10 horrorów o opętaniach, które sprawią, że wezwiecie egzorcystę

Dariusz Filipek
10 min czytania
Horrory o opętaniach - ranking 10 filmów wartych Waszej uwagi

Z ostatniej chwili

Byliście kiedyś opętani? Jeśli nie, a chcecie wiedzieć, jak to jest dać się diabłu otulić piekielnie cieplutkim kocykiem, to sprawdźcie horrory o opętaniach z naszego zestawienia. Znajdziecie tu wielu biedaków przechodzących nieprzyjemne egzorcyzmy i inne dziadostwa, których przypadki możecie potraktować jako demoniczne case study. Filmowe, ale zawsze!

Dla jednych opętanie ma posmak religijny i egzorcyzmy są w tym przypadku więcej niż mile widziane; niektórzy kojarzą taki stan z kondycją psychiczną, czyli zaburzeniem transowym i opętaniowym; jeszcze inni pławią się w horrorach o opętaniach dostarczających im demonicznej rozrywki różnej maści. Nie ważne, w której z grup jesteście – ważne, że tu jesteście, gotowi na dziesięć filmowych horrorów o opętaniach, które niekoniecznie prezentują to zjawisko w klasyczny sposób.

Zawartość
Byliście kiedyś opętani? Jeśli nie, a chcecie wiedzieć, jak to jest dać się diabłu otulić piekielnie cieplutkim kocykiem, to sprawdźcie horrory o opętaniach z naszego zestawienia. Znajdziecie tu wielu biedaków przechodzących nieprzyjemne egzorcyzmy i inne dziadostwa, których przypadki możecie potraktować jako demoniczne case study. Filmowe, ale zawsze!10. “Naznaczony” (“Insidious”)W śpiączce pomiędzy światamiOglądaj “Naznaczonego” w serwisie CDA Premium >>9. “Opętanie” (1999) (“Stir of Echoes”)Nie dajcie się hipnozieOglądaj “Opętanie” w serwisie Google Play >>8. “Opętanie” (1981) (“Possession”)Opętana rozwódkaOglądaj “Opętanie” w serwisie TVP VOD >>7. “Zbaw nas ode złego” (“Deliver Us from Evil”)Opętania w wielkim mieścieOglądaj “Zbaw nas ode złego” w serwisie Netflix >>6. “Egzorcyzmy Emily Rose” (“The Exorcism of Emily Rose”)O jeden egzorcyzm za dalekoOglądaj “Egzorcyzmy Emily Rose” w serwisie Chili >>5. “W sieci zła” (“Fallen”)Czas jest po mojej stronie, tak jestOglądaj “W sieci zła” w serwisie iTunes >>4. “Martwe zło” (2013) (“Evil Dead”)Kolejny domek w lesieOglądaj “Martwe zło” w serwisie iTunes >>3. “Lśnienie” (“The Shining”)Demon w butelceOglądaj “Lśnienie” w serwisie Netflix >>2. “Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii” (“The Witch: A New-England Folktale”)Z rodziną dobrze wychodzi się tylko na zdjęciuOglądaj “Czarownicę” w serwisie Chili >>1.  “Egzorcysta” (“The Exorcist”)Opętanie na miarę OscaraOglądaj “Egzorcystę” w serwisie Chili >>Do tematu horrorów o opętaniach zapewne jeszcze wrócimy, bo ta lista jest uboga w kilka świetnych produkcji, o których warto wspomnieć w przyszłości. Być może to Wy pomożecie nam stworzyć kontynuację. Dajcie znać w komentarzach, które horrory o opętaniach według Was są najbardziej interesujące.

10. “Naznaczony” (“Insidious”)

W śpiączce pomiędzy światami

“Naznaczony” to horror od Jamesa Wana (“Piła”, “Aquaman”), opowiadający o chłopcu, który w następstwie wypadku wpadł w śpiączkę. Dzieciak brodzi pomiędzy światem żywych i umarłych, a jego rodzice zrobią wszystko, aby chłopiec do nich wrócił.

Film doczekał się kilku kontynuacji i obecnie czekamy na kolejne widowisko z serii, czyli “Insidious: The Dark Realm”.

Oglądaj “Naznaczonego” w serwisie CDA Premium >>

9. “Opętanie” (1999) (“Stir of Echoes”)

Nie dajcie się hipnozie

https://www.youtube.com/watch?v=hcwL5URkh2s

Tym razem dostaje się hipnozie. W końcu czemuś musi się oberwać. Po niefortunnej sesji hipnotycznej niezbyt zadowolony ze swojego życia mężczyzna, zaczyna miewać dziwne wizje. Rzeczy komplikują się jeszcze bardziej, gdy okazuje się, że jego syn ma również podobne wizje, a bohater odegrany przez Kevina Bacona popada w coraz większe szaleństwo.

