joker ile zarobi box office film
Joker (źródło: Warner Bros.; edycja: Popkulturyści)
in

SUPER!SUPER!

Ile zarobi Joker? Przewiduje się, iż film poradzi sobie całkiem nieźle w box office

Premiera Jokera zbliża się wielkimi krokami, więc pytanie o to, ile film zarobi w domowym box office jest całkiem na miejscu.

Sukces albo porażka Jokera będzie informacją dla Warner Bros., czy warto inwestować w mniejsze projekty. Niekoniecznie powiązane z głównym nurtem zapoczątkowanym Człowiekiem ze stali w 2013 roku, który to powołał do życia DC Expanded Universe, największego kinowego konkurenta Marvel Cinematic Universe.

Jokera można traktować jako eksperyment w czasach, w których największy konkurent stawia na olbrzymie uniwersum łączące już nie tylko filmy, ale również seriale. Disney na tym świetnie wychodzi, ale Warner Bros. ma miejscami problemy z monetyzowaniem superbohaterów z kart komiksów wydawnictwa DC Comics. Doskonałym przykładem na to i jednocześnie widowiskową wtopą była porażka Ligi sprawiedliwości.

Filmowy Joker ma być zupełnie innym filmem.

Skupiającym się na przede wszystkim na psychologii bohaterów i zupełnie oderwanym od współdzielonego filmowego uniwersum. Produkcja ma być skierowana do dojrzalszych widzów, a jej budżet to zaledwie 55 milionów dolarów. Jednocześnie, jeśli Joker osiągnie sukces, może być pierwszym filmem z tzw. DC Black, w którego skład wejdą produkcje bardziej indywidualne i niekoniecznie powiązane z DCEU.

Joaquin Phoenix jako Joker (Warner Bros.)
Joaquin Phoenix jako Joker (Warner Bros.)

O filmie Todda Phillipsa mówi się, iż bardziej będzie przywodził na myśl Taksówkarza wymieszanego z Królem komedii, niż poprzednie filmy superbohaterskie wytwórni. Jakkolwiek sukces produkcji nie zagwarantuje kontynuacji. Aktor wcielający się w tytułowego łotra, Joaquin Phoenix, jest nieskory do wiązania się z postaciami, które miałby grać latami. Dlatego odrzucił rolę Doktora Strange’a, kiedy padła taka propozycja od Marvel Studios.

Ile zarobi Joker?

Serwis Box Office Pro podjął się przedpremierowej analizy przychodów filmu w weekend otwierający w Stanach Zjednoczonych. Z szacunków wynika, iż Joker z kategorią wiekową R może zarobić od 60 do 90 milionów dolarów. Nawet dolna granica byłaby świetnym wynikiem.

Inny superbohaterski film Warner Bros., ale utrzymany w o wiele pogodniejszym tonie, czyli Shazam, zadebiutował z 53,5 milionami dolarów na początku bieżącego roku. Z kolei Aquaman pod koniec 2018 roku otworzył się w Stanach Zjednoczonych z wynikiem 67,8 milionów dolarów. Jednak specjaliści zaznaczają, iż Joker może mieć przyzwoity start, nawet lepszy od Aquamana, aczkolwiek nie ma wielkich szans na przyniesienie do kas biletowych pieniędzy w okolicach 1,148 miliarda dolarów w światowym box office, jak widowisko z Jasonem Mamoą w głównej roli.

Serwis przewiduje również, że Joker może w sumie zarobić w Stanach Zjednoczonych 175 milionów dolarów. Sukcesy Logana czy Deadpoola pokazują, że komiksowe filmy dla dojrzalszej widowni mogą świetnie zarabiać, ale ostatecznie najwięcej zależy od ich jakości i marketingu. Pierwsze opinie krytyków poznamy niedługo, gdyż film zostanie pokazany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji 31 sierpnia. Promocja widowiska jak na razie jest prowadzona całkiem przyzwoicie.

Jak Wy myślicie, ile zarobi Joker w weekend otwierający w Stanach Zjednoczonych? Film zadebiutuje w kinach 4 października.

Źródło: Box Office Pro

Znajdź nas na Facebooku

Dariusz Filipek

Napisał Dariusz Filipek

Redaktor naczelny. Przez lata nieszczęśliwie związany z e-commerce. Ogląda, czyta, słucha, pisze, rysuje, ale nie zatańczy. Publikował na łamach serwisów różnych i różniastych.

Dodaj komentarz

Avatar

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Loading…

the boys amazon prime video drugi sezon

The Boys z jednym z najlepszych wyników Amazon Prime Video

treadstone zwiastun serial jason bourne kiedy gdzie o czym jak

Treadstone to serialowy spin-off Jasona Bourne’a – zwiastun