Shogun oglądaj online serial disney

10 filmów o seryjnych mordercach na faktach, które warto znać

Dariusz Filipek
4 min czytania
Filmy o seryjnych mordercach na faktach (zdjęcie: Zagadka zbrodni)

Z ostatniej chwili

Filmy o seryjnych mordercach powstają rok rocznie, ale tylko niektóre z nich opierają się na faktach. Wybrałem dla Was dziesięć widowisk, którym życie dały prawdziwe wydarzenia.

Nie znajdziecie tu filmów o seryjnych mordercach, które wyjątkowo luźno wykorzystują zdarzenia historyczne. Tym samym zabrakło miejsca dla Wolf Creek czy Teksańskiej masakry piłą mechaniczną. Ponadto wymienione poniżej produkcje kryminalne to zaledwie kilka z wielu (zobacz tutaj więcej filmów kryminalnych), które warto sprawdzić. Temat na pewno będzie kontynuowany.

- Reklama -
Fallout Prime Video online promocja

10. Oszukana

Gordon Stewart Northcott

Oszukana to jeden z tych filmów Clinta Eastwooda, kiedy twórca był w reżyserskiej super-formie. Chociaż widowisko nie opowiada bezpośrednio o seryjnym mordercy, to odnosi się do zbrodni dokonanych przez Gordona Stewarta Northcotta. Jakkolwiek widowisko opowiada przede wszystkim o Christine (w tej roli Angelina Jolie), której dziewięcioletni syn zaginął w 1928 roku. Po kilku miesiącach ogłupiana przez władze kobieta dostaje informację, iż jej syn się odnalazł. Jednak nie rozpoznaje w chłopcu swojego dziecka.

Film Oszukana w serwisie Amazon Prime Video oraz w serwisie Chili >>

9. Zagadka zbrodni

Lee Choon-jae

Koreański kryminał Joon-ho Bonga (reżysera świetnego Parasite) opowiadający o wieloletnim i wyczerpującym dochodzeniu w sprawie morderstw dokonanych przez człowieka nazywanego pierwszym koreańskim seryjnym mordercą. Miał zabić kilkanaście osób, głównie młode kobiety. Niestety władze chciały jak najszybciej znaleźć mordercę, co nie ułatwiało pracy detektywowi zajmującemu się sprawą.

8. Iceman: Historia mordercy

Richard Kuklinski

Zwany Icemanem (zamrażał ciała ofiar) Richard Kuklinski zabił pierwszy raz jako nastolatek i od tego czasu dokonał ponad stu kolejnych morderstw. Z jednej strony pozował na normalnego obywatela, ale ukrywał potworną prawdę o sobie – był wyjątkowo skutecznym płatnym zabójcą i raczej lubił to, co robił.

Film Iceman: Historia mordercy w serwisie Cineman >>

7. Obywatel X

Andrei Chikatilo

W Związku Radzieckim nie było seryjnych morderców, co więc ma czynić porucznik, który wpadł na trop jednego z nich? Obywatel X to historia śledztwa, które miało w gąszczu hipokryzji i niekompetencji władz, skutkować pojmaniem zabójcy odpowiedzialnego za mord ponad pięćdziesięciu osób.

- Reklama -
X-Men Disney Plus online promocja

Film Obywatel X w serwisie HBO GO >>

6. Dusiciel z Bostonu

Albert DeSalvo

Najstarszy w tym zestawieniu film, bo z 1968 roku, opowiada o śledztwie w sprawie morderstw, których sprawcą był Albert DeSalvo. Zamordował między 1962 a 1964 rokiem trzynaście kobiet. Obserwujemy śledztwo prowadzone przez Johna Bottomly’ego. Niestety film troszkę brzydko się zestarzał.

5. Mój przyjaciel Dahmer

Jeffrey Dahmer

Mój przyjaciel Dahmer to opowieść o młodym chłopaku, którego poznaliśmy później jako odpychającego Kanibala z Milwaukee. Mordował, gwałcił, skórował i zjadał swoje ofiary. Zabił siedemnastu mężczyzn, a jego najmłodsze ofiary miały po czternaście lat w chwili śmierci. Jak nieco dziwny nastolatek przeistacza się w potwora? Na to pytanie próbował odpowiedzieć film napisany i wyreżyserowany przez Marca Meyersa, w którym uzmysławia nam, że niektóre potwory współtworzymy.

4. Dom przy Rillington Place 10

John Christie

Dziś Dom przy Rillington Place 10 lekko trąci myszką, kiedy popatrzeć nań od strony technicznej, ale wciąż przeraża. Przewrotna opowieść, której scenariusz napisało życie, traktuje o Johnie Christie – seryjnym mordercy, gwałcicielu i nekrofilu. W latach 40. i 50. zamordował na terenie Londynu przynajmniej osiem osób i wrobił w morderstwo, którego dokonał, swojego sąsiada – ten został skazany i stracony. Prawdziwie obrzydliwy typ i zatrważająco umiejętny manipulator.

Film Dom przy Rillinngton Place 10 w serwisie iTunes >>

3. Podły, okrutny, zły

Ted Bundy

Narcystyczny psychopata pozbawił życia kilkudziesięciu kobiet i do dziś wzbudza wyjątkowo mieszane uczucia. Podły, okrutny, zły opowiada o związku Teda Bundy’ego z Elizabeth Kendall, który rozpadł się, kiedy mężczyzna okazał się potworem w ludzkiej skórze. To nie tylko historia o seryjnym mordercy, ale również jego destrukcyjnym wpływie na innych ludzi. Świetnie zrealizowane widowisko z zapadającą w pamięć rolą Zacka Efrona nie wykorzystuje w pełni drzemiącego w nim potencjału, ale i tak warto film obejrzeć.

Film Podły, okrutny, zły w serwisie Chili oraz w serwisie Player.pl >>

2. Monster

Aileen Wuornos

Opowieść o Aileen Wuornos ze zdumiewającą metamorfozą Charlize Theron, która wcieliła się w prostytutkę i seryjną morderczynię. Widowisko skupia się przede wszystkim na krótkim, ale intensywnym dziewięciomiesięcznym okresie w życiu Aileen, kiedy związała się z inną kobietą i zaczęła mordować mężczyzn.

- Reklama -
Shogun oglądaj online serial disney

Film Monster w serwisie Netflix >>

1. Zodiak

Arthur Leigh Allen?

W Zodiaku David Fincher opowiada o dziennikarskim śledztwie w sprawie tytułowego seryjnego mordercy, który terroryzował San Francisco w latach 60. i 70. Do dziś nie mamy pewności, kim faktycznie był Zodiak. Jednak tego seryjnego mordercy historia nigdy nie zapomni. Nie tylko przez jego bestialstwo, ale również z uwagi na jego grę w kotka i myszkę z policją, co w filmie jest bardzo mocno zaakcentowane. Ponadto wrażenie robi obsada. Film warto obejrzeć nie tylko z uwagi na temat czy talent reżyserski Davida Finchera, ale również grę Jake’a Gyllenhaala, Marka Ruffalo, Roberta Downey’a Jr. czy Briana Coxa.

Film Zodiak w serwisie Netflix oraz w serwisie Chili >>

Śledźcie Popkulturystów

Chcecie być na bieżąco? Śledźcie nasz Threads, Facebook, Twitter, Reddit i Instagram. Zachęcamy do subskrypcji kanałów Popkulturystów RSS na Feedly oraz Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

Podziel się artykułem
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x