Margaret Atwood opowieść podręcznej ognioodporna
in ,

SUPER!SUPER! SZOKSZOK

Ciekawy sposób na walkę z cenzurą. Margaret Atwood pali „Opowieści Podręcznej”!

Margaret Atwood otwarcie walczy z cenzurą. By wyrazić swój sprzeciw, stworzyła kopię „Opowieści Podręcznej”, która jest ognioodporna. Chce pokazać, jak ciężko jest zniszczyć jej historię.

„Opowieści Podręcznej” to, wydana w 1985 r., dystopijna powieść, która opowiada o patriarchalnym i totalitarnym społeczeństwie, w którym kobiety zostały zdegradowane do roli posłusznej żony lub „podręcznej” – seksualnej niewolnicy. Stała się książką niebywale kontrowersyjną, np. przez swoje podejście do religii i mizoginizmu.

Materiał promujący projekt

Margaret Atwood podtrzymuje zdanie, że Ameryka jest krajem totalitarnym. W 2019 jej dzieło znalazło się na 7. miejscu książek kwestionowanych i zakazanych wg. „American Library Association’s”. Powodem była profanacja, wulgarność oraz podteksty seksualne. W tym roku książka jest banowana jeszcze częściej. Margaret Atwood postanowiła nie czekać dłużej i, wraz z Penguin Books, stworzyła kreację, której „nie da się zniszczyć”.

Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia była agencja Rethink Creative, która wraz z Margaret Atwoord, jej wydawcą „Penguin Random House” i introligatorem ”Gas Company” stworzyła projekt „The Unburnable Book”.

„Wydrukowana i oprawiona z użyciem ogniotrwałych materiałów, to wydanie „Opowieści Podręcznej” Margaret Atwood jest w każdym calu niepalne. Została zaprojektowana tak, by chroniłć tę ważną historię i stać się potężnym symbolem przeciwko cenzurze”

Przekaz widniejący na stornie The Unburnable Book.

“Opowieści Podręcznej w ogniu cenzury”

To limitowanie wydanie zostało wystawione na aukcji, gdzie aktualnie można je nabyć za jedyne 100,000 dolarów.

Cena jednak nie gra tu roli, chodzi przede wszystkim o symbol walki z cenzurą, która uderza w amerykańskich autorów. Głównym celem cenzorów są prace literackie na temat rasizmu, płci i orientacji seksualnej, często pisane przez osoby ze środowiska LGBTQ+. Zdaniem Margaret jest to poważny problem, z którym trzeba walczyć.

Jak twierdzi autorka: “W Stanach Zjednoczonych i na całym świecie książki są kwestionowane, zakazane, a nawet palone. Dlatego stworzyliśmy specjalne wydanie tej, która była zakazywana od dziesięcioleci. Potężne słowa nigdy nie zostaną ugaszone”

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisał Jakub Kozakiewicz

Gram, oglądam i czytam, a przede wszystkim szukam rozległych światów i niesamowitych historii. Po godzinach wieloletni fan Nintendo i fantastyki.

nagość na ulicach nowego jorku bodypainting

Kiedyś malował nagich ludzi na ulicach Nowego Jorku, teraz otwiera teatr z golasami

ios 16 zmiany nowości co nowego apple konferencja

iOS 16 – wszystkie zmiany i nowości