The Boys sezon 4

Joga – sport czy relaks?

Wpis partnerski
3 min czytania

Z ostatniej chwili

Joga to jeden z tych sportów, które są często kwitowane uśmiechem przez osoby ćwiczące w sposób dużo bardziej związany z siłownią czy fitnessem. Kojarzy się nam często siedzeniem na macie i tyle. Tymczasem, tak jak każdy inny sport może być niezwykle dobry dla naszego zdrowia, także dla wzmocnienia mięśni czy poprawy krążenia.

O jodze słów kilka

Nie jest może tak mocno nastawiona na wysiłek, jak wiele innych aktywności, o których można przeczytać na https://polskieinteresy.pl/category/sport/, ale także wymaga wiele dania z siebie. Dlatego jeżeli ktoś uważa, że joga to żaden sport można być pewnym, że nigdy jej nie próbował.

- Reklama -
Ad image

Joga i medytacja – czy ćwiczenie jogi oznacza zagłębianie się w filozofię wschodu?

Oczywiście joga od wieków była ściśle połączona z medytacją. Jednak w naszym kraju bardzo często staje się po prostu sportem, a filozofia zostaje zdawkowo przekazywana przez instruktorów raczej jako tło do ćwiczeń. Jest to wbrew pozorom ułatwiające i umilające czas spędzony na macie, tym bardziej że często idee te mają rzeczywiście przełożenie na rzeczywistość. Choćby w zakresie tego, jakie ćwiczenia, na co wpływają. Odpowiednia muzyka w tle podczas ćwiczeń wycisza i relaksuje. Osoby ćwiczące jogę mają znacznie mniej problemów kardiologicznych, jak i dużo niższy poziom kortyzolu, czyli tak zwanego hormonu stresu. Sama joga, o ile spokojna, o tyle ostatecznie można być pewnym, że sprawi, iż nasza sylwetka będzie dużo bardziej wysportowana, umięśniona. Joga także pomoże w rozciągnięciu różnych partii ciała. Joga jest świetnym wstępem do ćwiczeń dla każdego, szczególnie kiedy chcemy zacząć być aktywni fizycznie, ale nie jesteśmy pewnie, czy damy radę.

Joga Ashtanga, czyli joga dynamiczna

Jedną z odmian jogi jest joga Ashtanga. Jest to wyjątkowo ciekawy rodzaj dla tych, którzy chcą połączyć jogę z intensywniejszymi, wysiłkowymi ćwiczeniami, a nawet cardio. W Ashtandze tak naprawdę cały cykl to dokładnie te same pozycje jednak wykonywane w sposób dużo dynamiczniejszy, wymagający dużo silniejszych mięśni i kondycji. Podczas powitania słońca, czyli wstępu do jogi, a także momentu pomiędzy konkretnymi zestawami, nie ma leniwego poruszania się po macie. Powitanie słońca z boku wygląda jak szereg bardzo intensywnych ćwiczeń niemalże wojskowych, łącznie z pompkami oraz deskami. Dla nierozćwiczonych osób Ashtanga przy pierwszych zajęciach może stać się źródłem olbrzymich „zakwasów”, a więc i to zdecydowanie udowadnia, że są to naprawdę ciekawe i zwiększające naszą wydolność mięśniową ćwiczenia.

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami – dołącz do nas w mediach społecznościowych!

Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Threads, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Reddicie i Instagramie. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. W razie pytań lub sugestii piszcie do nas na [email protected]. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie zawsze na czasie z najnowszymi trendami i wydarzeniami! Nie zapomnijcie wpaść na nasz YouTube.

Podziel się artykułem
Zostaw komentarz