Jak oglądać BBC iPlayer
Logo BBC iPlayer | Materiał prasowy. Edycja Popkulturysci.pl
in , , , ,

SUPER!SUPER! LOLLOL SMUTNESMUTNE SZOKSZOK SEXYSEXY WTF?!WTF?!

Poradnik: Jak oglądać BBC iPlayer w Polsce za darmo na komputerze i telefonie

BBC iPlayer to skarbnica dobroci. Świetne programy rozrywkowe, seriale, filmy, newsy i dokumenty. Dlatego w tym roku miałem ciężki wybór moralny. Uwielbiam serial Line of Duty. Sieć jednak kocha spoilerować, więc chciałem oglądać najnowszy sezon (był świetny!) w dniu premiery w Wielkiej Brytanii. Niestety żadna rodzima stacja telewizyjna, SVOD ani nawet VOD nie oferowało go na terenie Polski.

Możliwości były dwie: oglądać pirata lub obejrzeć na BBC iPlayerze. Właściwie trzy, ale nie chciało mi się lecieć do Wielkiej Brytanii tylko po to, żeby sobie serial pooglądać…

Wybrałem drugie rozwiązanie. Piractwem się brzydzę i korzystam z nielegalnych źródeł w ostateczności. Chociaż zmienianie lokalizacji celem dostępu do zablokowanych treści też uwłacza moralności, to wychodzę z założenia, iż żyjemy na mocno zglobalizowanym rynku, którego rozwój dawno wyprzedził archaiczne umowy licencyjne.

Dobra kulturalne powinny być dostępne dla wszystkich, na takich samych zasadach. Oczywiście odpłatnie. Chociaż chętnie zapłaciłbym za dostęp do iPlayera, to niestety BBC nie daje wyboru i trzeba kombinować. Jak? To w zasadzie bardzo proste.

Jak oglądać BBC iPlayer w Polsce na komputerze stacjonarnym lub laptopie?

1. Potrzebna będzie usługa VPN, która wirtualnie zmieni Twoją lokalizację.

Do tej pory używałem bardzo popularnego i niekoniecznie bezpiecznego rozszerzenia Hola, które działa na zasadzie peer-to-peer (ostatecznie nie wiesz, co przeglądają ludzie, korzystający z Twojego połączenia). Jednak BBC jest mocno wyczulone na wszelkie rozwiązania tego typu i Hola przestała sprawdzać się przy maskowaniu. Inną darmową wtyczką, której można użyć w przeglądarce Chrome, jest Touch VPN. Podobne rozszerzenia znajdziecie na Operę i Firefoxa.

BBC iPlayer zmiana lokalizacji
Zrzut ekranu ze strony BBC iPlayer

Można również zaopatrzyć się w oprogramowanie na komputer. Polecam program CyberGhost VPN, który daje spore możliwości przy pewnych ograniczeniach w darmowej wersji.

2. Ustaw lokalizację rozszerzenia na Wielką Brytanię.

Jest to kwestia kilku kliknięć. Po zmianie lokalizacji pamiętaj o wyczyszczeniu cacheu. Możesz to zrobić ręcznie lub tak jak ja, używając rozszerzenia Cache Killer. Odśwież stronę i wszystko powinno działać.

BBC iPlayer poradnik
Zrzut ekranu ze strony BBC iPlayer

Jeśli jednak masz ciągle problemy, sprawdź inne rozszerzenia, których w Chrome Web Store jest od groma.

Jak oglądać BBC iPlayer na smartfonie lub tablecie?

1. Ściągnij aplikację BBC iPlayer.

Aplikacji BBC iPlayera nie pobierzesz z Google Play na terenie Polski. jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zaopatrzy się w nią przez witrynę APK Mirror.

BBC iPlayer APK Mirror
Zrzut erkanu ze strony APK Mirror – BBC iPlayer

Jeśli nie możesz zainstalować BBC iPlayera, najpewniej nie nadałeś urządzeniu zezwolenia na instalowanie aplikacji z nieznanych źródeł. Możesz to zrobić w ustawieniach smartfonu w zakładce Prywatność.

BBC iPlayer ustawienia w smartfonie
Zrzut ekranu ze smartfona. Zakładka ustawień, nadających uprawnienie do instalacji aplikacji spoza repozytorium Google Play

2.  Pobierz aplikację, która zmieni Twoją lokalizację.

Na smartfonie zmieniam lokalizację za pomocą Turbo VPN. Jednak nie jest to jedyna opcja i na Google Play znajdziesz sporo podobnych aplikacji. Zarówno bezpłatnych, jak i płatnych.

BBC iPlayer apk aplikacja polska
Zrzut ekranu z aplikacji BBC iPlayer działającej w Polsce

To wszystko! Od teraz możesz oglądać BBC iPlayer na komputerach i urządzeniach mobilnych.

Szukasz więcej poradników? Piszę je dla Was pod hasztagiem #poradnik

Znajdź nas na Facebooku

Dariusz Filipek

Napisał Dariusz Filipek

Redaktor naczelny. Przez lata nieszczęśliwie związany z e-commerce. Ogląda, czyta, słucha, pisze, rysuje, ale nie zatańczy. Publikował na łamach serwisów różnych i różniastych.

runaways marvel hulu

Runaways będą częścią MCU?

Największy festiwal bodypaintingowy

Zakończył się największy festiwal bodypaintingowy