Sprawą zaginięcia i śmiercią Gabby Petito żyły wszystkie znaczące media w Stanach Zjednoczonych. Dokument “The Murder of Gabby Petito: Truth, Lies and Social Media” przypomina o wstrząsającym morderstwie młodej kobiety.
CZYTAJ WIĘCEJ O:
GABBY PETITO / DOKUMENTY KRYMINALNE
Gabby Petito została znaleziona martwa 19 września 2021 roku na terenie Parku Narodowego Grand Teton. Wcześniej media relacjonowały poszukiwania młodej kobiety. W pewnym momencie sprawę podgrzały nagrania z zatrzymania dziewczyny i jej chłopaka przez policję, kiedy to między dwójką miało dojść do sprzeczki i rękoczynów. Parę rozdzielono na dobę. Ze wspólnej podróży po Stanach Zjednoczonych wrócił tylko chłopak, Brian Laundrie. Niedługo później również o nim słuch zaginął.
Prokuratura podała, że dziewczyna została brutalnie uduszona. Morderstwa miał dopuścić się jej partner. Szczegółów zbrodni zapewne nigdy nie poznamy. Po długich poszukiwaniach również Brian został znaleziony martwy. 20 października 2021 roku jego zwłoki zostały odkryte na terenie parku Myakkahatchee Creek na Florydzie. Wykazano, że poszukiwany mężczyzna popełnił samobójstwo, strzelając sobie w głowę.
Film opowie o tym, co się stało z Petito
Serwis Peacock 17 grudnia 2021 roku wyemituje dokument “The Murder of Gabby Petito: Truth, Lies and Social Media”. Produkcja opowie o życiu, zaginięciu i kulisach śmierci dziewczyny. W filmie wypowiadają się między innymi rodzice, dla których istnym koszmarem było nie tylko jej zniknięcie, niepewność, poszukiwania oraz wiadomość o śmierci, ale także towarzyszący wszystkiemu rozgłos w mediach tradycyjnych, jak i społecznościowych.
Dokument ma rzucić nowe światło na tragiczną historię. Spróbuje również odpowiedzieć na pytania, na które wciąż publicznie nie odpowiedziano. Najważniejsze jest to, dlaczego mężczyzna zrobił to, co zrobił, dziewczynie, z którą chciał spędzić resztę życia. Motywacja Laundriego nie jest do dziś znana. Jakkolwiek już wcześniej znajomi pary mówili, iż bywał niezdrowo zaborczy i kontrolujący, co może wskazywać na antyspołeczne lub narcystyczne zaburzenie osobowości.
Najgłośniejsza sprawa od czasu morderstwa rodziny Wattsów
Widowisko ma być świeżym spojrzeniem na sprawę, która poruszyła cały świat. O tak głośnym żonobójstwie* nie słyszeliśmy od lat. Ostatnie porównywalnie głośne morderstwo miało miejsce w 2018 roku, kiedy Chris Watts zamordował żonę, nienarodzone dziecko i dwie córeczki. Watts przyznał się do morderstwa podczas przesłuchania, które jest dostępne w sieci. Morderca resztę życia spędzi w więzieniu.
*Słowo “żonobójstwo” to odpowiednik zaczerpniętego z łaciny określenia “uxoricide”. Oznacza ono morderstwo żony lub dziewczyny. Tacy mordercy często popełniają później samobójstwo z powodu bezradności oraz zależności wobec zamordowanej partnerki. Najczęściej robią to zaraz po dokonaniu zbrodni.
W przypadku wydarzeń z bieżącego roku doszły elementy poszukiwań i niepewności, które spotęgowały zainteresowanie. Abstrahując od samej tragedii, mieliśmy tu do czynienia ze swoistym serialem informacyjnym, który co rusz przynosił coraz drastyczniejsze wiadomości. Cała sprawa była tym straszniejsza, gdyż opinia publiczna miała świadomość, iż nie jest to wymysł scenarzysty, a prawdziwa ludzka tragedia.
Syndrom zaginionej białej kobiety?
Wiele osób twierdzi, że zainteresowanie sprawą jest przykładem syndromu zaginionej białej kobiety. Uważa się, iż mniejsze jest zainteresowanie mediów sprawami zaginięć kobiet, które nie są białe, wywodzą się z niższych klas społecznych oraz mężczyzn lub chłopców. Co jest prawdą. Jednak w tym przypadku ciężko mówić o tym, że mamy do czynienia z czystym przykładem na wystąpienie tego syndromu. Tutaj większą rolę odegrał dramatyzm wydarzeń i ciągłe zwroty akcji, które przykuwały uwagę.
Początkowo chłopak zamordowanej próbował zacierać ślady po dokonaniu zbrodni. Nawet wrócił na chwilę do rodzinnego domu. Najpewniej widząc, że prędzej czy później zostanie złapany i być może nie radząc sobie z tym, co zrobił, postanowił odebrać sobie życie. Jego zwłoki były ciężkie do zidentyfikowania, więc posłużono się stomatologią sądową. Był w tak głębokim rozkładzie, że koroner nie ustalił przyczyny śmierci. Dopiero po przekazaniu ciała antropologowi uznano, iż Laundrie się zastrzelił.
Poszukiwania, morderstwo, samobójstwo i media
Produkcja nie będzie wyłącznie spojrzeniem na wydarzenia z perspektywy zbrodni czy poszukiwań. Film ma również poruszyć kwestię mediów społecznościowych. Dzięki nim dowiedzieliśmy się o wiele więcej o sprawie, ale także w trakcie poszukiwań byliśmy świadkami niezliczonych niesprawdzonych teorii, prób wybicia się na tragedii oraz przysypano nas sporą liczbą nieprawdziwych informacji. Jednak w sieci przodowała szczera chęć pomocy w rozwiązaniu sprawy, a społeczeństwo wyrażało solidarność z rodziną zaginionej.
Na wydarzenia sprzed miesięcy trochę światła rzucą również dziennikarze. Sprawę relacjonowali wszyscy — od CNN poprzez Fox News na małych, lokalnych stacjach kończąc. Nawet w Polsce dostaliśmy kilka materiałów w głównym wydaniu Faktów TVN. Kwestia tragicznej wycieczki wracała praktycznie codziennie na łamy serwisów informacyjnych. Dramat 22-latki przez miesiące przyciągał przed ekrany.
Gdzie obejrzeć?
Na tę chwilę nie znamy stacji czy serwisu strumieniującego, który pokaże produkcję w Polsce. Serwis Peacock nie jest dostępny w naszym kraju. Wciąż czekamy na premierę usługi SkyShowtime, która ma połączyć część bibliotek Paramount+, Showtime, Sky oraz właśnie Peacocka. Być może uda nam się obejrzeć widowisko wcześniej w jednej ze stacji telewizyjnych należących do NBCUniversal, które działają w Polsce. Jest to między innymi kanał E!. Dostęp do Peacocka, którego większość oferty jest darmowa, jest możliwy dzięki usłudze PureVPN.