Jed Mercurio, twórca “Bodyguarda” i “Przypadków”, zdradził w jednym z ostatnich wywiadów, że niewiele brakowało, by jego największy hit, czyli “Line of Duty”, nie przeszedł sita cenzorskiego w BBC.
“Line of Duty”, widowisko opowiadające o korupcji w szeregach policji było problematyczne dla szefostwa BBC. 54-letni scenarzysta stwierdził, iż musiał o serial walczyć zębami i pazurami, by powstał w takiej formie, w jakiej sobie go wymyślił. Dodał również, że dyrektorzy BBC, którzy w pewnym momencie odrzucili “Line of Duty”, mają selektywną amnezję i udają, że to wydarzenie nie miało miejsca. Przed premierą pierwszego sezonu pojawiły się głosy z góry, że serial traktujący o korupcji w policji może być problematyczny dla widzów z głównego nurtu.
W 2012 roku szefostwo zajmujące się serialami dramatycznymi BBC postanowiło dać serialowi zielone światło, ale produkcja została pokazana w mniej prestiżowej stacji BBC Two, a nie jak chcieli twórcy na głównej antenie, czyli BBC One. Ciekawostką jest to, że po wielkim sukcesie tego widowiska, zostało ono przeniesione na BBC One i kolejne odcinki są pokazywane obecnie w czasie największej oglądalności.
Za sprawą decyzji jednego z komisarzy telewizyjnych, której nie musiał uzasadniać, “Line of Duty” mogłoby w ogóle nie trafić na antenę. Scenarzysta nie kryje rozgoryczenia. W końcu mowa tu o serialu, który jest najchętniej oglądanym dramatem powracającym BBC w Wielkiej Brytanii.
BBC pogrzebało wiele świetnie zapowiadających się seriali
Ponoć było wiele innych projektów, które zostały odrzucone w ostatnich latach, a mogłyby one być kolejnymi wielkimi rzeczami dla BBC. Pomiędzy “Przypadkami”, czyli serialem traktującym o pracy w szpitalnym oddziale położniczym, który zakończył się w 2006 roku, a policyjnym thrillerem kryminalnym “Line of Duty”, który rozpoczął się w 2012 roku, wszystkie jego seriale oryginalne, które chciał wyprodukować w BBC, zostały odrzucone. Jednym z tych projektów był jego kolejny dramat medyczny, w który miała być zaangażowana wielka gwiazda. Być może chodziło mu tu o ostatecznie wyprodukowany w 2015 roku serial “Critical” z Lenniem Jamesem. Trafił on na antenę Sky One i przetrwał jeden sezon.
Ponoć również hitowy “Bodyguard”, który gromadził średnio 10,4 milionów widzów na odcinek, miał problemy z produkcją. Niektórym osobom w BBC ten projekt się podobał, a innym nie. Był na ostrzu noża.
Jakkolwiek Mercurio przyznaje, że jest bardzo wdzięczny osobom z BBC, od których dostaje wsparcie. Czuje od nich pewnego rodzaju lojalność i lubi z nimi współpracować. Co nie zmienia tego, że w firmie jest również wiele osób, które nie są fanami jego pracy oraz takich, z którymi nie chciałby pracować.
Niektórzy w BBC traktują Mercurio jako kogoś gorszego
Mercurio zasugerował, że w BBC wciąż jest wielu wysokich rangą pracowników, którzy mają za nic jego pracę, pomimo tego, że finał piątego sezonu “Line of Duty” obejrzało 12,1 milionów widzów, a cały sezon śledziło średnio 10,6 milionów.
Scenarzysta przyznaje, że w BBC funkcjonuje tzw. klub oldbojów, który satyrycznie i nieco absurdalnie zarysowano w serialu komediowym “W1A”. Są to ludzie, którzy pochodzą z tego samego środowiska, studiowali na tych samych uczelniach, a nawet chodzili do tych samych liceów – powiedział Mercurio, wywodzący się z robotniczej rodziny z Lancashire. Twierdzi, że niechęć do niego ma podłoże środowiskowe. Scenarzysta jest szczery, uśmiechnięty i bezpośredni, co najpewniej dla wielu zdystansowanych prezesów na państwowej posadzie jest niecodzienne.
