Nie jest niczym nowym fakt, iż filmowe hity wykraczają obecnie poza ramy sal kinowych. Na licencjach filmowych powstaje wiele różnego rodzaju produktów – jednym z nich są zestawy klocków LEGO®.
Znane postacie w świecie klocków LEGO®
Jeśli cofniemy się lat 80. lub 90., w ofercie Grupy LEGO w zasadzie nie znajdziemy serii, które bazowały na znanych bohaterach z filmów (czy nawet szerzej rozumianego świata popkultury). Pierwszą franczyzą, która przerodziła się w zestawy LEGO®, były Gwiezdne Wojny – przy okazji premiery “Mrocznego Widma” w 1999 roku wydano zestawy nawiązujące do różnych części Star Wars. Ta decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę – wystarczy powiedzieć, iż zestawy z tej serii są obecne w ofercie do dziś – co roku wydawane są kolejne komplety LEGO® z gwiezdnego uniwersum.
Klockowa rzeczywistość filmowa
Od tego czasu powstało wiele nowych linii zestawów klocków LEGO®, które nawiązywały często do filmowych superprodukcji – takich jak odsłony przygód Harry’ego Pottera czy historia Władcy Pierścieni (które z kolei są oczywiście adaptacjami powieści). Ta strategia okazała się na tyle owocna, iż obecnie około 1/3 zestawów korzysta z odpowiednich licencji. Temu sukcesowi trudno się jednak dziwić, tym bardziej iż oprócz filmów na warsztat Grupy LEGO są brane coraz chętniej gry komputerowe – takie jak ogromnie popularny Minecraft® czy Super Mario™.
Nie zawsze mariaż wytwórni filmowej z producentem klocków oznacza wieloletnią współpracę. Tak było chociażby w 2013 roku, kiedy na ekrany kin wszedł “Jeździec znikąd” z charakterystycznym Tonto granym przez Johnny’ego Depp’a. Pojawiło się wówczas kilka zestawów bazujących na filmowych wydarzeniach (można je zobaczyć na noweklocki.pl/lego-jezdziec-znikad), jednak na tym przygoda Lone Rangera zakończyła się w przestrzeni klockowej (oraz kinowej – nie doczekaliśmy się kontynuacji).
Natomiast Johnny Depp pojawił się w świecie klocków LEGO® już wcześniej – w 2011 roku przy okazji debiutu serii LEGO® Piraci z Karaibów, naturalnie w roli Jacka Sparrowa – ekscentrycznego kapitana Czarnej Perły. Same komplety jak większość “filmowych” można śmiało uznać za udane. Co ciekawe, wiele z nich ma już status unikatów, a niektóre są warte o wiele więcej niż w momencie premiery. Dla przykładu – wspomniany wcześniej okręt oznaczony numerem katalogowym 4184, który w momencie pisania tego tekstu obchodzi okrągłe 10 lat od premiery, jest warty około 3000 zł (naturalnie wyłącznie pod warunkiem że nie został rozpakowany) – to mniej więcej sześć razy tyle niż dekadę temu (kiedy znajdował się w normalnej sprzedaży).
Inny przykład krótkiej, aczkolwiek udanej przygody stanowi postać kultowego Indiany Jonesa. Przy okazji premiery filmu “Indiana Jones: Królestwo Kryształowej Czaszki” w 2008 i 2009 roku wydano łącznie kilkanaście zestawów klocków (noweklocki.pl/lego-indiana-jones), które nawiązywały do czterech różnych odsłon przygód słynnego podróżnika.
Niewątpliwie kinowa przyszłość przyniesie kolejne kasowe produkcje – a co za tym idzie poświęcone im zestawy LEGO®.
_
Przy współpracy z serwisem noweklocki.pl