Jimmy Savile Brytyjski Horror Netflix dokument
in

SUPER!SUPER! Na czasieNa czasie

Premiera dokumentu “Jimmy Savile: Brytyjski horror” na Netflix

Zwiastun dokumentu Netflixa

Gwiazdor, ekscentryk, pedofil — taki obraz Jimmy’ego Savile’a buduje dwuodcinkowy dokument Netflixa “Jimmy Savile: Brytyjski horror”.

Jimmy Savile: Brytyjski horror” to opowieść o gwiazdorze, który spotykał się z papieżem, przyjmowała go rodzina królewska i prowadził najpopularniejsze programy rozrywkowe w Wielkiej Brytanii“Top of the Pops” czy “Jimmy to załatwi”. Zna i uwielbiał go cały kraj. Został nawet odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego w 1971 roku, a dziewiętnaście lat później otrzymał tytuł szlachecki. Z kolei Jan Paweł II uhonorował go Orderem Świętego Grzegorza Wielkiego.

Jednak jeszcze w czasie jego kariery pojawiały się plotki, że na partnerki seksualne upodobał sobie młode, być może za młode dziewczyny. Nikt nie wskazał go palcem, gdyż był nie tylko ekscentrycznym gwiazdorem, ale znano go również z wielu działań charytatywnych, więc za życia wydawał się być człowiekiem nie do ruszenia. Dekadę po jego śmierci dostaliśmy sylwetkę tego zdziwaczałego i jak się okazuje, również niebezpiecznego mężczyzny, na którym dwuodcinkowy dokument Netflixa nie pozostawia suchej nitki.

Od ukochanego gwiazdora do znienawidzonego pedofila

“Jimmy Savile: Brytyjski horror” to dokument, który jest tym dla Brytyjczyków, czym “Leaving Neverland: Ciemna strona Michaela Jacksona” jest dla świata. I tak w tym przypadku, jak i w każdym innym, kiedy oskarżenia są rzucane po śmierci podejrzanego — pojawią się głosy, że zmarły nie może się bronić. Jakkolwiek śledztwo sprzed kilku lat wykazało, iż niechlubny bohater dokumentu faktycznie dopuszczał się czynów pedofilskich.

Król tygrysów nowy mąż

Król tygrysów zakochał się w więzieniu

Chociaż Joe Exotic siedzi i prędko z więzienia nie wyjdzie, to nadal wierzy w miłość i pragnie mieć kolejnego męża. CZYTAJ WIĘCEJ ▶

W dokumencie pojawia się wstrząsająca relacja ocalałej, która opowiedziała, w jaki sposób o kilkadziesiąt lat starszy mężczyzna molestował ją, kiedy była jedenastolatką. Porażające były łzy dorosłej już kobiety, przytaczającej historię o tym, jak wkładała tampony w odbyt, gdyż w ten sposób starała się, aby zboczeniec nie mógł wkładać jej palców. To niezwykle obrazowy opis tego, jak osamotnione jest dziecko, które stara się w jakiś sposób radzić sobie z gwałcicielem systematycznie wykorzystującym swoją ofiarę.

Krytycy zachwyceni, ale wściekli

Na tę chwilę nie ma wielu opinii dotyczących dokumentu, ale te, które już się pojawiły, są pozytywne i pełne emocji. Lucy Mangan z Guardiana ma nadzieję, że jeśli istnieje piekło, to Jimmy Savile się w nim właśnie smaży. Ed Power z Daily Telegraph nazwał produkcję Netflixa obszerną kroniką o potworze, któremu śmietanka polityczna i biznes rozrywkowy pomagały ukrywać się w świetle reflektorów.

Jimmy Savile znał i był uwielbiany nie tylko przez zwykłych widzów
Jimmy Savile znał i był uwielbiany nie tylko przez zwykłych widzów

Steve Coogan jako Jimmy Savile

Obecnie trwają prace nad serialem fabularnym “The Reckoning” od BBC, który również opowie o życiu i zbrodniach seksualnych Jimmy’ego Savile’a. Jest to o tyle odważny ruch, gdyż to właśnie BBC postanowiło nie publikować materiału, który stawiał ich gwiazdę w złym świetle.

Ostatecznie temat znalazł się w konkurencyjnej stacji ITV i w 2012 roku widownia została wstrząśnięta dokumentem Exposure: The Other Side of Jimmy Savile”. Bez tej produkcji nazwisko gwiazdora nadal byłoby synonimem tego, co najlepsze w brytyjskiej rozrywce. Obecnie stanowi trudny i niewygodny temat — szczególnie dla ówczesnego kierownictwa BBC.

“The Reckoning” napisał Neil McKay, który wcześniej pracował nad “See No Evil: The Moors Murders”, “Appropriate Adult”, a ostatnio nad “Four Lives”. W serialu w Jimmy’ego Savile’a wcieli się Steve Coogan znany ze “Stephena” czy “Tajemnicy Filomeny”. Dokładna data premiery nie jest znana, ale wiemy, iż widowisko ma pojawić się jeszcze w 2022 roku.

170-minutowy dokument Netflixa jest już dostępny w serwisie. Produkcja jest sugerowana widzom, którzy ukończyli 18 rok życia z uwagi na podjętą tematykę.

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisał Dariusz Filipek

Redaktor naczelny. Przez lata nieszczęśliwie związany z e-commerce. Ogląda, czyta, słucha, pisze, rysuje, ale nie zatańczy. Publikował na łamach serwisów różnych i różniastych.

Joe Exotic mąż

Joe Exotic chce poślubić mężczyznę poznanego w więzieniu

Body Parts

Premiera programu “Body Parts” na TLC