joker ile zarobi box office film
Joker (źródło: Warner Bros.; edycja: Popkulturyści)
in

SUPER!SUPER!

Ile zarobi Joker? Przewiduje się, iż film poradzi sobie całkiem nieźle w box office

Premiera Jokera zbliża się wielkimi krokami, więc pytanie o to, ile film zarobi w domowym box office jest całkiem na miejscu.

Sukces albo porażka Jokera będzie informacją dla Warner Bros., czy warto inwestować w mniejsze projekty. Niekoniecznie powiązane z głównym nurtem zapoczątkowanym Człowiekiem ze stali w 2013 roku, który to powołał do życia DC Expanded Universe, największego kinowego konkurenta Marvel Cinematic Universe.

Jokera można traktować jako eksperyment w czasach, w których największy konkurent stawia na olbrzymie uniwersum łączące już nie tylko filmy, ale również seriale. Disney na tym świetnie wychodzi, ale Warner Bros. ma miejscami problemy z monetyzowaniem superbohaterów z kart komiksów wydawnictwa DC Comics. Doskonałym przykładem na to i jednocześnie widowiskową wtopą była porażka Ligi sprawiedliwości.

Filmowy Joker ma być zupełnie innym filmem.

Skupiającym się na przede wszystkim na psychologii bohaterów i zupełnie oderwanym od współdzielonego filmowego uniwersum. Produkcja ma być skierowana do dojrzalszych widzów, a jej budżet to zaledwie 55 milionów dolarów. Jednocześnie, jeśli Joker osiągnie sukces, może być pierwszym filmem z tzw. DC Black, w którego skład wejdą produkcje bardziej indywidualne i niekoniecznie powiązane z DCEU.

Joaquin Phoenix jako Joker (Warner Bros.)
Joaquin Phoenix jako Joker (Warner Bros.)

O filmie Todda Phillipsa mówi się, iż bardziej będzie przywodził na myśl Taksówkarza wymieszanego z Królem komedii, niż poprzednie filmy superbohaterskie wytwórni. Jakkolwiek sukces produkcji nie zagwarantuje kontynuacji. Aktor wcielający się w tytułowego łotra, Joaquin Phoenix, jest nieskory do wiązania się z postaciami, które miałby grać latami. Dlatego odrzucił rolę Doktora Strange’a, kiedy padła taka propozycja od Marvel Studios.

Ile zarobi Joker?

Serwis Box Office Pro podjął się przedpremierowej analizy przychodów filmu w weekend otwierający w Stanach Zjednoczonych. Z szacunków wynika, iż Joker z kategorią wiekową R może zarobić od 60 do 90 milionów dolarów. Nawet dolna granica byłaby świetnym wynikiem.

Inny superbohaterski film Warner Bros., ale utrzymany w o wiele pogodniejszym tonie, czyli Shazam, zadebiutował z 53,5 milionami dolarów na początku bieżącego roku. Z kolei Aquaman pod koniec 2018 roku otworzył się w Stanach Zjednoczonych z wynikiem 67,8 milionów dolarów. Jednak specjaliści zaznaczają, iż Joker może mieć przyzwoity start, nawet lepszy od Aquamana, aczkolwiek nie ma wielkich szans na przyniesienie do kas biletowych pieniędzy w okolicach 1,148 miliarda dolarów w światowym box office, jak widowisko z Jasonem Mamoą w głównej roli.

Serwis przewiduje również, że Joker może w sumie zarobić w Stanach Zjednoczonych 175 milionów dolarów. Sukcesy Logana czy Deadpoola pokazują, że komiksowe filmy dla dojrzalszej widowni mogą świetnie zarabiać, ale ostatecznie najwięcej zależy od ich jakości i marketingu. Pierwsze opinie krytyków poznamy niedługo, gdyż film zostanie pokazany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji 31 sierpnia. Promocja widowiska jak na razie jest prowadzona całkiem przyzwoicie.

Jak Wy myślicie, ile zarobi Joker w weekend otwierający w Stanach Zjednoczonych? Film zadebiutuje w kinach 4 października.

Źródło: Box Office Pro

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisał Dariusz Filipek

Redaktor naczelny. Przez lata nieszczęśliwie związany z e-commerce. Ogląda, czyta, słucha, pisze, rysuje, ale nie zatańczy. Publikował na łamach serwisów różnych i różniastych.

the boys amazon prime video drugi sezon

The Boys z jednym z najlepszych wyników Amazon Prime Video

treadstone zwiastun serial jason bourne kiedy gdzie o czym jak

Treadstone to serialowy spin-off Jasona Bourne’a – zwiastun