Premiera serialu “Gaslit” na Starz

Dariusz Filipek
Dariusz Filipek 48 wyświetleń
2 min czytania
https://www.youtube.com/watch?v=ZQ-uyTbsWJw
Zwiastun serialu

Afera Watergate miała różne oblicza. Niektóre zupełnie zapomniane. Dziś rzadko wspominana jest Martha Mitchell, której dramat posłużył do opowiedzenia o skandalu, jaki wstrząsnął Stanami Zjednoczonymi w latach 70.

“Gaslit” od początku zapowiadał się na serial z tych wyjątkowych. Wielkie nazwiska – Julia Roberts jako Mitchell i Sean Penn jako jej mąż, John. Temat, który wzbudza niesmak do dziś, czyli afera, która kosztowała prezydenturę Richarda Nixona. I jeszcze Robbie Pickering – twórca widowiska wcześniej pracujący między innymi nad “Mr. Robot”.

Serial został oparty na podstawie podcastu “Slow Burn” Leona Neyfaha. Dwa lata wcześniej Epix wypuścił serial dokumentalny oparty na podstawie tego samego podcastu.

O czym opowiada “Gaslit”?

Widowisko stacji Starz opowiada o Mitchell – żonie lojalnego Nixonowi prokuratora generalnego. Fabuła traktuje o jej zaangażowaniu w demaskowanie tego, co później zostało określone aferą Watergate oraz o przykrych konsekwencjach, które ją przez to spotkały.

Seriale podobne do “Gaslit”

“Gaslit” wpisuje się w nurt seriali, do którego coraz chętniej sięgają twórcy – widowisk opowiadających o polityce i jednocześnie opartych na historycznych wydarzeniach. Wcześniej dostaliśmy między innymi “Zasadę Comeya”, “Na cały głos”, “American Crime Story: Impeachment”, “The First Lady”, “Kto się odważy” czy “Mrs. America”.

Julia Roberts jako Martha Mitchell
Julia Roberts jako Martha Mitchell

Recenzje serialu “Gaslit”

Krytycy przeważnie pozytywnie wypowiadają się o widowisku. Obecnie 87% recenzji na Rotten Tomatoes ma wydźwięk pozytywny. Średnia nota dla produkcji to 7,6/10.

Widowisko ma być głębokie i pouczające. Chwalona jest warstwa realizacyjna i wiele dobrego napisano o mocnej obsadzie serialu. Jednocześnie serial nie skupia się przede wszystkim na samej aferze, która jest tłem dla historii o ludziach, których życia i kariery zostały zbudowane lub zniszczone przez to, co się działo wokół ówczesnych wydarzeń.

Gdzie obejrzeć “Gaslit”?

Serial w Stanach Zjednoczonych mogą oglądać widzowie stacji i serwisu Starz. Obecnie nie znamy serwisu, który pokaże “Gaslit” w Polsce.

Cały sezon będzie miał osiem odcinków. Premierowo zobaczyliśmy pierwszy, a kolejne będą pojawiały się co tydzień. Finałową część obejrzymy 12 czerwca.

Podziel się artykułem
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x