The Boys sezon 4

Ciekawy sposób na walkę z cenzurą. Margaret Atwood pali „Opowieści Podręcznej”!

Jakub Kozakiewicz
3 min czytania

Z ostatniej chwili

Margaret Atwood otwarcie walczy z cenzurą. By wyrazić swój sprzeciw, stworzyła kopię „Opowieści Podręcznej”, która jest ognioodporna. Chce pokazać, jak ciężko jest zniszczyć jej historię.

„Opowieści Podręcznej” to, wydana w 1985 r., dystopijna powieść, która opowiada o patriarchalnym i totalitarnym społeczeństwie, w którym kobiety zostały zdegradowane do roli posłusznej żony lub „podręcznej” – seksualnej niewolnicy. Stała się książką niebywale kontrowersyjną, np. przez swoje podejście do religii i mizoginizmu.

- Reklama -
Ad image
Materiał promujący projekt

Margaret Atwood podtrzymuje zdanie, że Ameryka jest krajem totalitarnym. W 2019 jej dzieło znalazło się na 7. miejscu książek kwestionowanych i zakazanych wg. „American Library Association’s”. Powodem była profanacja, wulgarność oraz podteksty seksualne. W tym roku książka jest banowana jeszcze częściej. Margaret Atwood postanowiła nie czekać dłużej i, wraz z Penguin Books, stworzyła kreację, której „nie da się zniszczyć”.

Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia była agencja Rethink Creative, która wraz z Margaret Atwoord, jej wydawcą „Penguin Random House” i introligatorem ”Gas Company” stworzyła projekt „The Unburnable Book”.

„Wydrukowana i oprawiona z użyciem ogniotrwałych materiałów, to wydanie „Opowieści Podręcznej” Margaret Atwood jest w każdym calu niepalne. Została zaprojektowana tak, by chroniłć tę ważną historię i stać się potężnym symbolem przeciwko cenzurze”

Przekaz widniejący na stornie The Unburnable Book.

- Reklama -
Skazana Max serial
628c85a6230000376213c741
“Opowieści Podręcznej w ogniu cenzury”

To limitowanie wydanie zostało wystawione na aukcji, gdzie aktualnie można je nabyć za jedyne 100,000 dolarów.

Cena jednak nie gra tu roli, chodzi przede wszystkim o symbol walki z cenzurą, która uderza w amerykańskich autorów. Głównym celem cenzorów są prace literackie na temat rasizmu, płci i orientacji seksualnej, często pisane przez osoby ze środowiska LGBTQ+. Zdaniem Margaret jest to poważny problem, z którym trzeba walczyć.

Jak twierdzi autorka: “W Stanach Zjednoczonych i na całym świecie książki są kwestionowane, zakazane, a nawet palone. Dlatego stworzyliśmy specjalne wydanie tej, która była zakazywana od dziesięcioleci. Potężne słowa nigdy nie zostaną ugaszone”

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami – dołącz do nas w mediach społecznościowych!

Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Threads, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Reddicie i Instagramie. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. W razie pytań lub sugestii piszcie do nas na [email protected]. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie zawsze na czasie z najnowszymi trendami i wydarzeniami! Nie zapomnijcie wpaść na nasz YouTube.

Podziel się artykułem
Zostaw komentarz