Gry planszowe od lat przyciągają uczestników w różnym wieku, łącząc we wspólnej zabawie kolejne pokolenia. Szczególne znaczenie mają one dla najmłodszych uczestników zabawy. To właśnie dzieci, poprzez umiejętnie dobrane gry do ich wieku, mogą rozwijać się i uczyć odpowiedzialności oraz tolerancji wspólnie z rodzeństwem lub kolegami i koleżankami. Wykorzystanie do edukacji szkolnej i przedszkolnej tradycyjnych gier planszowych ma bardziej korzystny wpływ na dzieci niż najlepsze gry online typu bubble shooter. Jakie gry dla całej rodziny są szczególnie warte polecenia?
Gry planszowe – zalety
Już kilkuletnie dzieci odnajdują przyjemność w rywalizacji z rodzicami. Gry dla 3 latka to pretekst nie tylko do dobrej zabawy, ale również do nauki określonych zachowań i przyswajania wiedzy. Odpowiednio dobrane gry kształcą wszystkie zmysły, nauczają podstawowych reguł, rządzących najbliższym otoczeniem. Polecane gry dla starszych dzieci uczą rozwiązywania problemów, strategicznego planowania kolejnego posunięcia w grze, a także podstaw ekonomii. I choć dobrą zabawę dla osób w każdym wieku zapewniają także gry online, to jednak planszówki mają funkcję integrującą młodszych i starszych uczestników dzięki konieczności bezpośredniego uczestnictwa we wspólnej zabawie. Nawet gry akcji czy edukacyjne przeznaczone dla najmłodszych uczą rywalizacji lub współpracy w celu osiągnięcia sukcesu. Związana jest z tym nauka kontroli nad własnymi uczuciami – radości po wygraniu w grę, ale i smutku, gdy zabawa zakończy się przegraną. Oprócz emocji najmłodsi powinni zagrać w gry, by uczyć się logicznego myślenia i wyciągania wniosków – ta cenna umiejętność zaprocentuje w kolejnych etapach rozwoju.
Podział gier planszowych
Gry planszowe można podzielić na gatunki ze względu na ich tematykę. Trzeba jednak pamiętać, iż planszówki są na tyle zróżnicowane, iż rzadko kiedy da się je jednoznacznie sklasyfikować i przypisać do określonej kategorii. Najpopularniejsze kategorie to przede wszystkim gry edukacyjne, przeznaczone dla najmłodszych uczestników. Często są to również gry zręcznościowe, pozwalające nie tylko na naukę pisania, czytania czy liczenia, ale jednocześnie rozwijające motorykę oraz zdolność logicznego myślenia u dziecka. Często do nauki wykorzystywane są duże, kolorowe elementy, takie jak figurki czy katy. Wśród nieco starszych dzieci i młodzieży popularnością cieszą się ni tyle gry online, co przygodówki, gry taktyczne i strategiczne oraz wykorzystujące w rozgrywce podstawy ekonomii. Pozwalają one na trening szybkiego zapamiętywania informacji, naukę logicznego kojarzenia faktów oraz opracowywanie właściwej strategii, prowadzącej do osiągnięcia zwycięstwa. Mogą także posłużyć do nauki poprzez zabawę, na przykład w przypadku osób uwielbiających grać w gry historyczne. Umożliwiają również sposób wygrywania poprzez realizację różnych scenariuszy, dzięki czemu wzbudza zainteresowanie wśród użytkowników na długi czas.
Gry dla całej rodziny
Jedną z największych zalet gier planszowych jest to, iż są one rozrywką dla całej rodziny. Można w nie wspólnie zagrać nie tylko po to, by zabić nudę, ale przede wszystkim, by uszczęśliwić wszystkich uczestników wspólnej zabawy. Niezależnie od tego, czy stoimy po stronie zwycięzców, czy przegranych podczas gry jest wiele okazji do śmiechu i okrzyków radości. Wystarczy, by jedna z osób zareagowała śmiechem, by już wkrótce ogarnął on resztę uczestników. W ten sposób w organizmie ludzkim wytwarzane są endorfiny, znane jako „hormony szczęścia”. Inaczej, niż gry online, planszówki jednoczą członków bliższej i dalszej rodziny we wspólnej zabawie przy jednej planszy. To dobra okazja, by spędzić czas w towarzystwie dawno niewidzianego wujka czy cioci. Gry dla dziewczyn czy gry dla chłopaków integrują także szkolnych kolegów i koleżanki i są przyczynkiem do nawiązania, czy rozszerzenia nowych znajomości. Niezależnie od tego, czy spędzamy ten czas z rodziną, czy znajomymi nie możemy zapominać, iż gry planszowe redukują stres, zabierając uczestników na kilka chwil do innego świata, umożliwiając odprężenie i zapomnienie o codziennych troskach.
Gry planszowe – wpływ na zdrowie
Niezależnie od tego, czy najmłodsi grają w gry dla dziewczynek, czy dla chłopców, poprzez zabawę wspomagają także swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Wczesne rozpoczęcie edukacji poprzez gry redukuje możliwość wystąpienia zaburzeń pamięci oraz rozwoju choroby Alzheimera. Wydzielanie endorfin pod wpływem śmiechu w trakcie zabawy ma duży wpływ na rozluźnienie mięśni oraz ustabilizowanie krążenia krwi, dzięki czemu redukujemy ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Warto pamiętać, iż ta niedoceniana choroba jest bardzo groźna dla organizmu, doprowadzając do uszkodzenia mięśnia sercowego i niewydolności niektórych narządów. Badania wykazały, iż osoby, regularnie grające w gry planszowe, mają znacznie mniejsze problemy z odnajdywaniem zagubionych przedmiotów. Mają one także znacznie mniejszą podatność na takie schorzenia, jak depresje, nerwice czy stres w codziennym życiu.