gabby petito co się stało film dokument
Serwis Peacock pokaże dokument o sprawie poszukiwania Gabby Petito
in

SMUTNESMUTNE SUPER!SUPER!

Co się stało z Gabby Petito? Już w piątek premiera dokumentu o morderstwie 22-latki

Zwiastun dokumentu “The Murder of Gabby Petito: Truth, Lies and Social Media”

Sprawą zaginięcia i śmiercią Gabby Petito żyły wszystkie znaczące media w Stanach Zjednoczonych. Dokument “The Murder of Gabby Petito: Truth, Lies and Social Media” przypomina o wstrząsającym morderstwie młodej kobiety.

CZYTAJ WIĘCEJ O:
GABBY PETITO / DOKUMENTY KRYMINALNE

Gabby Petito została znaleziona martwa 19 września 2021 roku na terenie Parku Narodowego Grand Teton. Wcześniej media relacjonowały poszukiwania młodej kobiety. W pewnym momencie sprawę podgrzały nagrania z zatrzymania dziewczyny i jej chłopaka przez policję, kiedy to między dwójką miało dojść do sprzeczki i rękoczynów. Parę rozdzielono na dobę. Ze wspólnej podróży po Stanach Zjednoczonych wrócił tylko chłopak, Brian Laundrie. Niedługo później również o nim słuch zaginął.

Prokuratura podała, że dziewczyna została brutalnie uduszona. Morderstwa miał dopuścić się jej partner. Szczegółów zbrodni zapewne nigdy nie poznamy. Po długich poszukiwaniach również Brian został znaleziony martwy. 20 października 2021 roku jego zwłoki zostały odkryte na terenie parku Myakkahatchee Creek na Florydzie. Wykazano, że poszukiwany mężczyzna popełnił samobójstwo, strzelając sobie w głowę.

Film opowie o tym, co się stało z Petito

Serwis Peacock 17 grudnia 2021 roku wyemituje dokument “The Murder of Gabby Petito: Truth, Lies and Social Media”. Produkcja opowie o życiu, zaginięciu i kulisach śmierci dziewczyny. W filmie wypowiadają się między innymi rodzice, dla których istnym koszmarem było nie tylko jej zniknięcie, niepewność, poszukiwania oraz wiadomość o śmierci, ale także towarzyszący wszystkiemu rozgłos w mediach tradycyjnych, jak i społecznościowych.

Para dokumentowała swoje wyprawy na Instagramie oraz YouTube

Dokument ma rzucić nowe światło na tragiczną historię. Spróbuje również odpowiedzieć na pytania, na które wciąż publicznie nie odpowiedziano. Najważniejsze jest to, dlaczego mężczyzna zrobił to, co zrobił, dziewczynie, z którą chciał spędzić resztę życia. Motywacja Laundriego nie jest do dziś znana. Jakkolwiek już wcześniej znajomi pary mówili, iż bywał niezdrowo zaborczy i kontrolujący, co może wskazywać na antyspołeczne lub narcystyczne zaburzenie osobowości.

Najgłośniejsza sprawa od czasu morderstwa rodziny Wattsów

Widowisko ma być świeżym spojrzeniem na sprawę, która poruszyła cały świat. O tak głośnym żonobójstwie* nie słyszeliśmy od lat. Ostatnie porównywalnie głośne morderstwo miało miejsce w 2018 roku, kiedy Chris Watts zamordował żonę, nienarodzone dziecko i dwie córeczki. Watts przyznał się do morderstwa podczas przesłuchania, które jest dostępne w sieci. Morderca resztę życia spędzi w więzieniu.

*Słowo “żonobójstwo” to odpowiednik zaczerpniętego z łaciny określenia “uxoricide”. Oznacza ono morderstwo żony lub dziewczyny. Tacy mordercy często popełniają później samobójstwo z powodu bezradności oraz zależności wobec zamordowanej partnerki. Najczęściej robią to zaraz po dokonaniu zbrodni.