Mercurio był m.in. pilotem wojskowym. Pracował także jako lekarz polowy. Z pracy w wojsku zrezygnował w 1992 roku, rok po tym, jak został oficerem w lotnictwie. Następnie zaczął praktykę w szpitalu, a niedługo później napisał scenariusz do swojego pierwszego serialu, którym było “Cardiac Arrest”. Pomimo niewielkiej praktyki lekarskiej jego widowisko zostało w tamtym czasie okrzyknięte przez brytyjskich lekarzy jako jeden z najbardziej realistycznych dramatów medycznych wszech czasów. Jest nie tylko scenarzystą serialowym i filmowym, ale również autorem kilku książek. Jednak wielu osobom w BBC przeszkadza to, że nigdy nie przeszedł żadnego szkolenia scenopisarskiego. Co jest o tyle absurdalne, gdyż wielu pisarzy i scenarzystów wywodzi się z bardzo różnych środowisk i zawodów nierzadko niemających niczego wspólnego z szeroko pojętym pisarstwem.
Jednak Mercurio nie porzuca BBC
Dla BBC kończy szósty sezon “Line of Duty”, którego produkcja została na początku 2020 roku zawieszona po czterech tygodniach zdjęć z powodu pandemii koronawirusa. Obecnie wszystko powoli wraca do normy, ale serialu najpewniej nie zobaczymy w tym roku na małych ekranach (pojawiły się głosy, że w najlepszym wypadku pierwszy odcinek zadebiutuje w grudniu 2020 roku lub styczniu 2021 roku). Widzowie BBC One mogą odświeżyć sobie pierwszy sezon serialu, który wcześniej był pokazywany na BBC Two. Na głównej antenie wyświetlane są właśnie odcinki powtórkowe.
W szóstym sezonie “Line of Duty” ważną rolę dostała Kelly Macdonald, którą możecie kojarzyć ze serialu “Powinność/Wstyd” od Netflixa.
Wiele wskazuje również na to, że po sukcesie, jakim okazał się “Bodyguard” dla BBC i Netflixa, Mercurio w najbliższych miesiącach pociągnie również drugi sezon tego świetnego thrillera.
Ponadto Mercurio wyprodukuje dla BBC One kryminał “Bloodlands”. Widowisko ma być utrzymane w klimacie irlandzkiego noir, a znany z “Zaginionego” James Nesbitt wcieli się w policyjnego detektywa Toma Brannicka, który połączy samobójczy list z dawną sprawą. Ma ona dla niego bardzo osobiste znaczenie, a to odkrycie zapoczątkuje ostre polowanie na legendarnego mordercę.
Mercurio coraz chętniej współpracuje z innymi stacjami
Widzowie znający jego seriale wiedzą, że niemal wszystko, czego się dotknie, zamienia w złoto. Kto widział pierwszy sezon “Kontry”, napisany właśnie przez niego, i każdy kolejny, który był realizowany już bez jego udziału, ten widzi różnicę w jakości opowieści. Są wręcz tacy, z którymi w zasadzie się zgadzam, że “Kontra” po pierwszym sezonie to najwyżej cień tego, co stworzył ten scenarzysta. Był to jeden z niewielu jego seriali, który napisał poza BBC. Jednak teraz zmienia front i większość nowych projektów, którymi zajmuje się jego nowa firma produkcyjna HTM Television, powstanie poza BBC.
Dla stacji ITV wyprodukuje miniserial “Stephen”, który ma być kontynuacją dramatu z 1999 roku – “The Murder of Stephen Lawrence” opartego na prawdziwej tragedii, która wydarzyła się sześć lat wcześniej. “Kontynuacja” to słowo nieco na wyrost, gdyż w nowym widowisku Mercurio wraz z ekipą najpewniej na nowo opowiedzą o sprawie tego morderstwa. Wzbudziła ona wiele kontrowersji, a w ostatnich latach odżyła na wokandzie sądowej.
To niejedyny serial, który Mercurio wyprodukuje dla ITV. Na antenie tej stacji zadebiutuje również serial “Trigger Point” ze znaną z “Line of Duty” Vicky McClure. Ma to być sześcioczęściowy thriller, który pokaże z bliska działania policji w zakresie zwalczania terroryzmu i dramatyczną pracę londyńskiego Metropolitan Police Bomb Disposal Squad. McClure wcieli się w Lanę Washington, doświadczoną agentkę zajmującą się rozbrajaniem bomb, która bywa lekkomyślna i nie lubi kontroli. Kobieta będzie musiała poradzić sobie ze serią zaimprowizowanych bomb zagrażających Londyńczykom. Lana w pewnym momencie zacznie podejrzewać, iż zamachowiec z rozmysłem celuje w jej jednostkę i będzie wyjątkowo zdeterminowana, by odkryć jego tożsamość.