The Boys sezon 4

Mało Wam polskich seriali? Krzysztof Zanussi planuje miniserial

Dariusz Filipek
3 min czytania
Krzysztof Zanussi na planie filmu Persona non grata (źródło: Wikipedia)

Z ostatniej chwili

Jego twórczość zna prawie każdy, a nieliczni powinni się z nią zaznajomić, chociaż pobieżnie. Teraz będą mieli lepszą szansę, gdyż Krzysztof Zanussi chce nakręcić miniserial.

Krzysztof Zanussi to wyjątkowy reżyser swojego pokolenia i jeden z najwybitniejszych w Polsce w ogóle. Wielu z Was zapewne poznało go przede wszystkim dzięki genialnemu Życiu jako śmiertelnej chorobie przenoszonej drogą płciową. Przynajmniej ja pierwszy raz zetknąłem się z jego pracą właśnie dzięki temu widowisku. I od tego czasu premiery jego filmów są dla mnie swego rodzaju wydarzeniami. I nawet pomimo gorszych produkcji w przeszłości, zawsze chętnie sprawdzam, co dla nas przygotował. Obecnie promuje Eter. Historię rozgrywającą się na początku XX wieku. Traktuje o lekarzu, któremu obca jest Przysięga Hipokratesa.

- Reklama -
Ad image

Pomimo kilkudziesięciu filmów w portfolio, Zanussi nakręcił zaledwie dwa seriale i to jeszcze na początku lat 90. (Spotkania domowe i Napoleona). Jak reżyser powiedział podczas programu Onet Rano, wróci do odcinkowych opowieści. Tomasz Sekielski zapytał Zanussiego o kolejny film, na co reżyser odpowiedział:

Mam złożony w telewizji – długo się nie mogę doczekać, wiec może będę składał w innych telewizjach – taki bardzo ambitny miniserial. Bo widzę, że ludzie polubili miniseriale, a to w przeciwieństwie do tych zwykłych seriali jest szlachetny gatunek. To jest jak powieść (…) to poszło w dobrym kierunku i ludzie lubią oglądać coś w domu. Oczywiście ja bym wolał, żeby chodzili do kina (…) mam nadzieję, że to mi się uda zrobić. Mam plany, nie jestem jeszcze chętny, żeby się wycofać. – Sekielski zapytał, o czym będzie serial, na co Zanussi odpowiedział: – O tym troszkę, o czym jest też i Eter, tylko w inny sposób. To znaczy o poczuciu czasu, o tym, że czas dla nas płynie w jakiś sposób, ale to nie jest taki sposób, który można uznać za obiektywny bieg czasu. Immanuel Kant zwracał uwagę, że ten czas jest przypisany do człowieka i to samo wynika właściwie z obserwacji życia, jeśli się patrzy przez pryzmat fizyki. Jak ten świat tajemniczo się przesuwa.

Zabrzmiało intrygująco.

Teraz nic tylko czekać. Jeśli chodzi o telewizję, najprawdopodobniej Zanussi miał na myśli Telewizję Polską, która… Jest dziś, jaka jest. Na szczęście w dobie streamingu Zanussi ma olbrzymie możliwości. Ponadto reżyser takiego kalibru mógłby dodać coś szczególnego do serialowego kolorytu. Netflix, HBO, ShowMax, Prime Video – nie potrzebujecie czegoś takiego?

[interaction id=”5c01df7d8f812ff3b80d19c2″]

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami – dołącz do nas w mediach społecznościowych!

Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Threads, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Reddicie i Instagramie. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. W razie pytań lub sugestii piszcie do nas na [email protected]. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie zawsze na czasie z najnowszymi trendami i wydarzeniami! Nie zapomnijcie wpaść na nasz YouTube.

Podziel się artykułem
Zostaw komentarz