Film oparto na powieści Richarda Mathesona, który dał nam również “Jestem legendą” i wiele innych powieści oraz opowiadań zaadaptowanych na potrzeby kina i telewizji. Niestety “Stir of Echoes” nie został zbyt mocno zauważony, a szkoda, bo to całkiem przyjemna rozrywka.

Oglądaj “Opętanie” w serwisie Google Play >>

8. “Opętanie” (1981) (“Possession”)

Opętana rozwódka

Klasyk Andrzeja Żuławskiego, więc w przypadku tego twórcy jest to również obietnica fabuły wkraczającej w okolice surrealizmu. Z jednej strony jest to film wypełniony grozą i makabrą, a z drugiej opowieść o zdradzie, rozpadzie rodziny i szaleństwie. Inspiracją do powstania widowiska był rozwód Żuławskiego, a wiadomo, że najlepsze opowieści powstają, kiedy twórcę dotknie coś do żywego. I tak jest w tym przypadku.

Film został zakazany w wielu krajach, nie zarobił wielkich pieniędzy, podzielił krytyków i widzów, a jednak dziś nosi status kultowego. Warto!

Oglądaj “Opętanie” w serwisie TVP VOD >>

7. “Zbaw nas ode złego” (“Deliver Us from Evil”)

Opętania w wielkim mieście

Horror od Scotta Derricksona efektywnie wykorzystujący powtarzany do nieprzytomności motyw opętania i kilka innych kalek. Tym razem reżyser zaserwował film grozy wypełniony akcją, łączący motyw kryminalnego dochodzenia w wielkim mieście z egzorcyzmami. To nieskomplikowana, mroczna i mocna rozrywka z krwawymi obrzydliwościami w tle.

“Zbaw nas ode złego” opowiada o kilku śledztwach układających się w jedną mroczną całość. Do detektywa nowojorskiej policji dołącza nieco dziwny ksiądz i razem starają się powstrzymać zło dławiące ulice Nowego Jorku.

Oglądaj “Zbaw nas ode złego” w serwisie Netflix >>

6. “Egzorcyzmy Emily Rose” (“The Exorcism of Emily Rose”)

O jeden egzorcyzm za daleko

Połączenie dramatu sądowego i horroru o egzorcyzmie. Reżyser filmu, Scott Derrickson, pojawił się w tym zestawieniu dwa razy, bo jak mało który twórca umie w horrory. W przypadku “Egzorcyzmów Emily Rose” podparł się prawdziwą historią egzorcyzmów Anneliese Michel, która zmarła w trakcie obrzędu. To porażająca, mocna i sprawnie nakręcona oraz interesująco opowiedziana historia.

Nie jest to jedyny film skupiający się na tragedii tej młodej kobiety. Jej życie i śmierć posłużyły filmowcom do stworzenia filmów “Requiem” i “Anneliese: The Exorcist Tapes”.

Oglądaj “Egzorcyzmy Emily Rose” w serwisie Chili >>

5. “W sieci zła” (“Fallen”)

Czas jest po mojej stronie, tak jest

“W sieci zła” to zupełnie inna demoniczna bajka. Film zaczyna się niczym rasowy thriller w klimacie produkcji Davida Finchera. Jednak tym razem zagadka kryminalna to tylko część historii. Ważniejszy jest tu demon, który przemieszcza się pomiędzy ciałami i gra w kotka i myszkę z detektywem policji.

W głównej roli wystąpił Denzel Washington, a w demonicznego Azazela wcieliło się mnóstwo aktorów, których bohaterzy kończą marnie. Ten horror jest dosyć nietypowy, kiedy zbić go z resztą pozycji na liście, więc tym bardziej warto go sprawdzić.

Oglądaj “W sieci zła” w serwisie iTunes >>

4. “Martwe zło” (2013) (“Evil Dead”)

Kolejny domek w lesie

 

“Martwe zło” z 2013 roku to typowa opowieść o młodych ludziach, którzy wpadli w niezłe horrorowe bagno. Domek w lesie miał posłużyć za miejsce, w którym dziewczyna przejdzie odwyk. Niestety znajdują księgę, której lepiej było nie dotykać. Wtedy rozpoczyna się prawdziwe szaleństwo, przy którym uzależnienie od narkotyków to nic. Rzeź i zwroty akcji w tym filmie sprawiły, że chociaż nie należę do osób odczuwających strach, to tym razem kilka razy podskoczyłem w emocjach.

