The Boys sezon 4

Książki young adult i new adult

Wpis partnerski
3 min czytania

Z ostatniej chwili

Literatura młodzieżowa przeżywa swój złoty czas: książki zaliczane do nurtu young adult i new adult królują na listach bestsellerów. Czym różnią się od siebie oba gatunki i co warto przeczytać, by poznać je lepiej?

Young adult, czyli literatura młodzieżowa

- Reklama -
Ad image

Termin “young adult” (ang. “młody dorosły”), skracany czasem do akronimu YA, odnosi się do wieku czytelników, dla których przeznaczone są powieści z omawianego gatunku. Autorzy zwracają się w nich do nastolatków: ogólny przedział wiekowy grupy docelowej YA określa się na ogół na 12-19 lat.

Literatura dla młodzieży bywa traktowana jako “pomost” między książkami dla dzieci a beletrystyką dla osób dorosłych. Zarówno treść, jak i język powieści young adult odróżniają się wyraźnie od tonu literatury dziecięcej; przystępny ton i atrakcyjnie skonstruowana fabuła sprawiają jednocześnie, że książki te po prostu “dobrze się czyta”, a młodzi ludzie chętnie po nie sięgają.

Zakres tematyczny literatury młodzieżowej

Tematyka powieści young adult skupia się wokół doświadczeń i problemów wieku dojrzewania: relacji z rówieśnikami i rodzicami, pierwszych zauroczeń i miłości, poszukiwaniu drogi życiowej. Twórcy literatury dla młodzieży często odwołują się także do aktualnych trendów, zjawisk popkulturowych oraz istotnych dla młodych ludzi problemów społecznych – obecnie są to m.in. tematy związane z wykluczeniem, odkrywaniem tożsamości płciowej czy kryzysem klimatycznym.

Literatura młodzieżowa

Young adult czy new adult?

- Reklama -
Skazana Max serial

Osobnym terminem new adult (ang. “nowi dorośli”) określa się powieści, których bohaterowie mają ok. 18-30 lat i wchodzą w dorosłość. Zarówno ich grupa docelowa, jak i zakres tematyczny są szersze w porównaniu do young adult: autorzy new adult piszą m.in. o pierwszych krokach w samodzielne życie, rozwoju zawodowym, związkach romantycznych i eksplorowaniu własnej seksualności, nie stroniąc przy tym od scen erotycznych. Do najpopularniejszych książek nurtu należą m.in. powieści Colleen Hoover i Katy Evans, a także trylogia “Hell” polskiej autorki publikującej pod pseudonimem P. S. Herytiera “Pizgacz”.

Najlepsze książki young adult

Choć cechy literatury młodzieżowej ma już wiele powieści wydawanych w 2. połowie XIX wieku, termin young adult upowszechnił się na całym świecie stosunkowo niedawno. Do popularności zjawiska przyczynił się w dużej mierze globalny sukces serii książek J.K. Rowling o Harrym Potterze oraz sagi “Zmierzch” Stephanie Meyer. Wiele powieści YA osadzona jest w fantastycznych uniwersach, wykorzystuje motywy baśni, a także horroru czy powieści postapokaliptycznej, obecne m.in. w “Igrzyskach Śmierci” Suzanne Collins.

W zakresie tematycznym young adult nie brak także realistycznych powieści obyczajowych – zarówno tych zaliczanych do kanonu klasycznej literatury młodzieżowej, jak “Małe kobietki” Louisy May Alcott czy seria o Ani z Zielonego Wzgórza, jak i utworów współczesnych pisarzy – Johna Greena (“Miast naszych wina”, “Szukając Alaski”), czy Tobly’ego McSmitha (“Act Cool”). Wśród polskich twórców YA ogromną popularnością cieszy się Marta Łabęcka i jej cykl “Flawless”.

- Reklama -
Shogun oglądaj online serial disney

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami – dołącz do nas w mediach społecznościowych!

Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Threads, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Reddicie i Instagramie. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. W razie pytań lub sugestii piszcie do nas na [email protected]. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie zawsze na czasie z najnowszymi trendami i wydarzeniami! Nie zapomnijcie wpaść na nasz YouTube.

Podziel się artykułem
Zostaw komentarz