hawkeye david aja serial protest komiks
in

“Hawkeye” jest bojkotowany przez część fanów

“Hawkeye” trafia w punkt i z odcinka na odcinek zyskuje coraz większą sympatię widzów oraz krytyków. Jednak kolejny raz okazuje się, że nie wszystko złoto, co się świeci.

CZYTAJ WIĘCEJ O:
HAWKEYE / MARVEL / DISNEY+

Za chwilę na Disney+ trafi czwarty odcinek serialu “Hawkeye” i zostaną jeszcze zaledwie dwa do końca sezonu. Jakkolwiek są tacy, którzy twierdzą, że serialu nie oglądają, chociaż słyszeli o nim wiele dobrego. Protestują w ten sposób przeciwko temu, jak Marvel Studios potraktowało pracę artysty, bez którego ten serial nie byłby tym, czym jest.

Chodzi o Davida Aję, który był głównym artystą komiksowej serii “Hawkeye” pisanej przez Matta Fractiona. Nadał opowieści wizualny sznyt, który przyciągnął wielu czytelników. Jego zabawy kadrem i sposób narracji sprawiły, że komiks wyróżniał się na tle innych historii spod szyldu Marvel Comics w czasie, gdy był wydawany.

Twórcy serialu oraz osoby odpowiedzialne za promocję widowiska żywo inspirowali się pracą Aji. Na Twitterze i w innych serwisach społecznościowych udostępniono sporo przykładów na to, jak serial czerpie z komiksu z 2012 roku. Wiele wpisów zawiera esencję tego, jak praca artysty została przełożona na serial — jedną z okładek komiksu i plakat promocyjny serialu.

Nie ma nic zdrożnego w tym, że adaptując komiks twórcy filmów czy seriali posługują się źródłem. Wręcz należy to robić. Jednak w tym przypadku fani historii obrazkowej mają za złe Marvelowi, że chociaż firma wydaje po 100-kilkadziesiąt, a nierzadko po kilkaset milionów dolarów na produkcję swoich widowisk, kolejny raz zapomniano o artystach, bez których ci wszyscy superbohaterzy nie mieliby racji bytu. David Aja przyznał, że nie dostał z tytułu produkcji serialu nawet złamanego centa.

Część fandomu postanowiła zaprotestować i w ramach sprzeciwu fani komiksu zarzekli się, że nie będą oglądali serialu, dopóki Aja nie zostanie odpowiednio wynagrodzony.

Za pracę nad komiksem artysta, oczywiście, otrzymał wynagrodzenie i teraz Marvel jest właścicielem wszystkiego tego, co dla firmy stworzył. Jakkolwiek wykorzystywanie jego pracy w późniejszym dziele, mogłoby być symbolicznie uhonorowane przynajmniej w ramach przyzwoitych relacji pomiędzy artystą a korporacją.

1964 rok

Hawkeye pierwszy komiks

Hawkeye ma już 57 lat

Bohater pojawił się pierwszy raz w komiksie “Tales of Suspense” w 1964 roku.

2011 rok

hawkeye w filmie thor

Jeremy Renner zagrał Hawkeye’a w “Thorze”

Pierwszy raz Jeremy’ego Rennera jako Hawkeye’a zobaczyliśmy w “Thorze” z 2011 roku. Rok później powtórzył swoją rolę w filmie “Avengers”.

2012 rok

hawkeye komiks panele

Matt Fraction i David Aja wzięli się za “Hawkeye’a”

Hawkeye nie miał wielkiego szczęścia do solowych serii komiksowych. Jednak to, co światu pokazał Matt Fraction, głównie współpracując z Davidem Ają, sprawiło, że czytelnicy pokochali ten komiks.

2021 rok

Hawkeye dostał własny serial

Hawkeye dostał własny serial

W serialowym “Hawkeye’u” znajdziecie dużą część DNA komiksów Fractiona i Aji.

W Marvel Comics dziś ciężko znaleźć głośne nazwiska jak przed laty. Większość najwybitniejszych twórców ucieka do tworzenia historii niezależnych. Praca na własne konto może przynieść na dłuższą metę o wiele większe korzyści od tworzenia na zlecenia Marvel Comics. Jeśli historia spodoba się czytelnikom, to scenarzyści i artyści mogą liczyć na większe profity, aniżeli wielcy wydawcy mogliby im kiedykolwiek zaproponować. Ponadto w razie sprzedaży praw do adaptacji w ciągu jednego dnia mogą zostać się milionerami. W Marvel Comics dla artysty jest to praktycznie niemożliwe.

David Aja chciałby mniej uznania, a więcej pieniędzy

Źródło zbliżone do Business Insidera powiedziało, że Aja zostanie opłacony. Sam zainteresowany powiedział, że chciałby żyć w świecie, w którym twórcy, którzy zdefiniowali tych wspaniałych bohaterów, otrzymali sprawiedliwą rekompensatę za pot, krew i łzy, które włożyli w te historie. Ponadto dodał, iż branża, w której pracuje, mogłaby sobie radzić lepiej.

W Polsce serialu i tak nie obejrzymy legalnie, więc możemy dołączyć się mimowolnie do tego protestu.

“Hawkeye” i większość produkcji Marvela są dostępne na Disney+, którego niestety wciąż nie możemy subskrybować w Polsce. Jednak dzięki usłudze Pure VPN możecie uzyskać dostęp do tego i wielu innych serwisów, których obecnie nie można oglądać w naszym kraju.

Oglądaj serial “Hawkeye” w serwisie Disney+ ▶

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Napisał Dariusz Filipek

Redaktor naczelny. Przez lata nieszczęśliwie związany z e-commerce. Ogląda, czyta, słucha, pisze, rysuje, ale nie zatańczy. Publikował na łamach serwisów różnych i różniastych.

Dexter: New Blood s01e05 Runaway

Powrót starego znajomego w “Dexter: New Blood”

sylvester stallone serial kansas city

Sylvester Stallone w serialu “Kansas City”. Włoski ogier zagra gangstera z Nowego Jorku