Czy to amator, czy zawodowiec, na skałkach, ściance lub w górach – każdy bez względu na stopień zaawansowania lub miejsce, powinien dbać o swoje bezpieczeństwo w trakcie wspinaczki. Mimo iż dla niektórych kask wydaje się niepotrzebny, to często jest on kluczową ochroną i może uratować życie, gdy w pobliżu znajdują się luźne, opadające kamienie.
Osoby zaczynające przygodę ze wspinaczką zwykle sięgają po pomoc instruktora, który nie pozwoli na wspinanie się bez odpowiedniego sprzętu, a przede wszystkim bez kasku wspinaczkowego. Jednak w momencie, kiedy zaczynamy wspinać się na własną rękę, sami stajemy się odpowiedzialni za nasze bezpieczeństwo. Zakup kasku to poważna i wymagająca decyzja, jak w większości przypadków przyda się uzyskać nieco wiedzy na temat odpowiedniego doboru potrzebnego nam sprzętu. I tutaj przychodzimy z pomocą.
Wybierz profesjonalny sprzęt – nie zabawkę
Bywa tak, że na początek nie chcemy sprawiać sobie dużych wydatków i wolimy wybrać coś tańszego, takiego „idealnego” na start. Ważną informacją jest, że aby zaliczyć kask wspinaczkowy do odpowiedniej kategorii sprzętu, musi on posiadać certyfikat bezpieczeństwa EN 12492 lub UIAA, więc zanim w ogóle zaczniemy się zastanawiać nad zakupem danego kasku, sprawdźmy, czy posiada odpowiednie certyfikaty w swojej specyfikacji.
Dwa kaski wspinaczkowe – jeden cel
Na rynku przeważają dwa rozwiązania, jeśli chodzi o konstrukcję kasków wspinaczkowych. Możemy wyróżnić kaski piankowe oraz kaski hybrydowe – to, na który się zdecydujemy, zależy jedynie od naszych własnych preferencji.
Kaski piankowe są skierowane do osób, które biorą pod uwagę wagę sprzętu oraz wygodę. Lekka pianka kasku, znana także jako EPS, pokryta jest z zewnątrz cienką, ale za to wytrzymałą powłoką z poliwęglanu, zapewniając w ten sposób nam ochronę i wygodę. Jednak ceną za komfort może być mniejsza trwałość sprzętu. Pianka jako tworzywo plastyczne z czasem odkształca się pod wpływem kolejnych uderzeń, przez co kask przestaje być zdatny do użytku.
Kaski hybrydowe, natomiast, stawiają przede wszystkim na wytrzymałość i uniwersalność, a waga schodzi tutaj na drugi plan. Jako pierwszy za ochronę naszej głowy odpowiada materiał ABS, a zaraz pod nim znajduje się pianka EPS, której zadaniem jest amortyzacja uderzenia.
Kask szyty na miarę
Jeżeli zdecydowaliśmy się już na konkretną konstrukcję kasku, została nam jeszcze kwestia rozmiaru. Ten zależy już wyłącznie od budowy naszej głowy – kask ma być dopasowany i po prostu wygodny. W dopasowaniu pomogą nam nie tylko różne rozmiary, ale i paski regulacyjne, które powinny być intuicyjne i najlepiej, jeśli będziemy w stanie obsłużyć je jedną ręką. Ważne jest, aby wybierając kask zastanowić się, w jakich warunkach będziemy z niego korzystać. Jeśli przewidujemy wspinaczkę zimą, to w trakcie przymierzania kasku warto pamiętać o tym, że na głowie będzie jeszcze czapka lub inne odzienie zapewniające nam komfort cieplny.
Nie można również zapomnieć, aby kask zapewniał odpowiednią wentylację, dlatego powinien posiadać kilka otworów umożliwiających cyrkulację powietrze. Pomocna może okazać się odpinana wyściółka, którą będzie można wyprać.
Podsumowanie
Słowem podsumowania pamiętajmy, aby kask był zgodny z normą EN 12492 lub UIAA, był przystosowany do wykonywanej aktywności, odpowiednio przylegał do głowy, a przede wszystkim zapewniał komfort pod każdym względem, tym samym dając przyjemność ze wspinaczki!