gaslit serial 2022 starz julia roberts martha mitchell sean penn afera watergate
Zanim wybuchła afera Watergate, była Martha Mitchell
in

Wstęp do afery Watergate w serialu “Gaslit”, czyli Richard Nixon konta Martha Mitchell

Zwiastun serialu

“Gaslit” przypomni jedną z największych burz w nowożytnej polityce. Serial Starz opowie o tym, co później zostało określone aferą Watergate z perspektywy nieugiętej Marthy Mitchell.

“Gaslit” cofa nas do lat 70., kiedy Stany Zjednoczone stanęły w politycznym ogniu. Jednak wszyscy wiemy, czym to się skończyło i znamy głównych aktorów dramatu. Wydarzenia przytoczono także na ekranie we “Wszystkich ludziach prezydenta” z perspektywy dziennikarzy The Washington Post. Pokłosiem zdarzeń był “Frost/Nixon”. O działaniach Johna Deana, prawnika i doradcy ówczesnego prezydenta, a jednocześnie jednej z osób tuszujących aferę, później swoistego świadka koronnego, opowiedział serial “Wszystko dla kariery”. Z kolei “Nixon” przytoczył sylwetkę prezydenta mierzącego się z aferą, która wyszła na jaw. O sprawie opowiedział również film telewizyjny “The Final Days”.

Martha Mitchel kontra wszyscy ludzie prezydenta

Widowisko Starz obiera jeszcze inną perspektywę. Historia skupi się na Marcie Mitchell, w którą wcieliła się Julia Roberts (poprzednio widzieliśmy ją, chociażby w “Homecoming”). Mitchell była żoną lojalnego Nixonowi prokuratora generalnego, Johna N. Mitchella, którego sportretował ciężki do poznania pod niesamowitą charakteryzacją Sean Penn. Fabuła opowie o jej zaangażowaniu w demaskowaniu tego, co później zostało określone aferą Watergate i przykrych konsekwencjach, które ją przez to spotkały. Z kolei jej mąż musiał wybrać pomiędzy żoną a prezydentem.

Julia Roberts jako Martha Mitchell
Julia Roberts jako Martha Mitchell

Kobieta, która wiedziała za dużo

Ciekawostką jest to, że tytuł serialu odnosi się do filmu “Gasnący płomień” (oryginalny tytuł “Gaslighting”). Widowisko z 1944 roku nie tylko zdobyło uznanie, ale również sprawnie ukazało specyficzną formę manipulacji, która ma za zadanie sprawić, iż osoba manipulowana przestaje wierzyć w swój osąd poprzez wmawianie jej, że to, czego doświadczyła, nie miało miejsca. Dzięki klasycznej produkcji ten rodzaj manipulatorstwa znalazł nazwę i jest dziś powszechnie stosowany w psychologii.

Chloe Grace Moretz jako ocalała z Jonestown

Chloe Grace Moretz wcieli się w ocalałą ze zbiorowego samobójstwa sekty Świątynia Ludu, a Joseph Gordon-Levitt zagra zaburzonego i niestabilnego przywódcę, Jima Jonesa. Czytaj więcej o “White Night” ▶

Co więcej, w psychologii również funkcjonuje tak zwany efekt Marthy Mitchell. Oznacza on, że czasami osoby zajmujące się zdrowiem psychicznym czy personel medyczny, kiedy słyszy, że osoba rozgłasza z zacięciem nieprawdopodobne historie, zrzuca to na barki zaburzenia lub choroby psychicznej. Później coś, co zostało wzięte za urojenia, okazuje się, iż ma pokrycie w rzeczywistości, więc mamy do czynienia z błędną diagnozą.

Sean Penn jako John N. Mitchell
Sean Penn jako John N. Mitchell

Zwiastun serialu dobitnie zapowiada, iż widowisko skupi się w wielkim stopniu na ukazaniu wyniszczającej walki Mitchell o prawdę. Serial określany jako polityczny thriller, zaprezentuje ataki na nią, zastraszanie, konflikt z mężem, porwanie, odurzenie przez psychiatrę oraz słowa prezydenta, który publicznie mówił, że Mitchell jest szaloną alkoholiczką. Wszystko po to, aby ją powstrzymać i sprawić, by kobieta przestała wierzyć we własny osąd.

Tinder Swinder

Oszust z Tindera

Jeśli jeszcze nie widzieliście, to warto sprawdzić na Netfliksie historię o oszustwach Simona Leviva. Czytaj więcej o “Oszuście z Tindera” ▶

Serial twórców “Mr. Robot”

Za produkcję “Gaslit” odpowiada między innymi twórca serialu “Mr. Robot”, Sam Esmail. Fabułą serialu pokierował Robbie Pickering, który wcześniej pracował z Esmailem przy wspomniany widowisku. Ma także na koncie scenariusze do serialu “One Mississippi” czy filmów “Księga miłości” i “Selekcja naturalna”. Swoje najnowsze widowisko opracował na podstawie podcastu “Slow Burn” Leona Neyfaha. Twórca obiecuje, że serial nie będzie wycinkiem z Wikipedii, a skupi się na ludziach i ich dramatach.

Premiera w kwietniu

Serial zadebiutuje na Starz 24 kwietnia 2022 roku i będzie miał osiem odcinków. Na tę chwilę nie znamy stacji telewizyjnej czy serwisu strumieniującego, który pokaże widowisko w Polsce.

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Napisał Dariusz Filipek

Redaktor naczelny. Przez lata nieszczęśliwie związany z e-commerce. Ogląda, czyta, słucha, pisze, rysuje, ale nie zatańczy. Publikował na łamach serwisów różnych i różniastych.

murderville serial netflix

Premiera dnia: “Murderville” w serwisie Netflix

reacher serial amazon prime video 2022 online

Premiera dnia: “Reacher” na Prime Video