in ,

SUPER!SUPER!

Jack Ryan – sezon 2 – recenzja serialu

Jack Ryan sezon 2 Amazon Prime Video recenzja
7/10
Recenzja drugiego sezonu serialu Jack Ryan (Amazon Prime Video)

Pierwszy Jack Ryan był niezły i przeniósł nas w wir nostalgii, którą darzymy przesadnie patriotyczne filmy sensacyjne podbijające kina dekady temu. Jednak zabrakło mu czegoś, co sprawiłoby, że bez zadyszki płynąłbym kraulem przez narrację. Drugi sezon ma tego czegoś o wiele więcej, ale nie na tyle, by pisać, iż mamy do czynienia z widowiskiem w jakikolwiek sposób wybitnym.

Jack Ryan tym razem zabiera nas nie na Bliski Wschód, a do Ameryki Południowej, gdzie wenezuelski prezydent tłamsi swój lud, a przy okazji mocno następuje na odcisk tytułowemu bohaterowi. Prezydent Reyes nie przebiera w środkach i wydaje na Jacka wyrok śmierci, z którego bohater wychodzi cało, ale ginie jego przyjaciel. Zemsta będzie krwawa i będzie dążył ku niej do upadłego. Nawet jeśli ma to zagrozić jego pozycji w Waszyngtonie.

Jednak sprawa jest nie tylko osobista. Bogate w surowce naturalne państwo jest na skraju wojny domowej, a na domiar złego nasz waleczny analityk odkrywa, iż na wody terytorialne Wenezueli mógł wpłynąć statek z bronią, która może zagrozić bezpieczeństwu Stanów Zjednoczonych. Jack zajmuje się sprawą i we współpracy z Jamesem, z którym powstrzymał w poprzednim sezonie złowieszczego terrorystę, zabiera się za skrajnie prawicowego tyrana, który zrobił z urzędu bezwzględny dyktat. Na moment przenosimy się do Moskwy, trochę więcej czasu spędzimy w Londynie i Stanach Zjednoczonych, ale przede wszystkim będziemy obserwowali malowniczą Wenezuelę.

Zaserwowano nam sporo wręcz niedorzecznych zdarzeń, ale rozrywkowo sklejających się z osią fabularną.

Jack Ryan serial amazon prime video
Casual Jack (Amazon Prime Video)

Jest mnóstwo strzelanin, wybuchów i pościgów. Nowy Jack Ryan jest brutalny, ostro goni z narracją i przynosi na myśl przygody Jamesa Bonda. Jeden bohater dostaje ataku serca, inny wyłupuje oczy wrogowi, a jeszcze inny zamienia się w Rambo i jako jednoosobowa armia staje w przegranej walce przeciwko sporej grupie żołnierzy. Dzieje się.

Obecne władze Wenezueli, gdy zobaczyły, co się o ich kraju mówi, jak się go pokazuje w serialu Amazon Prime Video, chwyciły się za głowę. Jednak taka właśnie jest poetyka Jacka Ryana – nie można brać tego serialu całkiem na serio, ponieważ momentami kompletnie nie oddaje rzeczywistości. To typowa fantastyka sensacyjna, gdzie mamy skupić się na akcji, interakcjach między bohaterami i zagrożeniach, a nie na prezentowaniu świata, jakim jest w rzeczywistości (o to chodzi w fikcyjnych historiach, prawda?). Jeśli szukacie tu realizmu i oddawania świata z pełnym poszanowaniem dla faktów, to już teraz warto nie brać tego serialu pod uwagę. To w końcu bardzo luźna adaptacja prozy Toma Clancy’ego, który także snuł sensacyjne fantasmagorie na kanwie możliwych światowych konfliktów. I tak należy traktować również serial. Jednocześnie trochę się nie dziwię Wenezuelczykom, bo zaprezentowana tu fikcja jest dosyć sugestywna. Serial przede wszystkim jest przestrogą przed politykami, których chore ambicje, partykularne interesy i socjopatyczne ciągoty, potrafią ściągnąć cały kraj na dno.

Ci, którzy rozumieją i akceptują konwencję, z którą Jack Ryan nas mierzy, będą raczej usatysfakcjonowani, bo Amazon kolejny raz nie żałował pieniędzy na efekty specjalne, a akcja goni akcję.

Jack Ryan recenzja serialu sezon 2
Zły prezydent, który niekoniecznie chce tylko pilnować żyrandola (Amazon Prime Video)

Ostateczne rozwiązanie sprawy, które następuje w finale, to wspaniała w swej brutalności feeria dla osób poszukujących mocnych wrażeń. Jednocześnie zdarzają się momenty niedorzeczne, gdy np. samochód mający problem z rozruchem odpala dopiero po tym, jak przyjmuje na siebie grad pocisków. To nadal nie jest serial idealny i kiedy przypominam sobie pierwszy sezon Kontry, Jack Ryan wypada dosyć biednie, pomimo włożonych weń milionów.

Jednak po wyłączeniu myślenia, bawiłem się całkiem dobrze. Jest zajmująca i przyzwoicie rozpisana intryga, mamy kilku przerażających złych ludzi, dostaliśmy sporo akcji, a narracja jest sprawniejsza niż w poprzednim sezonie. Zdjęcia są świetne, dynamiczne, wybuchy realistyczne i raczej nie oszczędza się nam brutalnych obrazków.

Ponadto John Krasinski coraz lepiej czuje się w roli Jacka.

Jack Ryan serial
Na tę trójkę nie ma mocnych (Amazon Prime Video)

Na szczęście nie napisano mu tak wielu obrzydliwie pompatycznych one-linerów, które irytowały mnie poprzednio. Co prawda nieco brakuje mu do charyzmatycznego Harrisona Forda, który w mojej opinii był najlepszym Jackiem Ryanem, ale polubiłem go w tej roli. Jakkolwiek nieco żałowałem, że wciąż brak mu głębi i przez większość czasu jest tylko żołnierzykiem swej jednoosobowej armii, którą skrywa pod analityczną, a jednocześnie niezbyt rozsądną kopułą, narażając wszystkich dookoła w swoim dążeniu do prawdy i sprawiedliwości.

Tym samym, jeśli chcecie sięgnąć po coś rozrywkowego, to Jack Ryan niedaleko pada od Jamesa Bonda. Nie jest aż tak spektakularny, a główny bohater nie jest tak interesujący, światowe realia są równie dalekie od rzeczywistości, jednak w zamian dostajemy kilka godzin mocnej, solidnej i dobrze skrojonej szpiegowsko-sensacyjnej rozrywki.

Oglądaj serial Jack Ryan w serwisie Amazon Prime Video >>

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Threads, Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

Recenzja serialu Jack Ryan - sezon 2 (Amazon Prime Video)
7/10
7/10

Werdykt

Nowy Jack Ryan to solidny powrót, czyli jeszcze więcej tego, co już znamy i część z nas polubiła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Który film zarobił więcej - Joker czy Avengers: Koniec Gry (Warner Bros., Marvel Studios)

Joker czy Avengers: Koniec gry – który film zarobił więcej?

Apple TV+ aplikacja na windows 10 xbox one

Czy aplikacja Apple TV+ pojawi się na Windows 10 i konsoli Xbox One?