkcji młodzi ludzie spragnieni używek i seksu zapadają na tajemniczą chorobę. Jest nieprzyjemnie, krwawo i rozrywkowo. Ponadto film doczekał się dwóch kontynuacji, a nawet nowej wersji, która miała premierę w 2016 roku. Jednak zdecydowanie polecam przede wszystkim pierwszą Śmiertelną gorączkę.

#9 Pontypool

Radiowe sygnały końca świata

Mały, wręcz minimalistyczny film, ale dzięki pomysłowemu scenariuszowi ciężko się od niego oderwać. Wyobraźcie sobie, że prowadzicie audycję radiową, nie macie w tym czasie bezpośredniego kontaktu ze światem zewnętrznym i co rusz dostajecie informacje o tym, że na zewnątrz dzieje się coś wyjątkowo złego. Od zdarzenia do zdarzenia rzeczy robią się bardziej niepokojące, a jedyne, co Wam w tej sytuacji pozostaje, to czekać na rozwój wydarzeń i prowadzić audycję dalej.

#8 Grypa

Azjatycka zaraza

Południowokoreańska produkcja o jakże wymownym i aktualnym tytule. Kontener z nielegalnymi imigrantami jest pełen martwych ludzi. Przeżył tylko jeden mężczyzna, który ucieka i zaraża okolicę groźną odmianą wirusa ptasiej grypy. Na miasto zostaje nałożona kwarantanna, a chorzy umierają w przerażająco szybkim tempie.

#7 Zabójczy wirus

Żyj albo umrzyj

Mały, ale solidny horror drogi, w którym przeżyją tylko ci, którzy trzymają się reguł. Obserwujemy podróż młodych ludzi próbujących uniknąć zarażenia. W powietrzu aż kipi od niepokoju i wzajemnej podejrzliwości. Okazuje się, że w dobie zagłady nie można ufać nikomu, nawet najbliższym.

Oglądaj Zabójczy wirus w serwisie Chili >>

#6 28 dni później

Choroba znajdzie cię sama

Taka sytuacja: budzisz się ze śpiączki w pustym szpitalu i szybko odkrywasz, że ludzkość pochłonęła plaga zombie. Jakoś trzeba to będzie przeżyć, prawda? Brzmi jak pierwszy odcinek The Walking Dead i podobieństwa rzucają się w oczy co rusz. Jednak w przeciwieństwie do serialu, ten film ma dosyć zgrabną konsystencję i pomimo że jest oszczędny w środkach, robi wrażenie nawet po 18 latach od premiery.

Film 28 dni później w serwisie Chili >>

#5 Ludzkie dzieci

Bezpłodny świat

Reżyser Romy pokazuje nam świat, w którym przestały rodzić się dzieci. Obserwujemy, jak Wielka Brytania brodzi w coraz większym chaosie, ale są również tacy, którzy próbują przeciwstawić się postępującej od niemal dwóch dekad anarchii. Interesujący obraz pokazujący jak ludzkość krok po kroku chyli się ku upadkowi. Jednak pojawia się światełko w tunelu… Kobieta w ciąży!

Film Ludzkie dzieci w serwisie Chili >>

#4 Ewolucja planety małp

Koniec cywilizacji wyprostowanego człowieka

Nowa wersja opowieści o planecie małp doczekała się trzech części, ale dziś skupię się na drugiej, czyli na Ewolucji planety małp. Pierwsze zwiastuny choroby, którą wywołał zabójczy wirus, obserwowaliśmy już w Genezie planety małp, ale prawdziwe żniwo wirus zebrał dopiero w kontynuacji. Przetrwała zaledwie garstka ludzi, a rozumne małpy urosły w tym czasie w siłę. To nie tylko opowieść o zmianie układu sił, ale film prezentuje również złe i dobre strony dwóch gatunków, które mogłyby żyć w pokoju, gdyby nie chore ambicje. Warto również sprawdzić pierwszą Planetę małp, która daje radę nawet po pół wieku od premiery.

Film Ewolucja planety małp w serwisie Chili >>

#3 Epidemia

Mała, niesforna małpka kontra reszta świata

Adaptacja powieści Richarda Prestona z Dustinem Hoffmanem, Rene Russo, Morganem Freemanem i Kevinem Spacey’em i jeszcze kilkoma gwiazdami. Tym razem małe miasteczko pada ofiarą śmiertelnego wirusa. Niestety rzeczy nie idą po myśli mieszkańców i władze najchętniej wysadziłyby w powietrze całe miejsce, by w ten sposób pozbyć się problemu. Film mistrzostwem świata nie jest i dziś nieco trąci myszką, ale to ciągle interesujące kino traktujące o epidemii.

W 1995 roku powstał jeszcze jeden film, który w Polsce nazwano Epidemia, czyli Virus na podstawie książki Robina Cooka. Nie pomylcie z nim Outbreak, bo niestety Virus to totalna strata czasu, chociaż prozę Cooka jak najbardziej polecam.

Film Epidemia znajdziecie w serwisie Chili >>

#2 [Rec]

Taśma z kwarantanny

[Rec] nie tylko doczekało się trzech kontynuacji, ale również amerykańskiej wersji, którą nazwano Kwarantanna i ten film również dostał kolejną odsłonę. Sukces zawdzięcza przede wszystkim pomysłowi. Akcja rozgrywa się w Hiszpanii, gdzie reporterka przybywa za strażakami do miejsca wypadku – niewielkiego budynku, w którym mieszka kilka rodzin. Okazuje się, że w środku panuje swego rodzaju wścieklizna, która dopadła mieszkańców. Nieszczęśnicy zostają poddani kwarantannie, a na ich życie czyhają krwiożerczy lokatorzy. Widz obserwuje akcję z punktu widzenia kamerzysty nagrywającego relację.

#1 Contagion – Epidemia strachu

Śmierć na wyciągnięcie ręki

Koronawirus przy wirusie z Contagion to zaledwie prztyczek w nos ludzkości. Filmowy wirus zabija w kilka dni od zarażenia, a prawdopodobieństwo zachorowania jest olbrzymie. Obserwujemy dramaty pojedynczych ludzi, podział społeczeństwa i typowe cwaniactwo w przeddzień apokalipsy. Specjaliści z CDC stwierdzili, iż film nie jest idealny, ale i tak bardzo akuratny. Dodatkowo przemawia za nim doborowa obsada i Steven Soderbergh za kamerą.

Film Contagion – Epidemia strachu znajdziecie w serwisie Chili >>

Doomsday, 12 małp, Opętani, Martwica mózgu i wiele innych produkcji nie wbiło się na tę listę. A jak wyglądałby Wasz ranking widowisk opowiadających o przeróżnych formach epidemii, które polecilibyście znajomym?

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisał Dariusz Filipek

Redaktor naczelny. Przez lata nieszczęśliwie związany z e-commerce. Ogląda, czyta, słucha, pisze, rysuje, ale nie zatańczy. Publikował na łamach serwisów różnych i różniastych.

Netflix koronawirus

Netflix wstrzymuje produkcję filmów i seriali w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie z powodu koronawirusa

pandemia netflix recenzja serialu serial dokumentalny epidemia grypy
7/10

Pandemia – sezon 1 – recenzja serialu dokumentalnego