Kiedy rozpocząć grę na keyboardzie?

Wpis partnerski
5 min czytania

Z ostatniej chwili

Keyboard jest jednym z najczęściej polecanych instrumentów na start, zwłaszcza dla najmłodszych muzyków. Wielu rodziców zadaje sobie pytanie – czy to już właściwy moment, by moje dziecko rozpoczęło naukę gry? A może lepiej poczekać aż samo podejmie decyzję albo pójdzie do szkoły muzycznej? Od razu trzeba zaznaczyć, że nie istnieje jeden najlepszy wiek na rozpoczęcie nauki gry na keyboardzie.

Czy 3-latek może grać na keyboardzie?

Pewnie, że tak! Ale nie wolno Ci oczekiwać, że 3-latek usiądzie przed keyboardem z nauczycielem i przez 45 minut pozostanie w pełnym skupieniu, z palcami rozciągniętymi na klawiszach i ze wzrokiem wlepionym w nuty. Dla maluszków spotkanie z keyboardem powinno być przede wszystkim wciągającą zabawą. Na początek może przysłuchiwać się, jak gra ktoś z rodziny, przysiąść się, poeksperymentować z klawiszami i przyciskami, wspólnie pośpiewać dziecięce piosenki. Trzeba pamiętać, że maluch, który nie zna liter ani cyfr, raczej nie zainteresuje się nutami, bo one nic dla niego nie znaczą. Z myślą o najmłodszych grających tworzone są specjalne diagramy, które w prosty sposób obrazują wysokości i długości dźwięków – bez pięciolinii. To dobry wstęp do nut i zaskakująco skuteczna motywacja dla maluszka, który odkrywa, że naprawdę gra sam!

Ciekawostka   Wolfgang Amadeus Mozart miał zaledwie 3 lata, gdy zainteresował się klawesynem (dawnym instrumentem strunowym szarpanym klawiszowym), na którym grała jego siostra. W 5. roku życia już uczył się gry pod kierunkiem swojego ojca. Oczywiście nikt nie jest Mozartem, ale na wzór mistrza warto oswajać się z muzyką i instrumentami od pierwszych lat życia.

Czy moje dziecko jest gotowe do nauki gry na keyboardzie?

Gotowość swojego dziecka do rozpoczęcia nauki gry na keyboardzie „na poważnie”, czyli pod okiem nauczyciela lub grającego rodzica, rozpoznasz po umiejętności:

  • skupienia uwagi przed dłuższy czas,
  • postępowania zgodnie z instrukcjami nauczyciela,
  • odróżniania stron lewa/prawa bez namysłu,
  • liczenia do minimum czterech,
  • rozciągnięcia palców dłoni na tyle, by objąć cztery czarne klawisze położone obok siebie,
  • niezależnego poruszania poszczególnymi palcami.

Niektóre dzieci opanowują wszystkie wspomniane umiejętności już w wieku przedszkolnym, a inne dopiero, gdy zasiądą w szkolnej ławce. Nie oznacza to bynajmniej, że te drugie nigdy nie osiągną takiego poziomu zaawansowania, jak te pierwsze. Po prostu każdy mały człowiek rozwija się w swoim własnym tempie i trzeba to uszanować.

Ponadto dziecko powinno przejawiać zainteresowanie literami i cyframi oraz samym instrumentem i ogólnie muzycznym światem. Jeśli nie masz w domu żadnego instrumentu i nikt z domowników nie jest umuzykalniony, warto poszukać w swoim mieście zajęć muzycznych dla dzieci (rytmika, tańce, śpiew, spotkania zespołów regionalnych itp.), by sprawdzić jego zainteresowanie muzyką.

6-9 lat jako rekomendowany wiek do rozpoczęcia nauki gry na keyboardzie

W większości źródeł spotkasz się z rekomendacją, by naukę gry na keyboardzie rozpocząć w wieku 6-9 lat. Dziecko w wieku wczesnoszkolnym wie już, na czym polega lekcja, potrafi dłużej skupić uwagę i wysiedzieć w jednym miejscu przez kilkadziesiąt minut. Posiada też bardziej rozwinięte dłonie i rozciągnięte palce oraz potrafi kontrolować ruch każdego z nich, co zdecydowanie ułatwia pracę z klawiszami. Stasze dzieci umieją również lepiej wyrażać emocje i potrzeby. W przypadku maluszków rodzice czasem dwoją się i troją, by domyśleć się, dlaczego dziecko akurat wpadło w złość, buntuje się „bez powodu”, niszczy, bije itp. Do rozpoczęcia edukacji muzycznej niezbędna jest motywacja samego zainteresowanego – nie jego rodziców. Jeśli okaże się, że to Tobie zależy na nauce bardziej niż dziecku, to Ty będziesz robić postępy podczas lekcji, a nie dziecko ?.

Jaki keyboard na start dla dziecka?

Gdy myślisz już o zakupie sprzętu, na początek tej wielkiej przygody warto wybrać specjalny keyboard, np. YAMAHA PSS E30 REMIE. To lekki, kompaktowy model z pomniejszonymi klawiszami, zaawansowanym trybem edukacyjnym, szeroką gamą dźwięków i odgłosów oraz trybami zabawy i quizu. W naturalny, zabawowy sposób kształtuje muzyczne podstawy. Idealnie pasuje do małych dłoni, a uroczy, subtelny design podoba się i dzieciom, i rodzicom. Instrument w wersji dziecięcej kosztuje ok. 300 zł. Warto odwiedzić profesjonalny sklep muzyczny (stacjonarny lub online) i skonsultować planowany wybór z obsługą. W takich miejscach najczęściej pracują zawodowi muzycy lub wielcy pasjonaci, którzy naprawdę znają się na rzeczy.  

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami – dołącz do nas w mediach społecznościowych!

Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Threads, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Reddicie i Instagramie. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. W razie pytań lub sugestii piszcie do nas na [email protected]. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie zawsze na czasie z najnowszymi trendami i wydarzeniami! Nie zapomnijcie wpaść na nasz YouTube.

Zostaw komentarz