The Boys sezon 4

J.K. Rowling nazwała Davida Tennanta “genderowym TALIBEM”

Łukasz Mendak
5 min czytania

Z ostatniej chwili

J.K. Rowling w ogniu kolejnej kontrowersji! Tym razem celem jej ostrych słów stał się nie kto inny jak David Tennant.

- Reklama -
Ad image

Rowling, która już wcześniej wdała się w publiczne spory z Danielem Radcliffem i innymi gwiazdami, teraz wycelowała swoje działa w Tennanta. Aktor, znany z roli w “Broadchurch”, niedawno wyraził swoje poglądy na temat osób sprzeciwiających się prawom osób transpłciowych podczas British LGBT Awards. Tennant wezwał brytyjską minister ds. równości Kemi Badenoch, aby “zamknęła się” po jej sugestii o zakazie wstępu dla kobiet transpłciowych do damskich toalet i drużyn sportowych.

David Tennant: “jebańcy, którzy są po złej stronie historii”

W wywiadzie na tym samym wydarzeniu Tennant nie przebierał w słowach, nazywając krytyków trans “małą grupką narzekających jebańców, którzy są po złej stronie historii i niedługo znikną”.

Rowling nie pozostała mu dłużna! Na X ostro odpowiedziała: “Ten człowiek mówi o ofiarach gwałtu, które chcą wyłącznie kobiecej opieki, pielęgniarkach pozywających obecnie fundację zdrowia za zmuszanie ich do przebierania się na oczach mężczyzny, dziewczętach i kobietach tracących możliwości uprawiania sportu na rzecz mężczyzn i kobiet osadzonych w więzieniach ze skazanymi przestępcami seksualnymi”.

Nie oszczędzając Tennanta, Rowling dodała: “Jak na człowieka, który rzekomo jest wzorem współczucia i tolerancji, naprawdę chce, aby wiele osób przestało istnieć”. Ludzi takich jak on nazwała “genderowymi talibami”.

J.K. Rowling i jej konflikt z artystami

Ale to nie koniec! Tennant, znany również z roli w “Doctor Who”, dołączył do grona celebrytów, którzy weszli w konflikt z Rowling. Wcześniej w tym roku, autorka ponownie skonfliktowała się z Danielem Radcliffem po publikacji raportu Cass Review dotyczącego usług związanych z tożsamością płciową dla młodych ludzi w Wielkiej Brytanii. W raporcie stwierdzono, że istnieją „wyjątkowo słabe” dowody na to, że należy podawać młodym ludziom leki przejściowe, takie jak leki blokujące dojrzewanie.

- Reklama -
Skazana Max serial

Rowling wyraźnie napisała na X: “Celebryci, którzy wspierali ruch mający na celu erozję ciężko wywalczonych praw kobiet i którzy używali swoich platform do wspierania tranzycji niepełnoletnich, mogą zachować swoje przeprosiny, które przeszły traumę detransycji i wrażliwych kobiet zależnych od przestrzeni tylko dla jednej płci”.

J.K Rowling serwis X Twitter
J.K. Rowling nie szczędziła Davida Tennanta w serwisie X

Radcliffe w odpowiedzi dla The Atlantic powiedział: “To mnie naprawdę smuci, ponieważ patrzę na osobę, którą poznałem, na chwile, kiedy się spotkaliśmy, na książki, które napisała, na świat, który stworzyła, i wszystko to jest dla mnie tak głęboko empatyczne”.

Dlaczego J.K. Rowling nie znosi osób transpłciowych?

J.K. Rowling, autorka serii książek o Harrym Potterze, stała się postacią kontrowersyjną z powodu swoich wypowiedzi na temat osób transpłciowych. Jej publiczne stanowisko na temat praw i tożsamości osób trans wzbudziło wiele kontrowersji i podzieliło opinię publiczną.

Kontrowersje wokół J.K. Rowling rozpoczęły się w grudniu 2019 roku, kiedy autorka wsparła na ówczesnym Twitterze Mayę Forstater, brytyjską badaczkę, która została zwolniona z pracy za swoje twierdzenia, że “mężczyźni nie mogą przekształcić się w kobiety”. Rowling napisała na Twitterze: “Ubieraj się, jak chcesz. Nazywaj siebie, jak chcesz. Śpij z każdym dorosłym, który cię zechce. Żyj swoim najlepszym życiem w pokoju i bezpieczeństwie. Ale zmuszanie kobiet do zwalniania z pracy za stwierdzenie, że płeć jest realna? #IStandWithMaya #ThisIsNotADrill”.

- Reklama -
Shogun oglądaj online serial disney

W czerwcu 2020 roku J.K. Rowling opublikowała esej na swojej stronie internetowej, w którym szczegółowo opisała swoje stanowisko na temat tożsamości płciowej i praw osób transpłciowych. W eseju wyraziła obawy dotyczące wpływu, jaki rosnąca akceptacja praw osób trans ma na prawa kobiet. Argumentowała, że otwarcie przestrzeni dla osób trans może stwarzać zagrożenie dla kobiet, szczególnie w miejscach takich jak łazienki i schroniska.

Wypowiedzi Rowling spotkały się z szeroką krytyką zarówno ze strony społeczności LGBTQ+, jak i ze strony niektórych aktorów, również z filmów o Harrym Potterze, w tym Daniela Radcliffe’a, Emmy Watson i Ruperta Grinta, którzy wyrazili wsparcie dla osób transpłciowych i zdystansowali się od jej poglądów.

J.K. Rowling kontynuowała wyrażanie swoich opinii na temat praw osób trans, często powołując się na własne doświadczenia jako ofiary przemocy domowej i seksualnej. Podkreślała, że jej stanowisko wynika z troski o bezpieczeństwo i prawa kobiet. Jej krytycy argumentowali, że jej wypowiedzi dezinformują i wzmacniają uprzedzenia wobec osób trans, a także szkodzą walce o równe prawa.

Choć J.K. Rowling nadal jest autorką szanowaną za swoje literackie osiągnięcia, jej wypowiedzi na temat osób transpłciowych podzieliły fanów i szeroką publiczność. Dla wielu osób jej stanowisko jest postrzegane jako transfobiczne, a jej wypowiedzi wywołują liczne debaty na temat praw osób trans i ich miejsca w społeczeństwie.

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami – dołącz do nas w mediach społecznościowych!

Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Threads, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Reddicie i Instagramie. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. W razie pytań lub sugestii piszcie do nas na [email protected]. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie zawsze na czasie z najnowszymi trendami i wydarzeniami! Nie zapomnijcie wpaść na nasz YouTube.

Podziel się artykułem
Zostaw komentarz