W przypadku wydarzeń z bieżącego roku doszły elementy poszukiwań i niepewności, które spotęgowały zainteresowanie. Abstrahując od samej tragedii, mieliśmy tu do czynienia ze swoistym serialem informacyjnym, który co rusz przynosił coraz drastyczniejsze wiadomości. Cała sprawa była tym straszniejsza, gdyż opinia publiczna miała świadomość, iż nie jest to wymysł scenarzysty, a prawdziwa ludzka tragedia.

Syndrom zaginionej białej kobiety?

Wiele osób twierdzi, że zainteresowanie sprawą jest przykładem syndromu zaginionej białej kobiety. Uważa się, iż mniejsze jest zainteresowanie mediów sprawami zaginięć kobiet, które nie są białe, wywodzą się z niższych klas społecznych oraz mężczyzn lub chłopców. Co jest prawdą. Jednak w tym przypadku ciężko mówić o tym, że mamy do czynienia z czystym przykładem na wystąpienie tego syndromu. Tutaj większą rolę odegrał dramatyzm wydarzeń i ciągłe zwroty akcji, które przykuwały uwagę.

Początkowo chłopak zamordowanej próbował zacierać ślady po dokonaniu zbrodni. Nawet wrócił na chwilę do rodzinnego domu. Najpewniej widząc, że prędzej czy później zostanie złapany i być może nie radząc sobie z tym, co zrobił, postanowił odebrać sobie życie. Jego zwłoki były ciężkie do zidentyfikowania, więc posłużono się stomatologią sądową. Był w tak głębokim rozkładzie, że koroner nie ustalił przyczyny śmierci. Dopiero po przekazaniu ciała antropologowi uznano, iż Laundrie się zastrzelił.

Poszukiwania, morderstwo, samobójstwo i media

Produkcja nie będzie wyłącznie spojrzeniem na wydarzenia z perspektywy zbrodni czy poszukiwań. Film ma również poruszyć kwestię mediów społecznościowych. Dzięki nim dowiedzieliśmy się o wiele więcej o sprawie, ale także w trakcie poszukiwań byliśmy świadkami niezliczonych niesprawdzonych teorii, prób wybicia się na tragedii oraz przysypano nas sporą liczbą nieprawdziwych informacji. Jednak w sieci przodowała szczera chęć pomocy w rozwiązaniu sprawy, a społeczeństwo wyrażało solidarność z rodziną zaginionej.

Pełny materiał z policyjnej kamery, który został zarejestrowany po zatrzymaniu skłóconej pary

Na wydarzenia sprzed miesięcy trochę światła rzucą również dziennikarze. Sprawę relacjonowali wszyscy — od CNN poprzez Fox News na małych, lokalnych stacjach kończąc. Nawet w Polsce dostaliśmy kilka materiałów w głównym wydaniu Faktów TVN. Kwestia tragicznej wycieczki wracała praktycznie codziennie na łamy serwisów informacyjnych. Dramat 22-latki przez miesiące przyciągał przed ekrany.

Gdzie obejrzeć?

Na tę chwilę nie znamy stacji czy serwisu strumieniującego, który pokaże produkcję w Polsce. Serwis Peacock nie jest dostępny w naszym kraju. Wciąż czekamy na premierę usługi SkyShowtime, która ma połączyć część bibliotek Paramount+, Showtime, Sky oraz właśnie Peacocka. Być może uda nam się obejrzeć widowisko wcześniej w jednej ze stacji telewizyjnych należących do NBCUniversal, które działają w Polsce. Jest to między innymi kanał E!. Dostęp do Peacocka, którego większość oferty jest darmowa, jest możliwy dzięki usłudze PureVPN.

Dokument o Gabby obejrzycie pod tym odnośnikiem w serwisie Peacock ▶

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisał Dariusz Filipek

Redaktor naczelny. Przez lata nieszczęśliwie związany z e-commerce. Ogląda, czyta, słucha, pisze, rysuje, ale nie zatańczy. Publikował na łamach serwisów różnych i różniastych.

najpopularniejszy serial 10 grudnia 2021

Jaki jest najpopularniejszy serial? Nie jest to “Hawkeye” czy “Dom z papieru”!

Powrót do tamtych dni film recenzja
8/10

“Powrót do tamtych dni” – recenzja filmu