in

SUPER!SUPER!

Mało Wam polskich seriali? Krzysztof Zanussi planuje miniserial

Krzysztof Zanussi miniserial Krzysztof Zanussi serial
Krzysztof Zanussi na planie filmu Persona non grata (źródło: Wikipedia)

Jego twórczość zna prawie każdy, a nieliczni powinni się z nią zaznajomić, chociaż pobieżnie. Teraz będą mieli lepszą szansę, gdyż Krzysztof Zanussi chce nakręcić miniserial.

Krzysztof Zanussi to wyjątkowy reżyser swojego pokolenia i jeden z najwybitniejszych w Polsce w ogóle. Wielu z Was zapewne poznało go przede wszystkim dzięki genialnemu Życiu jako śmiertelnej chorobie przenoszonej drogą płciową. Przynajmniej ja pierwszy raz zetknąłem się z jego pracą właśnie dzięki temu widowisku. I od tego czasu premiery jego filmów są dla mnie swego rodzaju wydarzeniami. I nawet pomimo gorszych produkcji w przeszłości, zawsze chętnie sprawdzam, co dla nas przygotował. Obecnie promuje Eter. Historię rozgrywającą się na początku XX wieku. Traktuje o lekarzu, któremu obca jest Przysięga Hipokratesa.

Pomimo kilkudziesięciu filmów w portfolio, Zanussi nakręcił zaledwie dwa seriale i to jeszcze na początku lat 90. (Spotkania domowe i Napoleona). Jak reżyser powiedział podczas programu Onet Rano, wróci do odcinkowych opowieści. Tomasz Sekielski zapytał Zanussiego o kolejny film, na co reżyser odpowiedział:

Mam złożony w telewizji – długo się nie mogę doczekać, wiec może będę składał w innych telewizjach – taki bardzo ambitny miniserial. Bo widzę, że ludzie polubili miniseriale, a to w przeciwieństwie do tych zwykłych seriali jest szlachetny gatunek. To jest jak powieść (…) to poszło w dobrym kierunku i ludzie lubią oglądać coś w domu. Oczywiście ja bym wolał, żeby chodzili do kina (…) mam nadzieję, że to mi się uda zrobić. Mam plany, nie jestem jeszcze chętny, żeby się wycofać. – Sekielski zapytał, o czym będzie serial, na co Zanussi odpowiedział: – O tym troszkę, o czym jest też i Eter, tylko w inny sposób. To znaczy o poczuciu czasu, o tym, że czas dla nas płynie w jakiś sposób, ale to nie jest taki sposób, który można uznać za obiektywny bieg czasu. Immanuel Kant zwracał uwagę, że ten czas jest przypisany do człowieka i to samo wynika właściwie z obserwacji życia, jeśli się patrzy przez pryzmat fizyki. Jak ten świat tajemniczo się przesuwa.

Zabrzmiało intrygująco.

Teraz nic tylko czekać. Jeśli chodzi o telewizję, najprawdopodobniej Zanussi miał na myśli Telewizję Polską, która… Jest dziś, jaka jest. Na szczęście w dobie streamingu Zanussi ma olbrzymie możliwości. Ponadto reżyser takiego kalibru mógłby dodać coś szczególnego do serialowego kolorytu. Netflix, HBO, ShowMax, Prime Video – nie potrzebujecie czegoś takiego?

[interaction id=”5c01df7d8f812ff3b80d19c2″]

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Threads, Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

seriale grudzień 2018 runaways nightflyers

10 najbardziej oczekiwanych seriali grudnia 2018

agnieszka holland hejt krytyka 1983 netflix

Agnieszka Holland hejtuje osoby, którym nie podoba się serial 1983