liga sprawiedliwości zyski przychody box office grafiki obrazki
Liga sprawiedliwości poległa przy kasach biletowych | Warner Bros.
in

SMUTNESMUTNE

Raport z Box Office: Liga sprawiedliwości najsłabszym filmem DCEU w historii

Nie tak to miało wyglądać. Liga sprawiedliwości miała być hitem, który przyćmi wszelkie inne produkcje superbohaterskie. W końcu mamy do czynienia z jedną z najznakomitszych komiksowych marek, gdzie ramię w ramię stają najbardziej ikoniczne postacie wydawnictwa DC Comics. Wszystko wskazywało na to, że widowisko będzie buldożerem kas kinowych. Nawet pomimo licznych problemów produkcyjnych. Tak się jednak nie stało.

Liga została dosyć chłodno przyjęta przez krytyków, a pieniądze, które już na niej zarobiono, na pewno nie cieszą nikogo z wytwórni Warner BrosLiga sprawiedliwości może pochwalić się niechlubnym, bo najgorszym weekendem otwierającym w historii filmów z serii DC Extendend Universe.

Chociaż jest to raport dotyczący wyników z box office w Stanach Zjednoczonych, to warto wcześniej przytoczyć oceny poszczególnych filmów DC, które zebrał serwis Metacritic.

Oceny filmów DC Extended Universe na Metacritic

Wonder Woman 76/100
Człowiek ze stali 55/100
Liga sprawiedliwości 46/100
Batman v Superman: Świt sprawiedliwości 44/100
Legion samobójców 40/100

O notach wspomniałem, gdyż film już widziałem. I chociaż nie uważam, że jest aż tak źle, żeby wystawić produkcji 4-5/10, co bardziej solidne 6/10 – to mimo wszystko hitu się nie spodziewajcie. Potwierdzają to widzowie wychodzący z kin, których opinie agreguje serwis Cinemascore. Tam film Warnera dostał B+. Jak na długo wyczekiwany blockbuster nie jest to nota zachwycająca. Dlatego wynik finansowy aż tak bardzo nie zaskakuje. Kinomani są zmęczeni kolejnymi średniakami z domu Batmana i Supermana.

Pozostaje pytanie podstawowe: czy Liga sprawiedliwości się zwróci?

I tutaj na dwoje babka wróżyła, ale jedno jest pewne, będzie ciężko. Bardzo ciężko. Wyprodukowanie Ligii kosztowało niemało, bo aż 300 mln dolarów. Ile poszło na promocję? Zapewne co najmniej 200 mln. I trzeba pamiętać, że wytwórnia dostaje spory, ale jednak procent z kas biletowych. O wiele mniejszy na świecie niż w Stanach Zjednoczonych. Będzie to matematyka wyjątkowo uproszczona, jednak przyjmijmy 50% przychodów za zysk. W takim wypadku Liga musiałaby zarobić mniej więcej miliard dolarów, żeby się zwrócić. Obecnie zakłada się, iż przychód będzie mieścił się w przedziale 600-750 mln dolarów. Obstawiałbym górną granicę, ale to ciągle za mało, żeby produkcja okazała się finansowym sukcesem.

Weekendy otwarcia filmów DC Extended Universe w USA (Box Office Mojo)

Batman v Superman: Świt sprawiedliwości 166 mln dolarów
Legion samobójców 133 mln dolarów
Człowiek ze stali 116 mln dolarów
Wonder Woman 103 mln dolarów
Liga sprawiedliwości 96 mln dolarów

Jak przy kasach biletowych poradziły sobie inne produkcje?

Zestawieni przychodów do kas kinowych w Stanach Zjednoczonych na 17-19.11.17

Liga sprawiedliwości 96 mln dolarów
Cudowny chłopak 27 mln dolarów
Thor: Ragnarok 21 mln dolarów
Co wiecie o swoich dziadkach? 14 mln dolarów
Morderstwo w Orient Expressie 13 mln dolarów
Pierwsza gwiazdka 10 mln dolarów
Złe mamuśki 2: Jak przetrwać święta 6 mln dolarów
Lady Bird 2 mln dolarów
Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri 1 mln dolarów
Piła: Dziedzictwo 1 mln dolarów

Co dalej z DC Extended Universe?

Chciałbym wierzyć, że przetrwa. Jednak moja wiara czy niewiara nijak ma się do rzeczywistości. Z uwagi na solowy film o Batmanie i Aquamanie, drugą część Wonder Woman oraz kontynuację Legionu samobójców, obstawiałbym jakiegoś rodzaju miękki reboot. Wiem jedno, Warnerowi bardzo ciężko będzie podnieść się z kolan po tej porażce. Tym bardziej że obrany kierunek wydaje się zupełnie nietrafiony, a ciężko zawrócić w połowie drogi.

Jedno jest pewne. To smutny dzień dla fanów komiksów, dla fanów kina superbohaterskiego, dla kinomanów w ogóle – właściwie dla wszystkich, którzy czerpią radość z popkultury.

Źródło: Box Office Mojo, Metacritic

Na zakończenie zachęcam do zajrzenia na Facebook Popkulturystów. Im nas tam więcej, tym weselej.

Co o tym myślisz? Daj znać w komentarzu. Nie zapomnij też polubić nas na Facebooku i dodać do RSS lub bezpośrednio na Feedly. Jesteśmy także na Twitterze i Wykopie. Możesz również wesprzeć nas przez PayPal i zadać pytanie przez e-mail!

Amazon prime video za darmo netflix avod

Amazon na wojnie z Netflixem. Bez brania jeńców, ale i bez darmowego Prime Video

netflix grudzień 2017 premiery filmy seriale lista rozpiska

Lista premier: Netflix grudzień 2017 – filmy i seriale oryginalne