The Boys sezon 4

Do czego mogą służyć kontenery?

Dariusz Filipek
4 min czytania

Z ostatniej chwili

Myśląc kontenery mamy najczęściej skojarzenie ze stalowymi skrzyniami służącymi do przewozu towarów na długich trasach. Ich miejsce to port lub statek. Te ostatnie wypełnione po brzegi kontenerami przemierzają morza i oceany dostarczając towary od portu do portu. W praktyce jednak kontenery mają znacznie szersze zastosowanie, o czym piszemy w poniższym tekście. 

Skąd bierze się popularność kontenerów? 
 
Trudno wskazać tu jedną trafną odpowiedź. Bez wątpienia możliwości kontenerów i ich wszechstronność będą tu dobrym tropem. Nowoczesne kontenery w niewielkim stopniu przypominają obskurne blaszaki. Za przykład może posłużyć, chociażby producent kontenerów G-CON, który oferuje m.in. kontenery biurowe, sanitarne, a nawet mieszkalne. W zależności od potrzeb każdy kontener może być wykończony zgodnie z jego przeznaczeniem. I tak obiekt biurowy otrzyma odpowiednią izolację, oświetlenie wewnętrzne oraz ogrzewanie. 
 
Kontener jako domek na działce? 
 
Dlaczego warto wybrać kontenery jako bazę dla domku na działce? Po części dlatego, że jest to coś zupełnie innego wobec dostępnych rozwiązań na rynku. W Polsce największą popularnością od lat cieszą się domy murowane, ewentualnie drewniane. Kontenery w architekturze to względna nowość, która zdobywa jednak szybko popularność. Część z kontenerów, które posłużą do budowy domków na działce może pochodzić z odzysku po latach użytkowania w transporcie. W ten sposób mogą zyskać tzw. drugie życie. Oczywiście taki kontener wymaga odpowiedniej adaptacji i przystosowania do warunków mieszkalnych, ale wszystko jest kwestią oczekiwań i zasobności portfela. To o czym warto wiedzieć, to fakt, iż do postawienia domku na działce z kontenera nie jest potrzebne zezwolenie na budowę. Jest tylko jeden warunek. Powierzchnia domku nie może wynosić więcej niż 35 m2, a ilość użytych do tego celu kontenerów nie może być większa niż 2 na każde 500 m2 działki. 
 
Kontenery znalazły swoje miejsce również podczas pandemii 
 
Polska, jak i cały świat zmaga się od ponad roku z pandemią Covid-19. Myśląc pandemia w pierwszej chwili przychodzą nam na myśl zapewne różnego rodzaju obostrzenia, ograniczenia i reżim sanitarny. Reżim ten z całą pewnością uzasadniony, z czasem jednak zaczyna być coraz bardzo dokuczliwy. Było to szczególnie odczuwalne podczas ubiegłorocznych wakacji i ferii zimowych 2021, które zostały niemalże zamrożone. Jak się jednak okazało również w tych trudnych czasach kontenery znalazły swoje zastosowanie. Jedną z form ich wykorzystania była budowa przyszpitalnych kontenerów medycznych w zastępstwie namiotów. Przed nami sezon letni, a wraz z nim wyjazdy, koncerty plenerowe itd. Każde z miejsc, do którego przyjeżdżają urlopowicze potrzebuje infrastruktury. Dlatego kontenery sanitarne podczas urlopu w czasie pandemii sprawdzą się wszędzie tam gdzie są duże skupiska turystów np. na polach namiotowych, kempingach itd. 
 
Kontenery to niebywała elastyczność i uniwersalność 
 
Ostatni rok pokazał, jak wiele potrafi się zmienić w stosunkowo krótkim czasie. Wiele firm zostało zmuszonych do zmian strategii działania. Niektórym z nich z pomocą przychodzą nowoczesne i tańsze rozwiązania w postaci kontenerów. Są one idealną opcją wszędzie tam gdzie liczy się czas i elastyczność działania. Mobilne biuro może powstać niemal z dnia na dzień we wskazanym miejscu. Wystarczy podstawić odpowiedni kontener, a następnie dokonać niezbędnych podłączeń instalacji. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że trudno wyobrazić sobie wygodniejsze i tańsze rozwiązanie. W każdej chwili taki kontener możemy przenieść w inne miejsce. 
 
Mamy nadzieję, że powyższy tekst odczarował nieco obraz kontenera jako blaszaka z płynącego na ocenie statku. 

- Reklama -
Ad image

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami – dołącz do nas w mediach społecznościowych!

Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Threads, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Reddicie i Instagramie. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. W razie pytań lub sugestii piszcie do nas na [email protected]. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie zawsze na czasie z najnowszymi trendami i wydarzeniami! Nie zapomnijcie wpaść na nasz YouTube.

Podziel się artykułem
Zostaw komentarz