Almodóvar i nie tylko – najlepsze produkcje hiszpańskiego kina

Wpis partnerski
Wpis partnerski 15 wyświetleń
2 min czytania
Hiszpańskie kino

Hiszpania to kraj wielokulturowy, od zawsze podzielony na regiony, z których niektóre wciąż domagają się niepodległości, z dialektami zrozumiałymi wyłącznie dla ludności lokalnej, kraj smacznego jedzenia o doskonałym klimacie, z bogatą historią i mnóstwem ciekawych zabytków, tworzących piękną scenerię do filmów i seriali.

Filmowa kraina flamenco to nie tylko zdobywca Oscara wybitny reżyser Pedro Almodóvar, ale też wiele sław od katalońskiego Balaguerò po słynnych aktorów jak Luis Tosara i Javier Bardem. Hiszpania stworzyła wiele małych perełek kinematograficznych, dostępnych na przykład na hiszpańskiej wersji Netflix, a tematy poruszane przez współczesne hiszpańskie kino są różnorodne i często bardzo ciężkie: od eutanazji po filmy historyczne, od erotyki po groteskę, od thrillera po horror, po komedię i satyrę. Ta mieszanka nigdy nie zawiedzie miłośników kina gatunkowego. Przedstawiamy kilka ciekawych propozycji na chłodne, zimowe wieczory:

“Ocho apellidos vascos” (“Hiszpański temperament”)
Przekrój różnic kulturowych pomiędzy północną i południową Hiszpanią. Andaluzyjczyk Rafa zakochuje się w Baskijce Amai, która przyjechała do Sewilli na wieczór panieński. Po spędzeniu wspólnej nocy postanawia wyjechać do Kraju Basków, gdzie będzie musiał udawać Baska „czystej krwi”, żeby zostać zaakceptowanym przez ojca dziewczyny. W filmie wystąpiła plejada hiszpańskich gwiazd z Karry Elejalde na czele. Komedia romantyczna z konfliktem politycznym w tle.

“[Rec]”
Thriller nakręcony w Barcelonie. Co wieczór młoda reporterka lokalnej telewizji Angela śledzi ze swoim aparatem inną grupę zawodową. Gdy ma przeprowadzić wywiad ze strażakami liczy na możliwość uczestnictwa na żywo w szokującym pożarze. Niespodziewanie otrzymuje telefon od starszej kobiety, która została zamknięta w swoim domu, i postanawia wziąć udział w akcji ratunkowej.

Półprzytomna staruszka, zamknięta w swoim mieszkaniu wydaje przeraźliwe krzyki, a gdy strażacy wchodzą do środka kobieta rzuca się na jednego ze strażaków i brutalnie go gryzie. Wyjście z budynku zostaje zablokowane na rozkaz władz, a cały blok poddany kwarantannie z powodu rozprzestrzenienia dziwnego wirusa.

“Hable con ella” (“Porozmawiaj z nią”)
Jeden z najgłośniejszych filmów Pedro Almodovara. Melodramat o kobiecie w śpiączce i opiekującym się nią pielęgniarzem, Benigno. Do tego samego pokoju trafia torreadorka, również przebywająca w śpiączce. W klinice życie bohaterów płynie swoim torem, miesza się tu przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, a widzowie są ciągle zabierani w nieoczekiwane miejsca. Nominacja do Oscara dla najlepszego reżysera, a do tego statuetka w kategorii najlepszego scenariusza. Porozmawiaj z nią to jeden z nielicznych filmów obcojęzycznych, który otrzymał takie uznanie w Hollywood.

“Mar Adentro” (“W stronę morza”)
Niepełnosprawny Ramón (Javier Bardem) od trzydziestu lat leży przykuty do łóżka i jest uzależniony od pomocy swojej rodziny. Jego jedynym oknem na świat jest widok z okna na morze, w którym uległ wypadkowi w młodości. Od tego czasu jego jedynym pragnieniem jest umrzeć z godnością. Nostalgiczny film o głębokim przesłaniu, nakłaniający do refleksji o życiu.

Podziel się artykułem