Chociaż doceniam klasyczne “Martwe zło”, to dziś chętniej wracam do odświeżonej wersji przepisanej i wyreżyserowanej przez Fede Alvareza, który przyznał, iż chciałby nakręcić kontynuację tego horroru.

Oglądaj “Martwe zło” w serwisie iTunes >>

3. “Lśnienie” (“The Shining”)

Demon w butelce

Tego filmu nie trzeba zbyt szeroko przedstawiać, gdyż niezapomniany klasyk Stanleya Kubricka i jednocześnie jedną z najznakomitszych adaptacji prozy Stephena Kinga, znają zapewne wszyscy. Jeśli są jednak tacy, którzy nie widzieli tego wielowarstwowego horroru, gdzie groza miesza się z dramatem rodzinnym, a szaleństwo z demonicznymi siłami, to powinni jak najszybciej nadrobić “Lśnienie”. Film jest nie tylko pełen świetnych kreacji (jak zwykle znakomity Jack Nicholson), niezapomnianych scen, ale także zrealizowano go z wyczuciem i obraz bez nadęcia celuje w kinematograficzną poezję.

Niedawno na ekranach kin mogliśmy oglądać kontynuację “Lśnienia”, czyli adaptację powieści “Doktor Sen”. W 1997 roku dostaliśmy również miniserial “Lśnienie”, a obecnie czekamy na serial HBO Max “Overlook”, którego akcja będzie rozgrywała się w piekielnym hotelu pośród mroźnego niczego.

Oglądaj “Lśnienie” w serwisie Netflix >>

2. “Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii” (“The Witch: A New-England Folktale”)

Z rodziną dobrze wychodzi się tylko na zdjęciu

Niezwykle niepokojąca opowieść o rodzinie skazanej na banicję. Film można odczytywać na wiele sposobów. Powierzchniowo jest to historia o wpływie mrocznej siły na rodzinę. Jednak można interpretować produkcję jako studium rodzinnych dysfunkcji w dosyć niecodziennych okolicznościach, bo akcja “Czarownicy” rozgrywa się w 1960 roku w Nowej Anglii, co nadaje całości niespotykanego charakteru. Do tego dorzucono religijne dziwactwa i mamy mocną mieszankę horrorową.

Debiutancki film Roberta Eggersa spotkał się z dosyć mieszanym przyjęciem. Można wręcz powiedzieć, że podzielił widzów na tych, którzy uważają ten horror za arcydzieło – świetnie zagrane, nakręcone i opowiedziane – ale są również tacy, których odpycha dramatyzm i cierpią na niedosyt grozy. Każdy ma prawo do własnej opinii, ale ja polecam “Czarownicę” z czystym sercem.

Oglądaj “Czarownicę” w serwisie Chili >>

1.  “Egzorcysta” (“The Exorcist”)

Opętanie na miarę Oscara

Zaczęło się dosyć niewinnie i wyjątkowo typowo – od planszy oujia, która okazała się czymś więcej niż zwykłą zabawką. Później rzeczy zaczęły się nieprzyjemnie sypać. Młodziutka, zaledwie 12-letnia Regan, przeszła w przenośni i dosłownie piekło na ziemi. Tutaj nie pomogli lekarze, a dopiero interwencja egzorcysty stała się nadzieją dla dziewczynki, która zmagała się z czymś wyjątkowo mrocznym i wyniszczającym ją od środka.

“Egzorcysta” to niezwykle brutalny klasyk, który praktycznie się nie starzeje. Horror doceniony zarówno przez widzów, jak i krytyków, potrafi wzbudzić torsje u ludzi o słabych żołądkach. Film doczekał się kolejnych części, niektóre z nich nie były najgorsze. Powstały również dwa sezony serialu pod tym samym tytułem. Obecnie czekamy na zupełnie nową wersję adaptacji powieści Williama Petear Blatty’ego, która dała życie klasykowi z 1973 roku.

Oglądaj “Egzorcystę” w serwisie Chili >>

Do tematu horrorów o opętaniach zapewne jeszcze wrócimy, bo ta lista jest uboga w kilka świetnych produkcji, o których warto wspomnieć w przyszłości. Być może to Wy pomożecie nam stworzyć kontynuację. Dajcie znać w komentarzach, które horrory o opętaniach według Was są najbardziej interesujące.

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami – dołącz do nas w mediach społecznościowych!

Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Threads, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Reddicie i Instagramie. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. W razie pytań lub sugestii piszcie do nas na [email protected]. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie zawsze na czasie z najnowszymi trendami i wydarzeniami! Nie zapomnijcie wpaść na nasz YouTube.

1 komentarz