krrit rozporządzenie 2022 serwisy netflix
in

SMUTNESMUTNE SZOKSZOK

KRRiT ukręciło bat na seks i przemoc w serwisach strumieniujących. Ale tylko w wybranych

Polskie prawo medialne jest dziurawe jak sito, ale nie przeszkadza to KRRiT wystosowywać kolejne mniej lub bardziej absurdalne rozporządzenia, które obejmują wyłącznie wybrane podmioty.

Gdyby przeciętnego widza to jakoś szczególnie interesowało, to mógłby poczuć się nieco zdziwiony. W maju do strumieniowego krwiobiegu wchodzą nowe oznaczenia materiałów wideo. Podmioty zarejestrowane w Polsce będą musiały poinformować widzów, jeśli film, serial, dokument czy program rozrywkowy zawiera przemoc, seks, wulgaryzmy czy narkotyki. Przez to na Playerze czy Canal+ od teraz zobaczycie oznaczenia “P”, “S”, “W” i “N”.

Jednonogie prawo od KRRiT

Netflix czy HBO Max same z siebie informują widzów o tym, że zaraz pan czy pani będą stali przed kamerą zupełnie nago; ktoś czegoś nadużyje; że dadzą sobie po gębach czy bohater siarczyście przeklnie. Jakkolwiek rozporządzenie nie dotknie wymienionych oraz innych serwisów, które nie są zarejestrowane w Polsce. Tym samym nowe prawo jest nawet nie tyle kulawe, ile wręcz jednonogie.

Jednocześnie do tematów zakazanych dla widzów, którzy nie mają jeszcze ukończonych 12 lat, dojdzie picie alkoholu, zażywanie narkotyków, zachowania związane z seksem i przemocą, aprobowanie manipulacji w celu osiągnięcia korzyści, prezentowanie przedmiotowego traktowania ludzi lub zwierząt oraz promowanie zachowań konsumpcyjnych i hedonistycznych.

I tutaj kolejny raz do głosu dochodzi przykład Netflixa, który gdyby chciał, mógłby kompletnie zignorować zapisy polskiego regulatora rynku medialnego. Z kolei w takim Playerze będzie trzeba przegrzebać bibliotekę, żeby nie trafiła się scena z zachowaniem konsumpcyjnym, które jest nieodpowiednie dla widza poniżej 12. roku życia.

Jeśli seks, to tylko utkany z miłości i z miłością uprawiany

Netflix, Prime Video, Apple TV+ czy HBO Max nie muszą przejmować się także zmianami w kwestii materiałów nieodpowiednich dla widowni poniżej 16. roku życia. Z kolei zlokalizowane w Polsce podmioty, poniżej tego progu wiekowego będą musiały zmienić kategorie wiekowe dla treści zawierających aktywność seksualną, która jest oderwana od uczuć wyższych. I mowa tu nie tylko o seksie w celu osiągnięcia korzyści materialnej, ale również mającym rozładować napięcie emocjonalne czy ten odbywany z przypadkową osobą.

Te symbole ostrzegą Was przed przemocą (P), seksem (S), wulgaryzmami (W) i narkotykami (N)

Jeśli serwisy strumieniujące nie dostosują się do wytycznych KRRiT, czeka ich kara. Przynajmniej te zarejestrowane w Polsce. Cała reszta, jeśli tylko zechce, może kompletnie zignorować rozporządzenie. Pozostaje pytanie, na które nie ma sensownej odpowiedzi: po co tworzyć rozporządzenia, które dotykają tylko wybrane podmioty? Rozporządzeniotwórstwo to jedyny powód, który nasuwa się na myśl.

Niestety, ale KRRiT jest kolejny raz kompletnie nieakuratna, kiedy spojrzeć na prawne archaizmy wychodzące z tego urzędu, gdzie zasiadają ludzie zupełnie oderwani od rzeczywistości dzisiejszego rynku medialnego.

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Napisał Dariusz Filipek

Redaktor naczelny. Przez lata nieszczęśliwie związany z e-commerce. Ogląda, czyta, słucha, pisze, rysuje, ale nie zatańczy. Publikował na łamach serwisów różnych i różniastych.

Under the Banner of Heaven serial online po polsku

Premiera serialu “Under the Banner of Heaven” na Hulu i Disney+

Paramount+ paramount plus paramount global

Paramount+ już nie jest mały, ale jeszcze nie jest byk